Komunální volby v Ústí opět vyhrálo ANO, v Mostě uspělo nové hnutí

  23:07aktualizováno  23:07
Komunální volby v Ústeckém kraji se letos nesly především ve znamení nízké účasti, nejméně lidí přišlo k urnám v Chomutově. V krajské metropoli zvítězilo stejně jako v předešlých volbách ANO, které však paradoxně doposud žádná křesla v ústeckém zastupitelstvu nemělo.

Lídr vítězného hnutí ANO v Ústí nad Labem Petr Nedvědický. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

V Ústí nad Labem se celkem volilo 37 zastupitelů. Zvítězilo ANO s devíti mandáty. Druhou pozici zaujala koalice PRO! Ústí s osmi mandáty. Třetí je Ústecké fórum občanů (UFO), bude mít pět zastupitelů.

Čtvrtá ODS má čtyři mandáty. Tři zastupitele budou mít shodně Vaše Ústí, KSČM a SPD. Hnutí Pro Zdraví a Sport bude mít dva mandáty. Voleb se zúčastnilo 32,63 procenta voličů. 

ANO přitom v Ústí nad Labem nyní žádné zastupitele nemá, přestože komunální volby vyhrálo i před čtyřmi lety a získalo tehdy dvanáct mandátů. Vnitrostranický boj v zastupitelském klubu ale osm měsíců po volbách vedl k pádu koalice s hnutím PRO! Ústí, předsednictvo ANO pak ústeckou buňku rozpustilo a její zastupitelé přešli do sdružení UFO a Vaše Ústí, nebo zůstali nezařazení.

Lídra vítězného ANO Petra Nedvědického překvapilo, kolik získali procent. „Výsledek je skvělý. Tolik jsme nečekali, odhadovali jsme tak deset procent,“ přiznal.    

Jednička hnutí PRO!Ústí Karolina Žákovská považuje druhé místo za velký úspěch. „Zvláště po čtyřech letech v opozici. Takový výsledek jsem nečekala, jsem z něj nadšená,“ řekla. 

Výsledky voleb v Ústeckém kraji najdete zde

Dosavadní ústecká primátorka Věra Nechybová, která je jedničkou UFO, výsledek předpokládala a očekávala. „Vždy je těžší obhajovat,“ míní.      

Lídryně Vaše Ústí Yveta Tomková je s nynějším volebním výsledkem svého hnutí spokojena. „Jsem velmi překvapená. Je vidět, že každodenní práci s lidmi na úřadě i v terénu voliči ocenili,“ řekla. 

ANO vyhrálo komunální volby i v Děčíně, které v 27členném zastupitelstvu získalo devět mandátů. S větším odstupem je za ním Volba pro Děčín, která má čtyři křesla.

Stejný počet mandátů obdrželo i sdružení Náš Děčín. Po dvou křeslech mají Piráti, změna pro Děčín, ODS a KSČM, po jednom ČSSD a SPD. Volební účast tu byla 34,65 procenta.  

Zastupitelstvo v Teplicích má 27 členů. Devět křesel v něm získala ODS dosavadního primátora Jaroslava Kubery, druhé místo obsadila Volba pro! Teplice s osmi mandáty. Třetí je ANO, které bude mít pět zastupitelů. Čtvrtá SPD obdržela dva mandáty, stejně jako KSČM na pátém místě. Jedno křeslo v zastupitelstvu získalo hnutí Pro Zdraví a Sport Teplice. K urnám se dostavilo 33,75 procenta voličů.  

Volby 2018

V Mostě ve 45členném zastupitelstvu uspělo nové hnutí ProMOST, které reprezentuje stávající vedení statutárního města, jako je primátor Jan Paparega nebo jeho náměstek Marek Hrvol a senátorka Alena Dernerová. Získalo nejvíc mandátů, šestnáct. V zastupitelstvu znovu usedne hnutí ANO s devíti mandáty, dále Sdružení Mostečané Mostu s osmi křesly, se čtyřmi mandáty Piráti a Zelení pro Most,  KSČM a ODS. K urnám tady přišlo 31,57 procenta voličů. 

Litoměřice mají 27členné zastupitelstvo, v němž získala devět mandátů ODS, sedm ANO, čtyři Zelení a Piráti, tři Severočeši Litoměřice a po dvou křeslech KSČM a Sport a Zdraví Litoměřice. Volební účast tu byla 42,63 procenta.

Ve 29členném zastupitelstvu Loun usedne ANO s 5 mandáty, po 4 křeslech získaly sdružení Louny spolu, ODS, Pro lepší Louny - TOP 09, nezávislí a hnutí PRO Zdraví a Sport a také ČSSD. Unie pro sport a zdraví má 3 mandáty, KSČM a Volba pro město po 2 křeslech a SPD 1 mandát. Volit sem přišlo 39,32 procenta občanů.

V Chomutově se volilo 35 zastupitelů. Nejvíce mandátů získalo ANO (10), PRO Chomutov (9) a hnutí Nový Sever (7). KSČM má 3 křesla, po 2 mandátech ODS, SPD a ČSSD. Tady volilo jen 30,50 procenta lidí.   

Autoři: ,

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Paruky střídám podle nálady a oblečení, říká dívka, která trpí alopecií

Agáta Ulrichová trpí alopecií universalis, nemocí, při které pacient přijde...

Jeden den dlouhovlasá zrzka, druhý den hnědovláska, dopoledne vyrazí na ulici s kadeřemi v šedém odstínu a večer je z...

Mordparta v Ústeckém kraji loni řešila deset vražd, všechny objasnila

Zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel obžalovaní z vraždy u Bitozevsi před ústeckým...

Na severu Čech se během loňského roku stalo 11 vražd či pokusů o ně. Vyšetřovatelé jich úspěšně vyřešili deset, jeden...

Volební slogany o havěti v Mostě začalo řešit státní zastupitelství

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Kauzou možného rasistického podtextu kampaně hnutí Otevřená radnice Most před říjnovými komunálními volbami se začalo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz