Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

  7:57aktualizováno  7:57
O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o užívání vodní plochy v lokalitě Podhoří na okraji ústecké části Všebořice, dostali výpověď z nájmu. S jezerem má totiž společnost TKGolf, která zdejší resort provozuje, jiné plány.

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Hlavní důvod k výpovědi je nový podnikatelský záměr než jen pronájem. Plánuji zde ryby zachovat, ale provozovat komerční sportovní rybolov. Ryby si tu budou moci ulovit i lidé, kteří nevlastní rybářský lístek,“ přibližuje Tomáš Kodrle, jednatel TKGolf.

Fotogalerie

Jako další body v odůvodnění výpovědi zmiňuje i nepořádek, který po sobě někteří z rybářů na místě zanechávali, a nedodržování dalších nastavených pravidel. Jezero totiž leží přímo v centru golfového hřiště.

„Občas si některé hráčky stěžovaly, že se nechtějí koukat na napůl svlečená těla rybářů u vody. A často jsme řešili také problémy, kdy rybáři stáli svými auty na trávě, přitom mají k dispozici vlastní parkoviště,“ uvedl dále Kodrle.

V této chvíli probíhají jednání mezi majitelem areálu a rybáři o způsobu předání vodní plochy. Rybáři v ní totiž mají nasazené ryby.

„Přesný postup bych nechtěl v současnosti popisovat. V obecné rovině to ale funguje tak, že pokud to jde, rybáři odloví hlavní část ryb. Ve vodě zůstanou pouze menší, ne tak hodnotné ryby, anebo dojde mezi oběma stranami k finančnímu vyrovnání,“ líčí nejčastější postup v podobných situacích Václav Jelínek, hospodář Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu.

Z hlediska svazu podle něj ukončení nájmu neznamená existenční záležitost. Nepříjemnost je to ale pro místní rybáře, hlavně kvůli dobré dostupnosti z krajského města. Ti na jezeře, které vzniklo zatopením uhelných slojí, hospodařili již od 90. let. 

Není dobré být v pronájmu, říká hospodář svazu

Revír je navíc specifický tím, že pod hladinou se nachází spousta překážek, jako jsou stromy a pařezy, které působí jako vhodný úkryt pro ryby, takže rybář musí při chytání trofejních kaprů, candátů, štik či sumců, kteří tu žijí, vynaložit větší úsilí. Podobně atraktivní lov nicméně zažijí rybáři v Ústí i na Labi nebo na chlumeckém rybníku.

„Naštěstí nám poslední roky plochy k rybaření spíše narůstají. Například v loňském roce se podařilo u nedalekých Chabařovic vyhlásit nový rybářský revír Petri,“ připomíná Jelínek.

Pokud to okolnosti dovolí, snaží se podle něj rybáři revíry, vodní plochy nebo pozemky vhodné k rybolovu raději odkoupit, než být jen v pronájmu. „Pak se nestane, pokud se někomu znelíbíme, že dostaneme výpověď,“ podotkl Jelínek.

Pokud ale jde o výtky vůči chování rybářů a dělání nepořádku v revíru, tak přiznává, že to občas bývá problém. 

„Je pravda, že určitá skupina rybářů nepořádek dělá. V celkovém počtu je jich minimum, bohužel tím však kazí jméno většině, která s tím problém nemá. Je to nepříjemné,“ posteskl si hospodář svazu.

Nejčtenější

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Zhasněte světelné efekty, nakázali Chomutovu. Proč, diví se v klubu

Potemnělá chomutovská aréna před derby s Litvínovem.

Hokejoví Piráti z Chomutova musí přiškrtit svoji předzápasovou show. Ředitel extraligy jim po stížnosti rozhodčích...

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další z rubriky

Pacient zraněný při střetu sanitky s dodávkou u Ústí v nemocnici zemřel

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou. (15. února 2019)

Pacient zraněný při páteční nehodě v ústeckých Všebořicích, kde se střetla dodávka se sanitkou, v nemocnici zemřel....

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Ropovod Družba nakonec Litvínov nerozpůlí, prošla zelená trasa

Vymezené území, kudy by měl ropovod vést.

Nebezpečí, že ropovod Družba rozpůlí Litvínov a další obce v okolí, je podle všeho definitivně zažehnané. Všichni...

Najdete na iDNES.cz