„Lidé mají několik možností, jak pomoci. Buď mohou přispět jakoukoliv částkou na náš transparentní účet, nebo adoptovat některou z 1296 píšťal,“ sdělila předsedkyně spolku Lenka Doubková.
Každá píšťala má předem stanovenou cenu, která se pohybuje od pěti set po několik tisíc korun. Kdo ji uhradí, dostane poděkování, certifikát o adopci a bude zapsán do seznamu dárců na webu spolku.
Aby si zájemci mohli lépe vybrat, kterou z nich adoptovat, pomohou jim zvuky jednotlivých rejstříků nahrané přímo v bazilice českým skladatelem, dirigentem a varhaníkem Milošem Bokem, autorem hudby ke známé české pohádce Anděl Páně.
Rejstříky je možné si poslechnout na webu www.varhanybohosudov.cz. Ten pro spolek vytvořili bývalí studenti gymnázia v Bohosudově a kromě historie varhan a baziliky je na něm uvedeno i číslo transparentního účtu, na který mohou lidé přispívat.
„Plánujeme oslovit i město Krupka, zda by nám mohlo nějak pomoci,“ podotkla Doubková.
Další podobné varhany jsou až na jihu Čech
Původní varhany stály v bazilice od roku 1734. V 19. století došlo k jejich opravě a v roce 1904 vsadil varhaník Heinrich Schiffner do původní skříně zcela nový nástroj. Ten je odborníky považován za velmi vzácný.
„Varhany mají jedinečnou kvalitu zvuku a mimořádnou pojivost rejstříků. Jde o nejvzácnější varhany široko daleko. Další podobné jsou až v Českém Krumlově,“ upozorňuje předsedkyně spolku.
Nástroj je však na pokraji životnosti. „Varhany jsou znečištěné, je v nich červotoč a některé rejstříky jsou nefunkční. Bohužel některé píšťaly hrají falešně, někdy je to až neposlouchatelné. Po 116 letech už prostě potřebují zrenovovat,“ říká Doubková.
Odborníci odhadují, že oprava nástroje bude stát až tři miliony korun.
„Nyní zpracováváme restaurátorský záměr, který budou muset ještě schválit památkáři, protože bazilika je národní kulturní památkou,“ dodala Doubková s tím, že definitivní cena bude známa až v průběhu letošního roku.