Teplice

Teplice | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Bazén, zimní hala, trolejbusy. Teplice letos čekají velké investice

  • 3
Rok velkých výdajů má před sebou lázeňské město Teplice. Rozpočet na letošek počítá s výdaji o půl miliardy vyššími než příjmy. Radnice kvůli tomu sáhne do úspor.

Se schodkem 485 milionů korun budou letos hospodařit Teplice. Stejně jako v předchozích letech chce město investovat, jen za největší akce dá dohromady 395 milionů korun. 

„Jedná se o nákup nových trolejbusů, rekonstrukci technologie měnírny v Riegrově ulici, dostavbu zimního stadionu a rekonstrukci Aquacentra,“ vyjmenoval primátor města Hynek Hanza (ODS) nejvýznamnější investice.

Příjmy padesátitisícového města by letos podle odhadů měly činit 1,071 miliardy korun. Vedoucí finančního odboru Roman Jodas očekává lepší výběr daní a navýšení dotace na výkon státní správy.

Na výdaje, které jsou plánované ve výši 1,556 miliardy, má podle něj vliv zejména růst platů. 

„Na provozní výdaje a podporu v oblasti školství, sociální politiky, kultury, sportu a bezpečnosti je určeno 323 milionů, což představuje 41,87 procenta celkových provozních výdajů města,“ okomentoval primátor.

Dalších 41,5 procenta výdajů tvoří kapitálové výdaje. S masivními investicemi začaly Teplice již v předchozích letech a letos je mají procentuálně nejvyšší ze všech měst v kraji. 

„I při realizaci všech akcí ve výši uvedené v návrhu rozpočtu stále bude k dispozici rezerva ve výši 390 milionů korun,“ upozornil Jodas.

Podle lídra opozičního hnutí Volba PRO! Teplice Jakuba Mráčka je správné, že město investuje. Přesto má výhrady.

„Jsou to peníze občanů, a mají jim proto sloužit v podobě kvalitní infrastruktury a dostupných služeb. Důležité je vědět, do čeho a proč investujeme. V Teplicích se z mého pohledu aktuálně hodně investuje do viditelných, nikoli však nejpotřebnějších věcí,“ je přesvědčen Mráček.

Opozici vadí i drahé koupaliště na kopci

Jeho hnutí vadí v rozpočtu i čtyři miliony korun pro plánování výstavby nového koupaliště na Nové Vsi. To má v příštích letech vyjít Tepličany až na 350 milionů. „Plovárnu město bezesporu potřebuje. Koupaliště na kopci, jehož cenu architekt odhadl na 350 milionů, ale ne,“ říká Mráček.

Vedle výstavby zimního stadionu za 78 milionů a dostavby Aquacentra 160 milionů čekají lázeňské město i další investice, třeba nákup sedmi nových trolejbusů, rozšíření a modernizace trolejbusových tratí či rekonstrukce foyer a klimatizace v domě kultury. 

Investovat se bude i do škol, například budova ZŠ Praktická v Trnovanech se dočká zateplení a u ZŠ Verdunská vznikne nová mateřská škola.

Město ani letos nebude vybírat poplatky za svoz komunálního odpadu. Nadále se však budou vybírat poplatky za psa, za užívání veřejného prostranství, lázeňský či rekreační pobyt a z ubytovací kapacity.

„Dlouhodobě se snažíme občany města nezatěžovat poplatky a i nadále hodláme zachovat bezplatný svoz odpadu. Město hospodaří zdravě a bude tomu tak i v budoucích letech,“ slíbil primátor.

Celých 75 milionů by do městské kasy měly přinést zisky z hazardu. Na území Teplic je aktuálně 24 kasin a dvě herny. Ještě v roce 2016 zde existovalo 93 adres, kde se hazard směl provozovat. Loni byl příjem z hazardu 97,5 milionu.