V Litoměřicích loni takto postávalo celkem 94 autovraků, které se městu podařilo zlikvidovat. V porovnání s předchozími lety jde sice o číslo nadstandardní, ale i tak je to velký problém.
„Počty řešených odstavených vozidel po městě bohužel nijak neklesají, proto vlastníkům, kteří na naše výzvy k odstranění nereagují, udělujeme od letošního roku pokuty. Jejich výše je pět tisíc korun,“ říká Kateřina Šinfeltová, referentka odpadového hospodářství z litoměřického odboru životního prostředí.
Odstavené vozidlo nahlásí odboru životního prostředí buď policie, pracovníci technických služeb, či občané, nebo na ně narazí přímo pracovnice odboru. Ta vozidlo prohlédne, nalepí na ně výzvu k odstranění, pořídí fotodokumentaci, zavede do evidence a pak zjišťuje vlastníka přes registr vozidel.
Po úspěchu první dražby vraků přišlo zklamání, druhá vynesla jen 30 tisíc![]() |
„Tomu, pokud je znám, pracovnice zašle doporučeně do vlastních rukou výzvu k odstranění odstaveného vozidla a zároveň je výzva zveřejněna na úřední desce. Po jejím doručení začíná běžet lhůta 30 dnů, během níž má vlastník čas vozidlo odstranit,“ popisuje Radim Tuček z litoměřické radnice.
Po uplynutí lhůty město nejprve automobil odtáhne na oplocený zabezpečený pozemek, odtud pak vrak převeze k ekologické likvidaci.
Po odtahu vozidla město vlastníkovi zašle platební výměr k uhrazení nákladů ve výši 1 500 korun. Poplatkům i pokutě se však lze vyhnout a navíc získat peníze za sešrotování.
„Není důvod nechávat auto ladem a pak být zbytečně sankcionován. Vozidla majitelé mohou odvážet k ekologické likvidaci, za což ještě dostanou zaplaceno,“ uvádí Šinfeltová. Po domluvě předem je navíc odtah vozidla pro jeho majitele zdarma.
Průtahy kvůli bydlišti majitele
Také Děčín se dlouhodobě potýká s autovraky. V roce 2024 jich ze zdejších ulic zmizelo zhruba 110. „Ve většině případů se městské policii podaří s majitelem vraku bez větších problémů dohodnout, aby auto odstranil na své náklady. Větší problém je dopátrat se, kde majitelé bydlí. Trvalé bydliště mají například v Děčíně, ale reálně bydlí v jiném městě. Pak se odstranění takového vozidla protáhne na delší dobu,“ přibližuje mluvčí města Luděk Stínil.
Odstavená nepojízdná vozidla jsou problémem také v Teplicích, kde jich jen za minulý rok zaevidovali 120.
„Když jsou nám autovraky nahlášeny, postupujeme podle zákona a vyzveme majitele k odstranění vozidla. Na dva měsíce výzvu vyvěsíme na úřední desku, a pokud majitel vozidlo neodstraní, necháme je zlikvidovat. Pokutu ani poplatek za odstranění a likvidaci majitel vozidla neplatí, vše jde na vrub města,“ vysvětluje mluvčí teplického magistrátu Adina Sedláková.
2. května 2022 |