V Ústeckém kraji vypukla epidemie příušnic. Hygienici a lékaři připravují hromadné očkování. (Ilustrační snímek)

V Ústeckém kraji vypukla epidemie příušnic. Hygienici a lékaři připravují hromadné očkování. (Ilustrační snímek) | foto: AP

V Ústeckém kraji vypukla epidemie příušnic, zasáhla i očkované

  • 1
Zhruba 19 tisíc mladých lidí z Mostecka, Chomutovska, Lounska a Děčínska musí k lékaři na očkování. Právě v těchto oblastech řádí epidemie příušnic a postihuje i ty, kteří byli očkovaní. Podle hygieniků nejspíše selhala vakcína.

"Za letošní rok evidujeme v Ústeckém kraji už 638 případů, včetně 41 nových z tohoto týdne," uvedl ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal.

Příušnice

Mají většinou obdobný průběh jako běžná chřipka. Nemocný musí pít, aby doplňoval tekutiny, které vypotí, a bere léky na snížení horečky.

Inkubační doba od kontaktu s nemocným člověkem je v průměru tři týdny. Řada lidí proto ani neví, že jsou zdrojem nákazy pro ostatní. S očkováním vybraných skupin se proto začne už v nejbližších dnech.

Letos ulehlo s příušnicemi více Severočechů než loni za celý rok, kdy jich nebylo ani ne šest set. Současný výskyt onemocnění označuje Trmal za epidemii. Pro porovnání, na zbytek republiky letos připadá jen asi 200 nemocných.
To vše vedlo hygieniky a lékaře k výjimečnému kroku - vyhlásit hromadné očkování.

Masivní přípravy se už rozjely. "Ministerstvo zdravotnictví nechalo rozvozit vakcínu, která je připravená. Teď budou vytipovány kolektivy, kam chodí žáci a studenti ve věku od pěti do devatenácti let. Informace o očkování dostanou školy i pediatři," popsal Trmal.

Píchnutí vakcíny bude zdarma. "Jde o zamezení šíření nákazy," vysvětlil Trmal, že stát má na očkování zájem, proto ho uhradí za rodiče.

Proč epidemie vypukla? "Navazuje na větší výskyt nemoci z konce loňského roku a nyní to pokračuje. Postihuje i děti, které byly očkované. Domníváme se, že došlo k selhání součásti vakcíny, která má kromě zarděnek a spalniček poskytovat ochranu proti příušnicím," dodal Trmal.

Onemocnění se předškolákům vyhýbá

Pomůže jim tedy nynější očkování? Primář infekčního oddělení ústecké nemocnice Pavel Dlouhý uklidňuje. Podle něj zkrátka schopnost obrany vakcíny s věkem klesá. "Proto se úvaha o přeočkování proti příušnicím u dospívajících jeví jako rozumná," uvedl.

Proč vypukla epidemie právě v části Ústeckého kraje, není jasné. Nejvíc nemocných je ve skupině 15 až 19 let. Rodiče malých dětí se obávat nemusejí, předškoláků se nákaza příliš netýká.

"Za posledních zhruba osm let jsme neměli ani jediný případ," uvedla ředitelka teplické školky Čtyřlístek Pavla Jelínková. Dokonce i na Chomutovsku, kde letos onemocnělo přes 220 lidí, se nákaza nejmenším dětem vyhnula.

"Od ledna jsme měli hlášené jen dva případy," řekla Irena Kopecká, ředitelka čtrnácti chomutovských sloučených školek. Důvod? "Tyto malé děti děti jsou chráněné jinou vakcínou a od jejich očkování neuplynula dlouhá lhůta," doplnil hygienik Trmal.

Při komplikacích končí pacienti s příušnicemi na Infekčním oddělení Masarykovy nemocnice, v posledních týdnech zde leží neustále v průměru tři, čtyři lidé s těžkým průběhem příušnic. Jde o zánět mozkových blan, slinivky nebo varlat provázený vysokou horečkou okolo 39°C, silnými bolestmi, případně zvracením a nechutenstvím.