Nespoutaná ostravská rockerka Vladivojna zhudebnila ústecký horor

  8:44aktualizováno  8:44
Vladivojna La Chia je původem z Ostravy, teď ale velice často pobývala v Ústí nad Labem. Skládala tam muziku k inscenaci Ledový hrot, kterou v Činoherním studiu režírovala její kamarádka Barbara Herz. Nejbližší představení je na programu 17. dubna.

Vladivojna La Chia - zpěvačka, skladatelka, malířka... | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Zpěvačku, textařku, skladatelku a výtvarnici Vladivojnu La Chiu jen tak někdo nezkrotí. Dříve zpívala prapodivnou vladivojštinou, dnes vypráví své fantaskní vladibajky a také založila divokou metalovou kapelu Vladivojsko.

„Odjakživa vyvolávám rozporuplné reakce. Vždycky to bylo buď, anebo,“ říká tahle mladá dáma.

Živočišná blondýna s extravagantním jménem

Vlastně už jen její jméno zní hodně extravagantně. Tatínek se jmenoval Vladivoj. Rodiče ji chtěli původně pojmenovat Vladimíra, ale nakonec, aby prý byla v životě šťastnější, jí dali staroslovanské jméno Vladivojna.

Vladivojna La Chia

Už v roce 2011 složila pro režiséra Jana Hřebejka hudbu k filmu Nevinnost (psali jsme zde), za kterou získala nominaci na Českého lva a Cenu české filmové kritiky.

„La Chia zase vychází ze jména předků z maminčiny strany, kteří pocházeli z Itálie,“ vysvětluje původ svého jména dvaatřicetiletá živočišná blondýna.

Když poprvé slyšela svou hudbu k ústecké hře na divadelní zkoušce, byla prý kvůli propojení projekce a hudby hodně nabroušená a naštvaná. S režisérkou si hned v baru vyříkávala své připomínky.

„Řešila jsem nějaké technické věci a spěchala na vlak, takže jsem prostě jen v rychlosti konkretizovala, co mám na srdci. Asi to působilo, že se zlobím, ale já byla jen rázná,“ omlouvala se později.

„Byl to normální proces. Kluci udělali projekci úžasně a myslím si, že to s hudbou nakonec skvěle koresponduje, ale museli jsme najít cestu. Vy jste byl bohužel u toho, když jsem jak velká voda vyletěla ze zvukárny a spustila svůj rozvášněný slovní tok,“ usmívá se.

Strašidelná hudba plná nepříjemných zvuků

Nakonec do Ústí dorazila i na premiéru hry, která se jí moc líbila. „Velmi mě bavil text, hra má atmosféru, příběh. Pro mou inspiraci při skládání bylo také důležité vidět jednu zkoušku,“ prozradila.

Hororový příběh z hor doplnila strašidelnou hudbou plnou skřípání a dalších nepříjemných zvuků. Kromě vokálů sama nahrála také basu, piano a syntetizátory.

Během skládání hudby pro Činoherní studio stačila poznat i samotné město Ústí nad Labem. „Už předtím jsem zde párkrát sólově vystupovala a mám Ústí opravdu ráda. Je to takové syrové město s úžasným okolím,“ uvedla s tím, že se sem ráda bude vracet i na další koncerty nebo do divadla.

Svou první kapelu Vladivojna La Chia založila již v devíti letech. O tři roky později působila v dětském sboru Vagínka Studénka punkové skupiny Buřinky II.

„Jednalo se o sbor dětí od kámošů muzikantů z jedné ostravské punkové kapely. Vzniklo to spíš ze srandy, ale pár koncertů proběhlo,“ zavzpomínala na své hudební začátky.

Vedle Vladivojska i filmová muzika

Do opravdové hudební branže se nejdříve zapsala svým zpěvem v psychedelic rockové kapele Banana, od které se přes sólové balady dostala až k dnešní metalové kapele Vladivojsko.

„Víte, já mám prostě tvrdou muziku strašně ráda. Vždyť já jsem srdcem rockerka, a jestli je to rock, nebo už metal, to je mi jedno. Mě to prostě musí bavit a metal, co teď s kluky ve Vladivojsku děláme, to mě baví,“ zdůrazňuje.

V současnosti se kromě Vladivojska věnuje také skládání divadelní a filmové hudby, sólovým recitálům, na kterých hraje průřez svou tvorbou, a vedle toho také čte své Vladibajky. „Což jsou fantaskní příběhy ze života zvířat a lidí.“

„Ovšem za svůj největší úspěch považuji to, že moje vášeň pro tvorbu je stále tak silná, jako když jsem byla dítě. Miluju skládat muziku a snad mě to nikdy nepřejde,“ vyznává se Vladivojna.

Nejčtenější

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Obviněný ze znásilnění dívky neúspěšně žádal o azyl v Německu, je ve vazbě

Cizinec, který je podezřelý ze znásilnění 16leté dívky v Terezíně. (20. června...

Cizinec, kterého policie obvinila z úterního znásilnění 16leté dívky u Litoměřic, v minulosti neúspěšně žádal o azyl v...

Plastové jednorázové kelímky může nahradit porcelánová novinka z Dubí

Ředitel dubské porcelánky Vladimír Feix vyzdvihuje kromě opakovaného použití...

V reakci na novou směrnici Evropské unie zakazující plastové výrobky na jedno použití přišla porcelánka z Dubí s novým...

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Denně ušiju i 10 plyšáků, říká vězeň s doživotním trestem za dvě vraždy

Věznice Bělušice. Vězeň Robert šije hračky pro děti, denně nad šitím stráví asi...

Poprvé někoho obdarovat a nikoliv jen brát. I to zažívá stále více odsouzených ve věznicích během charitativních...

Další z rubriky

Výbuch odhodil majitele lodi do Labe, popálil ho na 90 procentech těla

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Vážné následky má pondělní výbuch a následný požár v lovosickém Jacht klubu. Jednasedmdesátiletého muže musel vrtulník...

V Bílině ani po tři čtvrtě roce nevědí, zda jsou výsledky voleb platné

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...

Od loňských komunálních voleb uplynulo už bezmála tři čtvrtě roku a v Bílině na Teplicku přesto pořád nevědí, jestli...

Nechtějí do kontejnerů, zničené domy v Chanově si místní opraví sami

Mostecké sídliště Chanov

Zničené panelové domy v mosteckém Chanově, který je známou sociálně vyloučenou lokalitou, by si mohli opravit sami...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz