Leták ve vlaku očerňoval německou konkurenci, uváděl i číslo na radního

  7:51aktualizováno  7:51
Trnem v oku se někomu stala nedávno uzavřená dohoda mezi Ústeckým krajem a německým dopravcem Die Länderbahn o zajišťování provozu na některých železničních tratích v regionu. Ve spoji ČD se objevil leták pomlouvající konkurenci i s číslem na krajského radního, aby si to s ním cestující „vyřídili“.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan SalačMAFRA

Zatímco vedení kraje se těší z další domluvy se soukromým dopravcem a slibuje si, jak větší konkurence na kolejích přispěje ke zvýšení kvality dopravy, anonym má pocity opačné. A dává je veřejně najevo.

Jak zjistila MF DNES, minimálně v jednom spoji Českých drah, které nový dopravce na zmíněných úsecích vystřídá, se objevil leták hanící Die Länderbahn (DLB).

Smlouva s DLB

Podle čerstvé smlouvy s platností na deset let Die Länderbahn (DLB) vyjede od prosince 2019 na regionální linky:

  • U12 (Osek – Most – Louny – Rakovník)
  • U14 (Jirkov – Chomutov – Žatec – Lužná u Rakovníka) 
  • T7 (Chomutov–Vejprty)

Autor v dokumentu cituje článek z únorového vydání Železničního magazínu, ve kterém se píše, že bavorský organizátor veřejné dopravy udělil loni dopravci pokuty v řádech milionů eur kvůli problémům souvisejícím s provozem.

„Takto se v kraji utrácejí peníze daňových poplatníků. Je nejvyšší čas, aby si na toto podivné hospodaření posvítil Nejvyšší kontrolní úřad, popřípadě rovnou orgány činné v trestním řízení,“ píše se v letáku.

Pisatel v něm také zdůrazňuje, že k uzavření dohody došlo přímým zadáním, tedy bez výběrového řízení. Na konci textu zveřejnil mobil na náměstka hejtmana pro dopravu Jaroslava Komínka (KSČM) s dotazem, co na to říká a zda odpoví na otázky nespokojených občanů.

„Ústecký kraj postupoval podle zákona a maximálně transparentně. Jednalo se sice o přímé zadání, jak to legislativa u železniční dopravy umožňuje, ale tomu předcházel důkladný průzkum trhu. Oslovili jsme všechny dopravce a obdržené nabídky jsme také podrobně prozkoumali. Zohledňovali jsme nejen cenu, ale i kvalitu a technické parametry vozidel,“ sdělil Komínek.

K poznámce o pokutách pro DLB dodal, že plnění smluv u jiných objednatelů kraj nepřezkoumává a ani se k němu nemůže vyjadřovat.

„Společnost každopádně provozuje dopravu v našem kraji a v blízkém sousedství téměř devět let a nevíme o žádných problémech,“ podotkl Komínek. DLB už jezdí na trati mezi Libercem a Rybništěm v rámci sítě Trilex.

„Pokud se nějaký nespokojený cestující chce se mnou na toto téma pobavit, nemám s tím nejmenší problém,“ doplnil Komínek.

Kdo očerňující leták vyvěsil, se neví

Mluvčí Českých drah Gabriela Novotná informovala, že leták byl neprodleně odstraněn a že není známo, kdo ho vyvěsil.

„Přijde mi to ubohé, zejména pak odkaz a kontakt na pana Komínka. Že se autor neodkazuje třeba na jiné funkční provozy v Německu nebo na síť Trilex,“ reagoval Michal Barták, šéf české sekce DLB.

Dopravce nasadí na tratích vozidla RegioSprinter, která poskytují až sedmdesát míst k sezení. Společnost se dohodla s Ústeckým krajem na dvouletém přechodném období, během kterého projdou vozy postupnou modernizací.

Jednou z podmínek smlouvy je plné zapojení dopravce do integrovaného krajského dopravního systému.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Další z rubriky

Nehoda vlaku na Lounsku poškodila stovky pražců, trať otevřou až v létě

Vagony poškodily několik kilometrů železničního svršku, konstrukce železničních...

V pátek 24. května se měla otevřít železniční trať mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku, kde před týdnem vykolejil...

K závodu o lithium se připojil i stát, Diamo začne zkoumat stará ložiska

Průzkumný vrt v Cínovci.

Česko se chce přiživit na lithiové horečce, která postihla Krušné hory. Státní firma Diamo začne zkoumat, zda lze...

Zahájení lázeňské sezony v Teplicích zpestří víc žánrů i léčivé koupání

Na zahájení lázeňské sezony v Teplicích míří každoročně desetitisíce lidí.

Teplice o tomto víkendu slavnostně zahajují 865. lázeňskou sezonu. Čekají se desetitisíce návštěvníků. Na pěti pódiích...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz