Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Zachránila cenná díla starého Mostu, muzeum teď historičce věnuje výstavu

  7:02
Mostecké muzeum chystá výstavu Příběh starého Mostu věnovanou památce historičky Heide Mannlové Rakové. Právě díky ní přežila řada cenných uměleckých děl zaniklého města. Prohlídky budou nejprve virtuální.

Heide Mannlová Raková | foto: archiv Aleny Kvapilové

„Osud starého Mostu je úzce spjatý a provázaný s osudem historičky Heide Mannlové Rakové, která se sama doslova stala ‚mostem‘ mezi německou minulostí a českou přítomností, mezi starým a novým městem,“ přibližuje opomíjenou postavu místní historie autorka a kurátorka výstavy Jitka Šrejberová.

„Díky jejímu zápalu a odhodlání se podařilo i přes nepřízeň doby pro nás i budoucí generace zachránit spoustu cenných uměleckých děl,“ říká Šrejberová s tím, že historičce je rovněž věnován stejnojmenný sborník vydaný u příležitosti výstavy.

Od šedesátých let 20. století, kdy byl po vládním rozhodnutí o vyuhlení starého Mostu osud města zpečetěn, se Heide Mannlová Raková navzdory situaci vrhla na záchranu nejcennějšího dědictví, jaké starobylé královské město nabízelo. Díky její aktivitě se podařilo uchovat řadu předmětů kulturní povahy, které jsou jedinou připomínkou bohatství již neexistujícího města.

Sama Mannlová Raková v letech 1961–1999 spravovala v tehdejším okresním muzeu mimořádně cennou sbírku výtvarného umění. „Jedna z částí nové výstavy je věnovaná umění z období 15. a 16. století, kterému se mostecká historička převážně věnovala,“ doplňuje Šrejberová.

Osud a odborná práce Heide Mannlové Rakové se prolínají celou expozicí. V jedné části se například připomíná i její působení při výzkumu děkanského kostela a záchraně sakrální architektury v Mostě a na Mostecku. 

Výstava nabídne také ikonografii starého Mostu, jejíž význam si Heide Mannlová Raková dobře uvědomovala a kterou využívala k zachování paměti na zničené město.

Památková péče

Historickou podobu města prezentují zejména díla Jindřicha Loose, který ji zadokumentoval ve svých vzpomínkách z doby kolem roku 1870, či obrazy naivního malíře Antonína Willerta, jehož dílo bylo objeveno až v 80. letech minulého století a které je opětovně prezentováno veřejnosti.

Dílo Jindřicha Loose pak v expozici doprovází krátký film Ferdinanda Čermáka a Heide Mannlové Rakové nazvaný Moje město. Svědectví Jindřicha Loose o Mostu z doby před sto lety zdigitalizovalo litvínovské Studio Sklep.

Poslední část výstavy patří památkové péči a záchraně uměleckých děl jako takových. Heide Mannlová Raková totiž aktivně působila v pozici okresní konzervátorky. Celý jeden sál zde například zabírá expozice k velkoformátovému obrazu o rozměrech 2,4 × 4,6 metru od Alfonse Muchy Alegorie bohatství, doplněná o původní plány a fotografie záložny, kde původně visel.

Heide Mannlová Raková (1941–2000)

  • Do Mostu se přestěhovala s rodiči v roce 1944 z německé Chotěbuze. Zřejmě kvůli jejímu otci, který pracoval v hornickém průmyslu, nebyl po válce rodině dovolen odchod zpět do Německa. 
  • Od 60. let se neúnavně věnovala záchraně kulturního dědictví starého Mostu. Sama vzpomínala, jak to pro ni bylo velmi náročné a hektické, jak s kolegy narážela na spoustu problémů od nedostatku finančních prostředků až po neochotu nadřízených úřadů. 
  • Jejím osudem byl i děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, po jehož přesunu zaznamenávala kamenické značky, jež se postupně nacházely pod druhotnými nátěry. Objevila tak stavitele i další umělce, kteří se podíleli na výzdobě chrámu. 

Veřejnost mohla obraz spatřit poprvé v historii až před dvěma lety. „Prostor je aranžovaný pro budoucí restaurování velkoformátového obrazu. Restaurovat by se mělo přímo před zraky veřejnosti,“ zmiňuje chystanou novinku historička umění Jitka Šrejberová.

Právě restaurování a konzervace byly jednou z oblastí, které Heide Mannlovou Rakovou celoživotně přitahovaly a jež stály za jejím osudovým setkáním s manželem – akademickým sochařem Bořivojem Rakem, jehož plastika Na paměť zničeného královského města Mostu je symbolicky jedním z ústředních exponátů výstavy.

Nová expozice, jejíž přípravy trvaly zhruba dva roky, zahrnuje kolem 150 sbírkových předmětů, které prezentují příběh starého Mostu a jeho okolí, což je však odhadem pouze sedmina z celkového rozsahu výtvarné sbírky muzea. Většina zde představených děl nebyla od smrti Heide Mannlové Rakové vystavena. 

Veřejnosti se expozice, která je součástí česko-německého přeshraničního projektu Umění pozdního středověku v hornické oblasti Krušnohoří, otevře, jakmile to nařízení vlády dovolí.

Do té doby ji v nejbližších dnech kvůli současným hygienickým opatřením bude možné spatřit alespoň pomocí virtuální prohlídky na internetových stránkách muzea.

  • Nejčtenější

Podvedený muž chtěl naházet 300 tisíc do bitcoinmatu, zastavil ho policista

Díky hodně šťastné náhodě nepřišel muž z Teplic o skoro 300 tisíc korun. Peníze se v nákupním středisku chystal vložit...

Česko-americký pár: Bezpečněji je tady, v USA po sobě střílí i děti

Premium Potkali se u Kolína. On americký basketbalista, ona česká plavecká trenérka. Z lásky jako trám se narodila Aliana....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně kazil výhled, půjde do Ústí. Přesun obřího poutače vyvolal kritiku

Vlnu nevole, zejména na sociálních sítích, vyvolalo umístění obřího, 40 metrů vysokého reklamního poutače, který...

Vzpomínky na husí kůži z Nagana. Dnes by náš zlatý gól neplatil, říká Čaloun

Premium Na nezapomenutelném olympijském Turnaji století v Naganu 1998 zažil opojné chvíle, ale čelil i situaci, která se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naháč z Ústí nad Labem opět vyrazil do ulic, měl namířeno na psychiatrii

Muž, který se opakovaně pohybuje nahý na ulici, zaměstnává strážníky v Ústí nad Labem. Před týdnem hlídce u kruhového...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

V Brně kazil výhled, půjde do Ústí. Přesun obřího poutače vyvolal kritiku

Vlnu nevole, zejména na sociálních sítích, vyvolalo umístění obřího, 40 metrů vysokého reklamního poutače, který...

Těžaři chtějí lákat motýly, v bývalém lomu vysadí květiny a přizpůsobí seč

Rekultivovaný bývalý hnědouhelný lom Šverma na Mostecku rozkvete pestrými květy. Důvodem je snaha přilákat motýly a...

Oprava pivovaru si žádá víc času i peněz, pak v něm bude výrobna uzenin

Rekonstrukce bývalého pivovaru na Tyršově náměstí v Litoměřicích stále pokračuje. Stavba bude dražší, než za kolik se...

Při požáru bytu v Teplicích našli mrtvého člověka, jeden hasič se popálil

Při nočním požáru bytu v Teplicích našli hasiči mrtvého člověka. Policisté nyní místo ohledávají a povolali i psovoda...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...