Miliony na vzdělání zmizely, firmu teď má muž z ústecké Matiční ulice

  0:04aktualizováno  0:04
Ministerstvo školství vyplatilo přes 20 milionů korun na projekt „Digitální věk ve školách“, který měl pomoci stovkám učitelů a žáků. Firma QPRO7, jež ho měla zajistit, však náhle změnila majitele a miliony z účtů zmizely. Firmu teď vlastní muž s adresou v nechvalně proslulé ústecké Matiční ulici.

Projekt ve školách odstartoval loni 1. září a probíhat měl až do konce letošního července. Měl vzdělávat učitele základních a středních škol v informačních technologiích, vybavit školy počítači nebo tablety a zlepšit výuku. Nasmlouvaní lektoři měli uspořádat 11 seminářů a proškolit 1 314 pedagogů ze 14 škol v Ústeckém kraji a 35 škol ve středních Čechách.

Celková dotace na projekt měla činit 33,6 milionu, 85 procent měl hradit Evropský sociální fond, 15 procent stát. „Příjemce obdržel jednu zálohovou platbu ve výši 21 849 097 korun. Další proplácení bylo ze strany ministerstva pozastaveno,“ sdělil Radek Rinn z ministerstva školství.

Fotogalerie

Už v prosinci se totiž projekt nečekaně zastavil. Pražská firma QPRO7 přestala školám posílat peníze, které z ministerstva školství dostala, propustila zaměstnance pracující na projektu, odešli i manažeři a majitel.

Právě v té době, přesně 12. prosince, koupil firmu Jiří Jukl. Stal se i ředitelem a jediným členem správní rady. Jukl má adresu v oprýskaném domku v ústecké Matiční ulici, která se v roce 1999 proslavila stavbou plotu mezi starousedlíky z rodinných domků a nepřizpůsobivými obyvateli činžáků (o Matiční ulici zde).

Dnes je tato část ulice vybydlená, až na jediný dům. Právě v něm má Jukl trvalé bydliště. „Ten dům vlastním, proto v něm mám adresu. Bydlím ale jinde, střídavě v Ústí nad Labem a Pardubicích,“ říká Jukl.

Firmu mi nabídli, tak jsem ji koupil, říká Jukl

Na otázku, proč firmu kupoval, Jukl reagoval neurčitě. „Nabídli mi ji,“ řekl.

Jukl tvrdí, že za firmu zaplatil 2,1 milionu korun. Peníze si prý půjčil a dodnes je splácí. Že měl být jen nastrčeným „bílým koněm“, odmítá. „Viděl jsem v tom zajímavý byznys,“ argumentuje.

Jenže o byznysu firmy toho moc neví. Nezná detaily projektu ani jména tří hlavních manažerů firmy, kteří se na projektu podíleli. „Já vám toho moc neřeknu,“ zopakoval několikrát.

Firma QPRO7 měla pobočky v Praze, Mostě, Olomouci a Brně. I to Jukl podle svých slov zjistil až ve chvíli, kdy je musel řešit kvůli finančním potížím. A ty přišly záhy. Už 7. ledna psal do škol a žádal o strpení s výplatami peněz. Sliboval, že je pošle v polovině ledna. To se ale nestalo a už nestane.

„Nemám peníze. Kde jsou? To opravdu nevím,“ říká. Podle Jukla jeho předchůdci z přijatých 22 milionů investovali asi šest, zbytek zmizel.

„Vytunelovali firmu a myslím, že to připravovali předem. Chtěl jsem je kontaktovat, ale změnili si čísla a staví se ke všemu zády,“ řekl Jukl o bývalém vedení firmy.

Nechtěl jsem jezdit po D1, zdůvodnil prodej předchozí majitel

Předchozí majitel Jan Babák, který firmu QPRO7 Juklovi prodal, ale mluví podobně. „Já jsem nic neukradl, ani nevytuneloval. Vím určitě, že když jsem firmu prodával, peníze byly na účtu,“ tvrdí Babák.

Proč se zbavoval firmy, která měla miliony na účtu a rozdělaný projekt, zdůvodnil podobně jako Jukl její koupi.

„Já jsem Brňák, sídlo firmy bylo v Praze a dojíždět po rozkopané D1 bylo něco hrozného,“ řekl. Zároveň prý chtěl změnit obor a obchodovat na burze.

Když přestaly peníze chodit, školy upozornily ministerstvo školství. To projekt prověřilo a zastavilo.

„V rámci projektu jsme chtěli koupit 20 tabletů. Naštěstí se zastavil včas, jinak bychom je museli platit z peněz školy,“ uvedla ředitelka Základní školy Máchovka v Děčíně Alena Tomášková.

Policie případ vyšetřuje jako dotační podvod

Poškozená byla Evropská unie, stát a lektoři, kteří uskutečnili několik seminářů, za které ale nedostali zaplaceno. Ministerstvo školství chce celou dotaci po firmě vrátit a podalo trestní oznámení.

„Zahájili jsme úkony trestního řízení s podezřením na spáchání dotačního podvodu,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Jukl i Babák už byli na výslechu. Kriminalisté nyní procházejí bankovní výpisy a zkoumají převody peněz.

Nejčtenější

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Děti hodily psa do zazděného sklepa paneláku, vysvobodili jej strážníci

Ilustrační snímek

Strážníci v Litvínově vyprošťovali malého psa uvězněného v zazděném sklepě. Hodila jej tam parta sídlištních dětí....

Ústavní soud odmítl stížnost Romů z Chanova na nenávistnou kampaň

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl stížnost čtyř Romů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před...

Další z rubriky

Kvůli sesuvu zdi u zámku se v Děčíně evakuovalo šest studentů

U děčínského zámku se v pátek večer sesunulo zhruba 30 metrů opěrné zdi. Nikdo...

Kvůli sesuvu části opěrné zdi u děčínského zámku muselo být v pátek večer evakuováno šest lidí z vysokoškolské koleje...

Sníh ani bláto dětem v lesním klubu nevadí, venku tráví většinu času

Děti v lesním klubu v Hlinné jsou prakticky stále venku.

Děti z lesního klubu v Hlinné na Litoměřicku tráví bez ohledu na počasí většinu času venku. Nyní do zařízení, které...

Policista vysoudil necelých dvě stě tisíc za stíhání, stát se brání

Soud (ilustrační foto)

Policistu obžalovali ze znásilnění dívky z Duchcova na Teplicku, soudy ho ale očistily. Sám se loni začal soudit kvůli...

Najdete na iDNES.cz