Vyšší dávky za práci přitáhly v Ústeckém kraji zatím polovinu zájemců

  11:04aktualizováno  11:04
Stovky pracovních míst při uklízení a zametání ulic či údržbě zeleně připravily po obnovení veřejné služby pro nezaměstnané obce a města v Ústeckém kraji. V celém kraji bylo připraveno 2 741 míst, zájemců se zatím našla přibližně polovina.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Archiv MF DNES

„V současnosti evidujeme, že nastoupilo 1 487 lidí. Zatímco na Ústecku, Teplicku, Mostecku či Chomutovsku je zájem zhruba 70 procent, na Děčínsku jen 40 procent, na Litoměřicku 30 a na Lounsku pouhých 20 procent,“ říká mluvčí krajského úřadu práce Kateřina Beránková.

Detailní statistiky včetně toho, kolik lidí zvolilo jakou variantu, ale bude úřad mít až v září.

Novela o pomoci v hmotné nouzi se vztahuje na nezaměstnané, kteří pobírají příspěvek na živobytí. Ten po šesti měsících klesne na existenční minimum 2 200 korun.

To se nyní stát nemusí. Pokud měsíčně odpracují 20 hodin veřejné služby (VS), příspěvek na živobytí jim zůstane 3 410 korun. A kdo odpracuje ještě o deset hodin víc, tomu suma naroste o 605 korun na 4 015 korun.

Cílem je získání pracovních návyků

Smyslem veřejné služby je vrátit dlouhodobě nezaměstnané do běžného života. To znamená umožnit jim oživení pracovních návyků nebo jejich získání, a tím pádem jim usnadnit vstup na trh práce.

„Řada starostů a starostek je k nabídce na vytvoření takových pracovních pozic velmi vstřícná,“ poukazuje mluvčí úřadu práce, který spolupracuje také s neziskovými organizacemi, sociálními službami či komunitními centry.

Radnice nicméně čekaly trochu větší zájem. Například v Děčíně připravili 100 míst, ale přišlo jen 30 zájemců. Stejně tak mají stovku míst v Lounech, kde nastoupilo 30 až 40 zájemců. Ve Varnsdorfu, kde žijí stovky sociálně slabých a před šesti lety se tu rozhořely sociální nepokoje a demonstrace, nastoupila na 200 připravených míst polovina lidí.

„Město mělo veřejnou službu zřízenou už na jaře roku 2009, kdy zadávalo práci asi 130 lidem. Před pěti lety byla tato povinná veřejná služba Ústavním soudem zrušena a od té doby ji dobrovolně nikdo nevykonával,“ zmiňuje vedoucí varnsdorfského odboru sociálních věcí a zdravotnictví Josef Fibiger.

Na druhou stranu třeba ve Šluknově technické služby připravily 80 míst, přihlásilo se jen 29 lidí, ale většina z nich chce odpracovat zvýšenou porci 30 hodin.

Zájemci jsou překvapení z fyzické únavy

„Zájem se postupně zvyšuje. Dosavadní zkušenost je taková, že pracovní výkony jednotlivých lidí se liší. Někteří pracují vůbec poprvé v životě a tomu odpovídá i přístup k práci a její kvalita,“ říká šluknovská starostka Eva Džumanová.

„Jsou třeba překvapeni fyzickou únavou po několika málo odpracovaných hodinách. Ale většina lidí práci plní dobře, váží si jí a je ve městě vidět,“ podotýká starostka.

Čas podle ní ukáže, zda tuto možnost využije opravdu všech 80 potenciálních klientů úřadu práce.

Pro zaměstnavatele tato možnost znamená velkou administrativní zátěž. Všechny zájemce musí proškolit o pravidlech práce, požární ochraně. Musí vést denní a měsíční evidenci, a to o přidělení činnosti, ale třeba i o objednání ochranných pracovních pomůcek.

Měsíční výkazy o docházce pak musejí posílat i úřadu práce. „Naše pracovníky časově zatěžuje i to, že musí tyto zaměstnance kontrolovat a řešit problémy, které při jejich práci nastanou,“ posteskl si Václav Jelínek, vedoucí Technické správy Loun, kde pracuje ve veřejné službě zhruba 30 až 40 lidí.

„Pro město je tato činnost určitě prospěšná, pro naši společnost to ale znamená poměrně značnou zátěž, která přitom není nikterak hrazena,“ upozorňuje.

„Počty se neustále mění. Noví zájemci postupně přicházejí, další jsou již v evidenci, ale ještě nezačali pracovat. Několik jich naopak odešlo nebo jsme jim službu ukončili, protože třeba pili alkohol či svévolně opustili místo práce. A ty, kteří pracovali svědomitě, jsme u naší společnosti zaměstnali,“ poznamenává Jelínek.

Je nutný neustálý dohled nad nováčky

Zaměstnavatelům situaci komplikuje i fakt, že lidé mohou pracovat jen 20 nebo 30 hodin za měsíc, což mohou splnit i za tři nebo čtyři dny. Firmu pak znovu čeká stejné kolečko – proškolit a dohlížet na další nováčky.

„Je to složité, ale bereme to tak, že vycházíme vstříc lidem, kteří třeba nikdy nebo dlouhá léta nepracovali. Tady mají šanci získat nějaké návyky, a když budou mít zájem, mohou pak například pokračovat při veřejně prospěšné práci,“ říká místostarosta ústeckého obvodu Centrum Karel Karika.

Přestože novela o pomoci v hmotné nouzi byla schválena letos v únoru a města i obce měly dost času se připravit, zmíněný ústecký obvod zaměstnává na VS pouhé dva zaměstnance.

„Zatím je projekt v plenkách. Počítám ale, že od září jich může být až čtyřicet. Je to ovšem dobrovolné, tak uvidíme,“ doplňuje Karika.

V Mostě zavedou VS až od 15. srpna. „Je připraveno 67 míst například v mateřských či základních školách, v městské správě sociálních služeb či psím útulku v Rudolicích,“ uvedla vedoucí odboru vnitřní správy magistrátu Nikola Schlehöferová.

Nejčtenější

V Ústí žebrala dvanáctiletá dívka, strážníky upozornili šokovaní lidé

Nedaleko ústeckého Mírového náměstí udivila kolemjdoucí teprve dvanáctiletá...

Plačící dvanáctiletá dívka, která žebrala nedaleko ústeckého Mírového náměstí, natolik udivila kolemjdoucí, že...

Politik slíbil, že bude žít v ghettu. Místo bytu chce koupit vilu

Zastupitel Petr Globočník vhodný byt v Janově podle svých slov nenašel, svou...

Litvínovský zastupitel Petr Globočník dosud nenaplnil slib, že pokud jeho uskupení uspěje v komunálních volbách,...

Mladík chtěl znásilnit dívku na zastávce. Matka ji bránila, dostala pěstí

Ilustrační snímek

Mladý cizinec se v Roudnici nad Labem o víkendu pokusil znásilnit dvě ženy. Policie jej v pondělí dopadla a soud ve...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Zdražení lanovky na Komáří vížku je příliš velké, kritizují turisté

Nejstarší lanová dráha vede na Komáří vížku

Nejstarší lanová dráha v Česku vedoucí z krupské části Bohosudov na Komáří vížku loni přepravila rekordních 42 tisíc...

Další z rubriky

Nadřízení prověří postup soudců v kauze promlčené nehody náměstka hejtmana

Martin Klika před mosteckým soudem.

Vedení mosteckého soudu musí prověřit postup dvou soudců, kteří řešili kauzu tragické dopravní nehody náměstka hejtmana...

Letadla budou fotit kraj pro nové mapy, potřebují zeleň a hezké počasí

Roudnice nad Labem

Nad Ústeckým krajem i dalšími regiony Česka budou letos několik měsíců kroužit speciálně upravená letadla. Jejich...

Hádka před supermarketem v Bílině na Teplicku vyvrcholila výstřelem

Plynová pistole.

Před supermarketem v Bílině na Teplicku ve středu večer zazněl výstřel. Policisté na místě zadrželi muže, který použil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz