První foglarovku před půl stoletím odložil, teď vystavuje rozsáhlou sbírku

  8:06aktualizováno  8:06
Skautské odznaky, ukázky komiksu Rychlé šípy, ježek v kleci z různých materiálů, mapa Stínadel či Červenáčkovo švihadlo a další artefakty slavných knižních hrdinů, které vytvořil spisovatel Jaroslav Foglar, jsou k vidění v kadaňské Galerii Josefa Lieslera. Výstava nazvaná Za Foglarem a skauty potrvá do konce března.

Sběratel František Doktor ukazuje jeden z výstavních exponátů – obří hlavolam ježek v kleci. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Autorem výstavy je jednašedesátiletý skaut František Doktor z Kadaně.

„S první knihou jsem se setkal, když mi bylo deset jedenáct let. Byla to kniha Hoši od Bobří řeky, kterou jsem dostal k Vánocům. Moc mě ale nezaujala, po přečtení první stránky jsem ji odložil,“ vzpomíná sběratel a velký Foglarův obdivovatel.

„Asi za tři čtvrtě roku, kdy jsem marodil se zánětem slepého střeva, jsem ji otevřel znovu a naprosto mě pohltila. Přečetl jsem ji jedním dechem. V knihovně rodičů jsem poté objevil další foglarovku – Tajemná Řásnovka. A už to šlo ráz na ráz. Od spolužáka jsem koupil Poklad Černého delfína a třetí sešit Rychlých šípů,“ doplňuje.

S Jaroslavem Foglarem, který byl známý pod přezdívkou Jestřáb, se několikrát osobně setkal a podařilo se mu i to, co mu mohou ostatní sběratelé foglarovek jen závidět.

Fotogalerie

„Poprvé jsem se s Jaroslavem Foglarem setkal na výstavě Padesát let Rychlých šípů v roce 1988 v Praze. O rok později na besedě ve Varnsdorfu. Jednu z jeho knih jsem mu dokonce věnoval,“ popisuje František Doktor .

„Šlo o Historii Svorné sedmy, která vyšla v polovině devadesátých let na Slovensku bez Foglarova vědomí. Měl jsem dva výtisky a jeden z nich jsem chtěl na burze v Praze nabídnout sběratelům. Jestřáb, který měl na burze autogramiádu, mi tuto knihu podepsal, ale poznamenal, že tohle vydání nezná. Nechal jsem mu ji,“ dodává.

Jeho skautsko-foglarovská sbírka je rozsáhlá. „Je v ní od každého něco. Jen ježků v kleci mám na devadesát, dále skautské odznaky, junácké přezky či slibové lilie,“ vypráví sběratel. 

„Posledních sedm let se soustředím především na věci spojené s Jaroslavem Foglarem. Z osmnácti vydání legendárních Hochů od Bobří řeky jich vlastním většinu. Mám je i v cizích jazycích – v ruštině, polštině, slovenštině a esperantu, chybí mi pouze vydání německé,“ vyjmenovává Doktor.

Otázku, co má v jeho sbírce nejvyšší cenu, nemá příliš rád. „To nedokážu a ani nechci říci. Každý předmět má pro mě velkou osobní cenu a někomu jinému to třeba může přijít jako tretka,“ sděluje.

„Například hodně si cením ježka v kleci, kterého jsem koupil v roce 1970. Stál 49 korun a byl stejně drahý jako sněhové boby. Měl jsem se rozhodnout, a vybral jsem dobře. Boby bych asi po první zimě roztřískal, hlavolam mi zůstal dodnes,“ usmívá se.

Součástí expozice jsou také fotografie „ze života“ kadaňského skautského střediska. V roce 1989 stál František Doktor u znovuobnovení skautského střediska v Kadani, ve kterém působí dodnes.

Nejčtenější

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Na dálnici D8 začíná velká uzavírka. Od tunelu Libouchec až do Německa

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Cesta po dálnici D8 se ode dneška opět komplikuje. Od tunelů Libouchec a Panenská až do Německa k odpočívadlu Am...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Krob do béčka, dalších pět hráčů pryč. Teplice začaly s čistkou v kádru

Teplický brankář Tomáš Grihar inkasuje jeden z osmi gólů, konkrétně sedmý od...

Zpackaný závěr sezony, korunovaný domácím výbuchem 0:8 s Mladou Boleslaví, má ve fotbalových Teplicích první oběti. Tou...

Další z rubriky

Chtěl jen mast, musel před soud. Konopí svědčilo hnojivo na muškáty

Zloději ukradli deset kilo konopí, jejich auto zastavila policie.

S podmínkou odešel od teplického soudu třiapadesátiletý Milan Stehlík, jenž si kvůli artróze chtěl vyrobit masti z...

Ředitelku děčínského zámku odvolali, chtějí raději manažera a ekonoma

Ředitelka děčínského zámku Iveta Krupičková v knihovně se čtyřmi tisíci svazky...

Po bezmála jedenácti letech končí ředitelka děčínského zámku Iveta Krupičková ve své funkci. Městští radní ji tento...

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Najdete na iDNES.cz