Vzácný kancionál skončil v trezoru, v Třebenicích nebyl v bezpečí

  12:42aktualizováno  12:42
Do trezoru Státního archivu v Litoměřicích přibyla velmi vzácná umělecká památka - Třebenický kancionál, který vznikl koncem 16. století. Převezli ho sem z nedalekých Třebenic, jimž kostelní zpěvník patří. V archivním trezoru totiž bude lépe zabezpečený než na radnici, kde byl doposud uložen.

Třebenický kancionál je složený ze 490 pergamenových listů a 29 barevných obrazů. | foto: Karel PešekMF DNES

"U nás je na základě smlouvy, budeme se o něj starat. Jinak ale zůstává majetkem města Třebenice," řekl litoměřický archivář Vítězslav Lisek.

Třebenický kancionál

V letech 1574 až 1578 ho vytvořil zemský geometr Matouš Ornys z Lindperka. Kancionál je zpěvník, který využívali zpěváci na kůru v kostele. Třebenický kancionál, který je neobvykle celý psaný v češtině, je 66 centimetrů dlouhý, 46 cm široký a 22 cm vysoký. Váží 37 kilogramů a je složený ze 490 pergamenových listů a 29 barevných obrazů. Kožené desky jsou zdobené reliéfy svatých. Vše drží pohromadě umělecky tepané mosazné spony a kování.

Téměř 40 kilogramů vážící kancionál je důkazem významného postavení i bohatství Čechů v někdejší smíšené česko-německé oblasti. Zpěvník je totiž kompletně psaný v češtině, což v době, kdy se v kostelech zpívalo spíš latinsky, nebylo obvyklé.

O bohatě malovaný a zdobený zpěvník usilovalo už před stoletím pražské Národní muzeum. Tehdy se jej ale Třebeničtí odmítli vzdát. "Starostou byl velký vlastenec Václav Pařík, který česky psaný kancionál považoval za důležité posílení českých obyvatel," řekl Lisek.

Středověkých kancionálů se v Česku nedochovalo moc. Třebenický zpěvník je navíc zajímavý vedle uměleckého zpracování hlavně tím, co říká o době svého vzniku. Je kališnický, což dokládá udržení silné husitské tradice v okolí. A také byl velmi drahý.

Kostelní zpěvník v ceně pěti selských usedlostí

"Jeho pořízení stálo přes šest set míšeňských kop, za což se tehdy dalo pořídit pět selských usedlostí. Je tedy i důkazem bohatství Čechů v tehdejších Třebenicích," upozornil Lisek. Nejvýznamnější dárci jsou také v kancionálu vyjmenovaní.

Fotogalerie

Kromě církevních výjevů je zpěvník zajímavý i tím, že jeden z obrazů ukazuje zasedání třebenické městské rady. Na texty, podle nichž zpívali lidé na kostelním kůru, je použité novogotické kreslené písmo. Noty jsou částečně černé, částečně modré, z velké části podložené zlatými plíšky, což zvyšuje uměleckou hodnotu.

V roce 1782 se majitelem zpěvníku staly Třebenice, které jej vlastní dodnes. Kancionál se stěhoval několikrát mezi třebenickou farou a radnicí, za druhé světové války jej místní vlastenci ukrývali. V 80. letech minulého století byl restaurován.

Nyní je znovu ukrytý proto, aby se památka zachovala bez poškození. "Jsme rádi, že kancionál máme, je krásný. Badatelé si jej budou rádi prohlížet. Ale uvidí jen digitalizovanou kopii, je zbytečné ničit originál," uvedl Lisek.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Volební slogany o havěti v Mostě začalo řešit státní zastupitelství

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Kauzou možného rasistického podtextu kampaně hnutí Otevřená radnice Most před říjnovými komunálními volbami se začalo...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Hygienici zavřeli bistro, ve kterém bylo sto kilo neoznačeného masa

Hygienici zavřeli bistro v OC Chomutovka. Provozovatel nedodržoval hygienická...

Krajská hygienická stanice nechala zavřít asijské bistro v chomutovském obchodním centru Chomutovka. Vedle nedostatečné...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz