„Sice jsme očekávali dobrý výsledek, ale tak velký zase ne. Jsem rád, že nás voliči ocenili a dali nám svou důvěru,“ komentoval získaných skoro 33 procent hlasů bývalý primátor a lídr kandidátky Severočeši Most Vlastimil Vozka.
Podrobné výsledky voleb v Mostě zde |
Ještě na jaře se přitom zdálo, že jeho kariéra v čele města skončila. Sdružení Mostečané Mostu, jehož byl členem, ho při štěpení obou uskupení odvolalo s odůvodněním, že si nechal platit studium z peněz města (o odvolání zde).
Sdružení Mostečané Mostu tehdy hrálo vabank. Některé jeho členy v čele s náměstkyní primátora Hanou Jeníčkovou vyloučilo po déletrvajících neshodách nové vedení Severočechů.cz v čele s poslancem Bronislavem Schwarzem a zakladatelem obou hnutí Jiřím Zelenkou. Sdružení Mostečané Mostu se na oplátku zbavovalo jejich spojenců, byť mezi ně patřil i Vozka, který byl jako primátor oblíbený.
Mandáty v MostěSeveročeši - 18 SMM - 10 ANO 2011 - 6 KSČM - 5 ČSSD - 3 ODS - 3 |
Předvolební kampaň poté v Mostě provázely zesměšňující billboardy a letáky, ale také obstrukce, kvůli kterým se nakonec volby staly ještě nepřehlednější (o kampani zde). Mostečané Mostu totiž dosáhli toho, že kvůli probíhajícímu soudnímu sporu mezi vyhozenými členy a novým vedením zakázal okresní soud Severočechům.cz účast ve volbách.
Krajský soud sice později zákaz zrušil, Severočeši.cz ale na rozhodnutí nečekali a postavili mezitím kandidátku s názvem Severočeši Most, na níž se zapsali jako nestraníci. Naopak lidé na kandidátce Sdružení Mostečné Mostu na své kandidátce uváděli jako svou politickou příslušnost Severočeši.cz, protože svůj vyhazov z hnutí považují za nezákonný.
„Falešní“ Mostečané Mostu z Chanova dostali 0,02 procenta
Aby byl zmatek ještě větší, do voleb v Mostě šla i záhadná kandidátka Mostečané Mostu, na které byli převážně nezaměstnaní lidé z Chanova, kteří se stejnojmenným sdružením z magistrátu neměli nic společného.
„Napadla mě spousta názvů, ale pak jsem si řekl: Jsem Mostečan? Jsem! Tak proč ne Mostečané Mostu?“ zdůvodňoval to její zakladatel Peter Bažo.
Pak ale z kandidátky ještě před volbami s drtivou většinou ostatních odstoupil a zůstali na ní jen čtyři lidé. Ve volbách skončili na posledním místě se ziskem 0,02 procenta, dostali 139 hlasů.
„Pravé“ Sdružení Mostečané Mostu dostalo téměř 19 procent hlasů a bylo druhé. Nepomohlo ani to, že před volbami jako obvykle rozdávalo losem ceny včetně aut (o losování zde).
Říjnové volby ve fotografiích |
„Chtěl bych poděkovat všem voličům, kteří nás podpořili. Sdružení Mostečané Mostu vládlo v Mostě osm let a za tu dobu se podařilo udělat hodně dobrých věcí. Hlavní příčinu druhého místa vidíme v tom, že se nám nepodařilo vysvětlit voličům odvolání Vlastimila Vozky, které považujeme za jediné a správné řešení,“ vyjádřil se k výsledkům lídr Sdružení Mostečané Mostu Jan Syrový.
Zatímco v minulém volebním období mělo Sdružení Mostečané Mostu před rozchodem se Severočechy.cz nadopoloviční většinu mandátů a mohlo tak vládnout samo, nyní se Most bez koalice neobejde.
Kvůli vzájemné averzi obou hnutí se do vedení města nejspíš dostane někdo z dalších stran. Třetí skončilo hnutí ANO 2011, které získalo necelých dvanáct procent, čtvrtá KSČM s necelými 11 procenty, pak následovala ČSSD se sedmi a ODS s pěti procenty hlasů.