(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Výsledky auditu v Žatecké teplárenské zažehly další spory politiků

  • 0
Výsledky auditu ve společnosti Žatecká teplárenská, jejímž stoprocentním vlastníkem je město, zažehly další spory na místní politické scéně. O vliv ve firmě bojují politici po každých volbách. Audit odhalil chyby v hospodaření za více než 50 milionů korun.

Ekonomicky nevýhodná ekologizace dvou uhelných kotlů, podezření ze zpronevěry, finanční ztráta při výrobě a prodeji elektrické energie, nestandardní výběrová řízení. Tyto nedostatky ukázal forenzní audit (o chystané kontrole zde).

Za 1,2 milionu korun si jej objednalo město u společnosti Ernst & Young. Auditoři zkoumali hlavně obchodní dokumenty, faktury, výroční zprávy firmy a další dokumenty za léta 2013 až 2016. 

„Poslední dva roky nás opakovaně veřejně kritizuje bývalé vedení společnosti a někteří občané, že za nás je v hospodaření firmy vše špatně. Nezávislý audit nyní ukázal, že nejzásadnější chyby jsou z období právě bývalého vedení,“ uvedl předseda představenstva Žatecké teplárenské Petr Šmíd.

Šmíd, který je ve funkci od roku 2015, dále řekl, že další kroky zváží představenstvo, až se s celou zprávou důkladně seznámí. Bývalé vedení firmy se proti závěrům auditorů ohradilo. 

Radní žádá podat trestní oznámení

„Vypovídací hodnota je nulová. Závěr auditu je jednostranný a postavený na hypotézách, domněnkách a nesprávných výpočtech. Osobně jsem u kontroly nemohla být, přestože jsem o to žádala. Výsledky mě velmi poškozují,“ odmítla bývalá ředitelka městské společnosti Alena Hlávková. 

Ona a další kritici naopak poukazují na chybný výběr zhotovitele rekonstrukce kotlů, nestandardní výběr technického dozoru investora, na služby v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a další pochybení. Všechna údajně způsobilo současné vedení firmy.

Závěry auditorů také prohloubily propast mezi dvěma tábory žateckých politiků ve vedení města. 

„Závěry auditorů potvrdily to, na co už delší dobu poukazujeme, a že naše rozhodnutí odvolat vedení teplárenské bylo správné. Starostka a další lidé, kteří naše rozhodnutí na padali, by měli odstoupit,“ řekla místostarostka Jana Nováková (ČSSD). 

Radní Karel Krčmárik (KSČM) požaduje podání trestního oznámení na bývalé vedení firmy a žaloby o náhradu škody.

V auditu jsou chyby, míní starostka

Starostka Zdeňka Hamousová (Volba pro město) pro to nevidí důvod, podle ní jsou v auditu chyby. 

„Některé části auditu budu reklamovat, protože z mého pohledu čerpali auditoři z podkladů, které nejsou přesné, a došlo tak ke zkreslení,“ sdělila.

Kolem společnosti Žatecká teplárenská je rušno řadu let a po každých komunálních volbách se různé politické skupiny přetahují o vliv v ní. 

V závěru roku 2014 vedení města v čele se starostou Alešem Jelínkem (zvolen za Stranu svobodných občanů, později vyloučen) odvolalo jak ředitelku firmy Alenu Hlávkovou, tak představenstvo. 

To vyústilo v několikaměsíční politickou krizi. Kvůli neschopnosti zastupitelů dohodnout se na složení správních orgánů společnosti bylo město bez fungující městské rady.

Hospodaření v městské společnosti již několik měsíců zkoumají také kriminalisté, vyšetřování stále běží.