Koupaliště v Bílině

Koupaliště v Bílině | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Dražší firma Bílině záměrně slíbila nesmysl, díky tomu dostala zakázku

  • 24
O vítězi zakázky na rekonstrukci bazénu v Bílině na Teplicku rozhodl nesmyslný údaj. Radnice se ptala, jak rychle by uchazeč po dokončení práce začal s případnými opravami. I když jen vypouštění bazénu může trvat dny, vítěz zakázky slíbil hodinu. Vyhrál i přesto, že nabídl vyšší cenu než konkurent.

"Proč jsem dal zrovna hodinu? Abych vyhrál zakázku," podivoval se majitel vítězné firmy Petr Arpáš dotazu MF DNES na to, jak k údaji dospěl.

Z míry ho nevyvedla ani otázka, jak může garantovat, že do hodiny nastoupí k odstranění závad, které mohou být pod vodou, když se za tak krátkou dobu bazén nestihne vypustit.

"Druhý uchazeč o zakázku tam uvedl tři hodiny. Nemyslíte, že je to stejná hloupost?" reagoval.

Po chvíli se ozval jednatel Arpášovy firmy Stanislav Karl, který měl zakázku na starosti. "Ten údaj je podivný, nesmyslná je hodina, tři i patnáct, protože bazén se vypouští třeba týden. Já jsem tam uvedl tu hodinu spíš z recese. Znáte to: na blbou otázku, blbá odpověď," řekl.

Zakázka měla čtyři kritéria: cena, nástup k odstranění vady díla, doba realizace zakázky a časový harmonogram. Druhou nabídku podal Jindřich Luňák z firmy Hakim.

Bodová kritéria potlačila cenu i dobu prací

Harmonogram měli oba uchazeči podobný, ale v dalších bodech se lišili. Luňák nabízel, že rekonstrukci provede za 30 dní a bude za to chtít 1 669 302 korun, Arpáš nabízel cenu 1 787 731 korun a 42 dnů.

Jenže bodová kritéria byla nastavená tak, že slib rychlého začátku oprav přebil cenu i dobu rekonstrukce. Přitom bazén se stejně musí opravovat mimo sezonu, kdy je na to víc času a hodiny nebo dny nehrají roli.

"Když jsem se dozvěděl, že jsme neuspěli, bral jsem to. Ale jakmile jsem zjistil, proč jsme nevyhráli, i když jsme byli levnější, nadzdvihlo mě to a řekl jsem si, že to tak nenechám," popsal Luňák.

Radnici poslal stížnost proti rozhodnutí o výsledku výběrového řízení, jenže dosud nedostal odpověď. Rekonstrukce bazénu mezitím začala a nyní už je před dokončením.

Podle radnice je výběr v pořádku

Kdo by si přitom chtěl "bazénovou" zakázku prověřit na webu radnice, na nic zarážejícího nepřijde. Ceny jsou totiž u uchazečů uvedené obrácené. Vypadá to tak, že vítěz Arpáš nabídl levnější cenu. "No, to je chyba," uznal vedoucí odboru investic bílinské radnice Jaroslav Bureš.

Podle Tomáše Pavla z odboru investic, který zakázku řešil, je ale jinak soutěž i její průběh a výsledek zcela v pořádku. "Byla tady nějaká kritéria, bodové ohodnocení a prostým matematickým součtem to takhle vyšlo," konstatoval.

Město kvůli tomu utratilo o 118 tisíc víc, než muselo. Starosta Josef Horáček to nechtěl komentovat a odkázal na svého zástupce Zdeňka Rendla, který seděl v čele komise, jež vítěze volila. Rendl řekl, že komise řešila jen to, kdo byl podle zadání zakázky lepší.

Podle Rendla zadání zpracovala najatá advokátní kancelář, on sám s ní ale souhlasí. "Myslím, že kromě ceny by tam měly být i kvalitativní požadavky. Nikdo nemohl předjímat, jak to nakonec dopadne," sdělil Rendl.

Sporných zakázek je v Bílině víc

Opozice má jiný názor. "Nepřekvapuje mě to. Od počátku volebního období upozorňujeme na to, jak se v Bílině hospodaří s penězi a hlavně, jak se nakládá s veřejnými zakázkami," reagoval opoziční zastupitel Pavel Pastyřík.

V Bílině je totiž podezřelých zakázek mnohem více. O některé se nyní zajímá krajská hospodářská kriminálka. "Prověřování probíhá v souvislosti se zateplením, revitalizací Hornické nemocnice s poliklinikou Bílina a dalšími možnými souvisejícími skutečnostmi," uvedla mluvčí severočeské policie Šárka Poláčková.

Kontrolní výbor kritizoval třeba opravu kanalizace v areálu nemocnice, která podle jeho posudku měla stát zhruba milion, vedení města ale vyplatilo tři miliony. Firma deklarovala, že do výkopu, kam se vejde jedna trubka, dala dvě (o zakázce na kanalizaci zde).

Opozice kritizovala i to, že rada města přiděluje bez výběrového řízení zakázky na projekty jednomu z jejích členů Františku Poživilovi. Od roku 2011 to bylo dohromady za více než milion (o zakázkách pro radního zde).