Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Zachránila cenná díla starého Mostu, muzeum teď historičce věnuje výstavu

  7:02
Mostecké muzeum chystá výstavu Příběh starého Mostu věnovanou památce historičky Heide Mannlové Rakové. Právě díky ní přežila řada cenných uměleckých děl zaniklého města. Prohlídky budou nejprve virtuální.

Heide Mannlová Raková | foto: archiv Aleny Kvapilové

„Osud starého Mostu je úzce spjatý a provázaný s osudem historičky Heide Mannlové Rakové, která se sama doslova stala ‚mostem‘ mezi německou minulostí a českou přítomností, mezi starým a novým městem,“ přibližuje opomíjenou postavu místní historie autorka a kurátorka výstavy Jitka Šrejberová.

„Díky jejímu zápalu a odhodlání se podařilo i přes nepřízeň doby pro nás i budoucí generace zachránit spoustu cenných uměleckých děl,“ říká Šrejberová s tím, že historičce je rovněž věnován stejnojmenný sborník vydaný u příležitosti výstavy.

Od šedesátých let 20. století, kdy byl po vládním rozhodnutí o vyuhlení starého Mostu osud města zpečetěn, se Heide Mannlová Raková navzdory situaci vrhla na záchranu nejcennějšího dědictví, jaké starobylé královské město nabízelo. Díky její aktivitě se podařilo uchovat řadu předmětů kulturní povahy, které jsou jedinou připomínkou bohatství již neexistujícího města.

Sama Mannlová Raková v letech 1961–1999 spravovala v tehdejším okresním muzeu mimořádně cennou sbírku výtvarného umění. „Jedna z částí nové výstavy je věnovaná umění z období 15. a 16. století, kterému se mostecká historička převážně věnovala,“ doplňuje Šrejberová.

Osud a odborná práce Heide Mannlové Rakové se prolínají celou expozicí. V jedné části se například připomíná i její působení při výzkumu děkanského kostela a záchraně sakrální architektury v Mostě a na Mostecku. 

Výstava nabídne také ikonografii starého Mostu, jejíž význam si Heide Mannlová Raková dobře uvědomovala a kterou využívala k zachování paměti na zničené město.

Památková péče

Historickou podobu města prezentují zejména díla Jindřicha Loose, který ji zadokumentoval ve svých vzpomínkách z doby kolem roku 1870, či obrazy naivního malíře Antonína Willerta, jehož dílo bylo objeveno až v 80. letech minulého století a které je opětovně prezentováno veřejnosti.

Dílo Jindřicha Loose pak v expozici doprovází krátký film Ferdinanda Čermáka a Heide Mannlové Rakové nazvaný Moje město. Svědectví Jindřicha Loose o Mostu z doby před sto lety zdigitalizovalo litvínovské Studio Sklep.

Poslední část výstavy patří památkové péči a záchraně uměleckých děl jako takových. Heide Mannlová Raková totiž aktivně působila v pozici okresní konzervátorky. Celý jeden sál zde například zabírá expozice k velkoformátovému obrazu o rozměrech 2,4 × 4,6 metru od Alfonse Muchy Alegorie bohatství, doplněná o původní plány a fotografie záložny, kde původně visel.

Heide Mannlová Raková (1941–2000)

  • Do Mostu se přestěhovala s rodiči v roce 1944 z německé Chotěbuze. Zřejmě kvůli jejímu otci, který pracoval v hornickém průmyslu, nebyl po válce rodině dovolen odchod zpět do Německa. 
  • Od 60. let se neúnavně věnovala záchraně kulturního dědictví starého Mostu. Sama vzpomínala, jak to pro ni bylo velmi náročné a hektické, jak s kolegy narážela na spoustu problémů od nedostatku finančních prostředků až po neochotu nadřízených úřadů. 
  • Jejím osudem byl i děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, po jehož přesunu zaznamenávala kamenické značky, jež se postupně nacházely pod druhotnými nátěry. Objevila tak stavitele i další umělce, kteří se podíleli na výzdobě chrámu. 

Veřejnost mohla obraz spatřit poprvé v historii až před dvěma lety. „Prostor je aranžovaný pro budoucí restaurování velkoformátového obrazu. Restaurovat by se mělo přímo před zraky veřejnosti,“ zmiňuje chystanou novinku historička umění Jitka Šrejberová.

Právě restaurování a konzervace byly jednou z oblastí, které Heide Mannlovou Rakovou celoživotně přitahovaly a jež stály za jejím osudovým setkáním s manželem – akademickým sochařem Bořivojem Rakem, jehož plastika Na paměť zničeného královského města Mostu je symbolicky jedním z ústředních exponátů výstavy.

Nová expozice, jejíž přípravy trvaly zhruba dva roky, zahrnuje kolem 150 sbírkových předmětů, které prezentují příběh starého Mostu a jeho okolí, což je však odhadem pouze sedmina z celkového rozsahu výtvarné sbírky muzea. Většina zde představených děl nebyla od smrti Heide Mannlové Rakové vystavena. 

Veřejnosti se expozice, která je součástí česko-německého přeshraničního projektu Umění pozdního středověku v hornické oblasti Krušnohoří, otevře, jakmile to nařízení vlády dovolí.

Do té doby ji v nejbližších dnech kvůli současným hygienickým opatřením bude možné spatřit alespoň pomocí virtuální prohlídky na internetových stránkách muzea.

  • Nejčtenější

Ústí spustilo masivní kontroly v MHD, z problémového Mojžíře odjel málokdo

V ústecké městské hromadné dopravě začala rozsáhlá kontrolní akce zaměřená na cestující bez platné jízdenky, bez...

Sparta v poháru bezpečně postupuje, to Baník i Plzeň překvapivě končí

Jen Sparta potvrdila roli favorita v osmifinále domácího fotbalového poháru. I s náhradníky v sestavě vyhrála v...

"Floyd z Teplic" umřel kvůli pervitinu, ne vinou policie, uzavřela zpráva

Mezi zákrokem policistů a úmrtím Roma z Teplic neexistuje žádná souvislost. Vyplývá to ze znaleckého posudku,...

Díra = nedohráno! Šlágr 1. ligy basketbalistů skončil nevídanou kuriozitou

Dřív než díru do světa udělali basketbalisté Chomutova díru do své palubovky. Sádrou se nakonec nespravovala, takže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie nesmí chtít občanku preventivně, zastal se soud účastníka Klimakempu

Ústavní soud vyhověl stížnosti návštěvníka Klimakempu v Louce u Litvínova z roku 2018. Policie podle soudu nesmí...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Vzít bronzovou sekeru a rozdělat oheň. V Mostě postaru vyrábějí pravěký člun

V mosteckém muzeu vzniká replika rybářské lodě, která mohla před třemi tisíci lety plout po hladině někdejšího...

Odpovídá to dokazování, říká žalobce o zproštění pracovníků Unipetrolu

Osvobozující verdikt, který letos v červnu vynesl mostecký okresní soud nad dvěma zaměstnanci litvínovské chemičky v...

Hadí lázně zůstanou kulturní památkou. Soud smetl stížnost developera

Chátrající budova Hadích lázní v teplické městské části Šanov zůstane kulturní památkou. Rozhodl o tom nejvyšší správní...

Obří glóbus se k ústeckému nádraží zřejmě nevrátí, majitel jedná s muzeem

Už před rokem sundali dělníci ze střechy rekonstruované secesní budovy naproti hlavnímu vlakovému nádraží v Ústí nad...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...