Čeští vojáci učili kolegy z Texaské národní gardy stavět pontonový most

  14:41aktualizováno  14:41
Čeští vojáci spolu s texaskými kolegy si v Litoměřicích vyzkoušeli stavbu pontonového mostu přes řeku Labe. Během dvou dnů vojáci akci natrénovali a dnes řeku společně přemostili.

„Do cvičení Labe 2019 s mezinárodní účastí se zapojilo dvanáct vojáků Texaské národní gardy a dvacet vojáků aktivních záloh. Ti všichni sem v pondělí přijeli naprosto nevycvičeni a nikdo z nich neměl zkušenost s pontonovou soupravou,“ řekl portálu iDNES.cz velitel cvičení kapitán Zbyněk Frai.

Cílem cvičení je prověřit, že pontonová rota je schopna během dvou dnů vycvičit třicet nových vojáků a postavit spolu s nimi pontonový most.

„Bylo by to tak i v reálných podmínkách nasazení, protože by nám vždy posílali nové lidi a pontonová rota musí být schopna je rychle vycvičit,“ doplnil Frai s tím, že do akce se zapojilo celkem 97 vojáků.

Pontonový most se staví v několika etapách. „Napřed se na sedmi náplavkách do vody shodí pontonové díly. To probíhá ve třech vlnách,“ vysvětluje velitel.

„Ve vodě se pontony uzamknou a spojí dohromady, pak se z nich vytvoří přívozové přepraviště. To znamená, že na ně můžeme naložit vojenskou techniku a převézt ji na druhý břeh,“ doplňuje velitel.

Nakonec se všechny tři takzvaná soulodí spojí do jednoho mostu o celkové délce 145 metrů, po kterém pak může vojenská technika přejíždět z jedné strany na druhou.

Fotogalerie

„Do stavby mostu je začleněno také šest těžkých tlačných člunů a dva záchranné vyprošťovací,“ popisuje Frai s tím, že každý ponton váží zhruba sedm a půl tuny.

Cvičení Labe 2019 trvá tři týdny. „První byl přípravný, na druhý týden je v plánu secvičování a stavba mostu a ve třetím týdnu čeká vojáky údržba techniky,“ říká Frai.

Vodní cvičiště v Litoměřicích má řadu výhod. „Potřebujeme širokou řeku s proudem, a proto jsou podmínky na tomto cvičišti pro nás ideální. V Litoměřicích trávíme třetinu roku,“ uzavírá velitel. 

Nejčtenější

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Koloc skupuje Buggyru. Až bude dceři šestnáct, vyšle ji do závodů tahačů

Dcery Martina Koloce se potatily. Dvojčata Aliyyah a Yasmeen už taky kroutí...

Zakladatel roudnické Buggyry je zpátky na scéně, Martin Koloc se ujal šéfování motoristické stáje, kterou zakládal. A s...

Bydleli ve stanu a teď mají problém. Na ulici totiž s dítětem žít nemohou

Při kontrole stanového městečka bezdomovců ve Vodní ulici chomutovští strážníci...

Hlídka chomutovské městské policie při kontrole mezi bezdomovci našla poraněné čtyřleté děvčátko. Její rodiče teď mají...

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé, starší pár mohl spáchat sebevraždu

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé

Tepličtí kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou lidí, které kolemjdoucí ráno našli před panelovým domem v Alejní ulici číslo...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

Další z rubriky

Letošním hitem v nabídce kroužků pro děti v Ústeckém kraji je vaření

Ilustrační snímek

Severočeské domy dětí nabízejí stovky kroužků. Nabídka je rozmanitá, od stálic, jako jsou aerobik, taneční kroužky,...

Soud by pustil vedoucího, který zneužíval skauty, žalobce podal stížnost

Bývalý skautský vedoucí Martin Mertl, který byl odsouzen na deset let za...

Okresní soud Brno-venkov vyhověl žádosti bývalého skautského vedoucího Martina Mertla, který si odpykával trest za...

Napětí v litoměřickém špitálu trvá, petiční výbor odmítá termín referenda

Nemocnice Litoměřice

Koalice v Litoměřicích prosadila referendum o prodeji nemocnice. Konat se má v pátek 8. listopadu, jestli k němu ovšem...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz