Nic nezamlčujeme, říká kurátor unikátní výstavy o soužití Čechů a Němců

  16:47
Dosud největší a nejkomplexnější výstava věnovaná tématice českých Němců se po letech průtahů otevřela v Ústí nad Labem. Špičkově zpracované expozice představí návštěvníkům muzea několik staletí soužití Čechů a Němců. Výstava se nevyhýbá ani složitému válečnému a poválečnému období. „Snažili jsme se o nestranný, objektivní pohled,“ říká v rozhovoru pro MF DNES historik Petr Koura.
Historik Petr Koura

Historik Petr Koura | foto: se svolením Nadace Neuron

„Nezamlčujeme, čím si německé obyvatelstvo prošlo, ale zároveň nezamlčujeme, co dělali Němci v průběhu války,“ uvádí Petr Koura, historik a ředitel obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum, která za výstavou s názvem Naši Němci stojí.

O čem výstava Naši Němci, která vznikala několik posledních let, vypráví?
Tématem výstavy jsou dějiny německy mluvícího obyvatelstva v českých zemích od raného středověku až po krvavé 20. století, včetně poválečného odsunu německého obyvatelstva. Návštěvníci zde naleznou archeologické nálezy z raného středověku, památky z období Karla IV. i předměty z první republiky. Výstava je navíc plná konkrétních příběhů osob i exponátů.

Pojímáte několik staletí našich dějin, je některému časovému období věnováno více prostoru?
Velký akcent je věnovaný 19. a 20. století. I z jednoduchého důvodu, k této době máme k dispozici nejvíce exponátů. Celá výstava zabírá kolem 1 600 metrů čtverečních a na této ploše jsme se snažili obsáhnout vše důležité.

Jaká forma výstavy na návštěvníky čeká?
Jde o moderní multimediální a interaktivní výstavu. Často využíváme nejmodernější technologie od dotykových panelů, projekcí až po zvukové záznamy, které mají navodit co nejvěrnější autenticitu. Možná jsme jediné muzeum v Česku, kde mohou návštěvníci spatřit takzvaný Pepper’s Ghost efekt, tedy prostorový hologram. Ten náš ztvárňuje dívku hrající na spinet.

Collegium Bohemicum

  • Obecně prospěšná společnost založená v roce 2006 je vědeckou, vzdělávací a kulturní institucí, která se zaměřuje na poznání dějin Němců v českých zemích.
  • Zakladateli jsou město Ústí nad Labem, Univerzita J. E. Purkyně, Společnost pro dějiny Němců v Čechách a ministerstvo kultury.
  • Od roku 2017 je jejím ředitelem historik a politolog Petr Koura.

S kým jste po vizuální stránce na výstavě spolupracovali?
Koncept výstavě dal vítězný návrh od architektonického ateliéru Projektil Architekti v čele s Romanem Brychtou. Audio prvky s námi připravoval ústecký audiovizuální umělec Richard Loskot a pro hrané filmové ukázky jsem oslovil režiséra Roberta Sedláčka, s nímž jsem již spolupracoval na historických projektech. Díky němu tak návštěvníci uslyší hlasy herců Jiřího Vyorálka jako loketského Němce,Davida Švehlíka jako Ferdinanda Peroutku, Luboše Veselého jako Karla Čapka či Igora Bareše jako Maxe Broda. Úvodní film na návštěvníky promluví hlasem Martina Fingera.

Jste vy osobně pyšný na nějaký vystavovaný exponát?
Pyšný jsem na originál vlastnoručně psaného dopisu od Franze Kafky. Budeme ho však vystavovat pouhý měsíc, poté se navrátí zpět do Památníku národního písemnictví v Praze a k vidění už bude pouze jeho kopie.

Velmi silný příběh provází také gotickou madonu ze 13. století. Podle kunsthistoriků vznikla v Porýní a do Čech se nejspíš dostala s dvorem Karla IV. Fascinující je, že byla nalezena v roce 1945 v bytě nejvýznamnějšího konfidenta pražského gestapa Jaroslava Nachtmanna. Jak se k němu dostala, nevíme, v jeho bytě se však pořádaly pitky a večírky za účasti příslušníků gestapa. Madona tak mohla být němým svědkem těchto sešlostí. Také tuto vzácnou sošku však budeme muset za čas vrátit. Na její místo pak poputuje jiná madona ze sbírek ústeckého muzea.

Tím, že máte část předmětů zapůjčených, znamená to, že se bude výstava průběžně obměňovat? A máte dostatečný počet náhradních exponátů?
Výstava je koncipovaná jako stálá, ale chceme, aby byla dynamická, a tak ji budeme určitě průběžně obměňovat. Collegium Bohemicum má vlastní sbírku, kterou tvoří kolem 500 sbírkových předmětů. Ty tvoří základ výstavy. Část jsme získali jako dary, část společnost nakoupila z příspěvku Česko-německého fondu budoucnosti. Některé vystavené exponáty máme, jak už jsem zmínil, i vypůjčené. To jsou většinou ty nejstarší, například gotickou madonu opravdu v dnešní době na trhu běžně neseženete. Mnoho exponátů nám na výstavu zapůjčilo i ústecké muzeum, které je naší partnerskou organizací. Pokud by nám však chtěli lidé darovat zajímavý exponát, který se týká tématu výstavy, budeme samozřejmě rádi.

Výstava sídlí v budově ústeckého muzea, budou na výstavě k vidění i předměty spojené přímo s krajským městem?
Ano. A některé exponáty úzce spojené s Ústím se snažíme i zdůrazňovat. Hned v hlavní vitríně tak máme například obal desky skupiny The Beatles Yellow Submarine, který vytvořil ústecký rodák a pozdější německý ilustrátor Heinz Edelmann. Dalším zajímavým předmětem je bunda ústecké rodačky Lilli Hornig. V té bundě chodila v poušti v Novém Mexiku, kde se od roku 1944 podílela na vývoji atomové bomby. Máme vystavené i části takzvaných pokladů z půdy, které si ukryli němečtí obyvatelé před odsunem a které se před několika lety v okolí města našly.

Výstavu, na niž ministerstvo kultury poslalo 52 milionů korun, si v září stihl při soukromé návštěvě Ústí nad Labem prohlédnout i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Jak na něj zapůsobila?
Jak pan prezident, tak jeho manželka se zajímali o spoustu detailů i co se týče některých exponátů. Například jeho manželku velmi zaujala vojenská helma, která během válek symbolicky zastupovala ženicha, který byl právě na frontě, u svatebního obřadu. I přes nabitý program si prohlídku protáhli o několik minut. Jsem přesvědčený, že se jim výstava opravdu líbila.

V bavorském Mnichově mají podobné muzeum věnované českým Němcům. Jste s tímto muzeem v bližším kontaktu?
V kontaktu jsme. I na zahájení naší výstavy zveme ředitele Sudetoněmeckého muzea. Nicméně partnerské organizace nejsme. Muzeum v Mnichově, které zřizovaly sudetoněmecké organizace s podporou bavorské vlády, akcentuje přirozeně zejména osudy vyhnaných Němců. Náš pohled je komplexně zaměřený na dějiny německého obyvatelstva v Čechách.

Jak složité bylo popasovat se s tématem války i odsunem německého obyvatelstva, které má mnoho lidí ještě v živé paměti?
Snažili jsme se o nestranný, objektivní pohled. Nezamlčujeme, čím si německé obyvatelstvo prošlo, ale zároveň nezamlčujeme, co dělali Němci v průběhu války. Jedním ze zapůjčených exponátů jsou například osobní věci – nárameníky a anglická vojenská známka parašutisty Jaroslava Švarce. Byl původem ze severní Moravy a zahynul v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici spolu s dalšími parašutisty po atentátu na Heydricha. I takové věci na naši výstavu patří a nesmíme je zamlčovat.

Přípravy trvaly roky, výstava se měla otevírat v roce 2014. Když se daly věci do pohybu, přišel koronavirus. Zbrzdila vás pandemie?
Samozřejmě. Covid nám hodně uškodil. Najednou nebyly materiály, nebyly dodávky. Byly zavřené instituce, nebylo možné jednoduše sehnat obyčejný sken dokumentu uloženého v uzavřeném archivu. Vše se hodně zpozdilo, do toho přišlo zdražování...

Ptám se hlavně kvůli tomu, že hrozilo, že pokud se výstava neotevře do roku 2022, bude muset Ústí vracet třísetmilionovou dotaci na opravu budovy muzea navázanou právě na vaši výstavu. Nebál jste se této možnosti?
Přiznám se, že jsem z toho měl někdy špatné spaní. Loni v únoru jsme podepsali smlouvu a měsíc na to přišel covid. Přesto už když se smlouva podepisovala, tak jsme věděli, že podmínky rekonstrukce muzea naplníme.

Výstava Naši Němci je zřejmě nejviditelnějším počinem Collegia Bohemica. Čím vším se ještě zabýváte?
V rámci krajského města pořádáme každoročně Dny české a německé kultury, organizujeme i další akce s českoněmeckým přesahem. A samozřejmě, co se týká výstavy, tak tím, že chceme, aby byla stále živá, chystáme vzdělávací programy určené hlavně pro školy.

Nejčtenější

Pán domu Grigar o ústecké štaci či moderátorkách: Žena říká, bacha na ně!

Pohoda, klídek a fotbálek. Bývalá ligová stálice Tomáš Grigar ve svém ústeckém angažmá pookřál. Ve 42 letech usiluje o postup do druhé ligy, konečně si užívá volné víkendy s rodinou, nonstop vtipkuje...

OBRAZEM: Svéráz národního lovu. Postup Ústí slavili fotbalisté i moderátorky

Pamatujete film Svéráz národního lovu? Jakoby ústecký fotbal natočil další díl; svérázný klub v sobotu ulovil postup do Chance Národní ligy. Vítězství 2:1 v barážové odvetě nad Domažlicemi...

Podnikatel neodstranil tobogan ze zahrady, černou stavbu bude řešit exekutor

Zmizet měl v polovině dubna, zatím však bez povolení postavený tobogan na zahradě domu podnikatele Petra Kubíka v Kladrubech na Teplicku stále stojí. Bez ohledu na to, že rozhodnutí, které...

Dítě zabily zplodiny. Soud poslal technika, který neodborně zapojil kotel, do vězení

Okresní soud v Lounech potrestal dvěma lety vězení a pětiletým zákazem činnosti technika Karla Ulricha. Důvodem je jeho nedbalost při zapojování automatického kotle na pevná paliva a následná...

Jezero v lomu ČSA se může plnit sto let. Voda bude toxická, mají strach místní

Na dně velkolomu Československé armády (ČSA) na Mostecku, kde loni skončila těžba, se rodí nové jezero. Zatím má hloubku kolem dvaceti metrů, v budoucnu má však mít dvakrát větší rozlohu než nedaleké...

Seniory vozí nadupanými SUV za milion. Levněji to nešlo, hájí elektrovozy šéf domova

Senioři v jednom z domovů v Ústí nad Labem si užívají opravdu pořádné svezení. Organizace zřízená městem koupila pro přepravu klientů nadupaná SUV. Opozice nad tím kroutí hlavou. Domov řídí Zdeněk...

17. června 2025  15:10

Chomutovský Vodička: Góly nemůže dávat každý. Baví mě dravost na puku

Počet jeho prvoligových startů se blíží ke třem stovkám, přesto si všechny svoje góly hokejový obránce Petr Vodička vybaví snadno. Za celou profesionální kariéru jich nastřílel jen šest. „Góly možná...

17. června 2025  13:23

Habanec po postupu Ústí: Potápějící se koráb je opraven a vyplul na vodu

Ani vnadné moderátorky ani další bizár. O fotbalovém Ústí se jednou mluví i kvůli sportu, po vítězné baráži s Domažlicemi slaví po třech letech návrat do druhé ligy. A nemá to být jeho konečná...

17. června 2025

OBRAZEM: Nejen MMA. Bavil i světový box, bronz má také český talent Soquessa

Nejen MMA v podobě Oktagonu 72, ale i box světové extratřídy o víkendu bavil české publikum. Byť jde o dva rozdílné světy a amatérský box se teď v tuzemsku popularitě MMA nemůže rovnat, nabídla Grand...

17. června 2025  7:25

Dozor i z obýváku. České Švýcarsko sází po požáru na drony, piloti drží služby

Už druhý dálkově řízený dron s termokamerou má v nadcházejících měsících začít dohlížet na České Švýcarsko. Stane se tak dalším z řady protipožárních opatření, která v oblasti zajišťuje správa...

17. června 2025  6:51

S Kozičkou máš utrum! Přestup Trmala do Teplic „povolila“ jeho žena-herečka

Vtipně oznámily prvoligové fotbalové Teplice přestup brankáře Matouše Trmala z Mladé Boleslavi. Ve scénce se hlavní role ujala jeho manželka Anastasia, česká herečka známá třeba z pohádky Zakleté...

16. června 2025  15:37,  aktualizováno  17:33

Autodrom čelí exekučnímu návrhu. I po soudu nepřiměřeně hlučí, tvrdí advokát

Autodrom Most údajně neomezil hluk, jak mu pravomocně letos v březnu uložil soud. Závodiště se léta soudilo s poblíž žijícími manželi Huličkovými. Jejich advokát Václav Láska podal exekuční návrh,...

16. června 2025  15:30

Kvůli strmé silnici končila auta v zahradě. Bezpečnější obchvat právě dokončují

Výstavba obchvatu Žiželic na Lounsku na silnici I/27 mezi Žatcem a Mostem bude hotová o několik týdnů dřív, než se původně plánovalo. Řidiči by se měli po nové silnici projet už na konci letošního...

16. června 2025  14:55

Varnsdorf do 3. ligy? Peníze má jen špičkový fotbal, zbytek chřadne, štve šéfa

Fotbal ve Varnsdorfu (zatím) nekončí. A snad nedojde ani na scénáře, že se po pádu z druhé ligy zřítí o několik pater níž. Klub podal přihlášku do ČFL. „Udělal jsem největší hloupost, co jsem mohl,...

16. června 2025  13:08

Ústecký šéf: Baráž je nehoráznost! Do ligy patříme. Budeme tam, jen nevím kdy

Majitel ústeckého fotbalu Přemysl Kubáň spočítal, že kvůli baráži utratil tři miliony korun navíc, aby Viagem postoupil do druhé ligy. Misi po dvojboji s Domažlicemi v sobotu splnil, ale zastavit se...

16. června 2025  9:59

Další chaos kolem rozkradeného muzea. Nová expozice bude o pět let později

Nebývalé zpoždění nabralo otevření nové expozice v Oblastním muzeu v Litoměřicích, které se v minulosti potýkalo se zmizením exponátů. Tu původní zrušili v roce 2021 a novou měli zpřístupnit loni,...

16. června 2025  6:48

OBRAZEM: Svéráz národního lovu. Postup Ústí slavili fotbalisté i moderátorky

Pamatujete film Svéráz národního lovu? Jakoby ústecký fotbal natočil další díl; svérázný klub v sobotu ulovil postup do Chance Národní ligy. Vítězství 2:1 v barážové odvetě nad Domažlicemi...

15. června 2025  10:08
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.