V Teplicích začne o víkendu lázeňská, nově s fotografickou soutěží

  13:41aktualizováno  13:41
V sobotu vypukne v Teplicích největší severočeská městská slavnost - již 857. zahájení lázeňské sezony. Také letos návštěvníky pobaví desítky hudebníků na pěti pódiích, pro děti je připravená spousta atrakcí, soutěží, her a divadel. Širší střed města zaplní kejklíři a řemeslníci.

Na zahájení lázeňské sezony v Teplicích míří každoročně desetitisíce lidí. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Lázeňská se spontánně rozrůstá," říká ředitel domu kultury Přemysl Šoba. "Letos je zase větší než dřív," dodává.

Zmatky v počtech lázeňských sezon

V roce 1762 chystal starosta Teplitz se svými radními oslavy 1 000. výročí objevení pramenů. A ještě v roce 1962 se počítala 1200. lázeňská sezóna.

V roce 1973 se ale představitelé města a historici dohodli, že výročí budou počítat od roku 1154, tedy od založení zdejšího kláštera benediktinek královnou Juditou.

Do roku 1973 se slavilo podle pověsti o objevení teplických pramenů divokými prasaty tak, jak ji popsal Václav Hájek z Libočan a zasadil do roku 762.

Kromě obvyklého centra města se slavnost dostává doprovodnými akcemi i na okraje. Na Letné je připravená spousta akcí, diskotéka Unico u fotbalového stadionu bude mít pro svou produkci i venkovní stage.

Novinkou, která slavnost výrazně oživí, bude největší středoevropská fotografická soutěž Photo Annual Awards, které se zúčastnilo na 130 fotografů z 18 zemí světa.

Na dvoumetrových panelech přichycených na drátěné kolonádě za Krušnohorským divadlem si návštěvníci mohou prohlédnout zhruba 200 nejúspěšnějších snímků. Mezi autory budou i dva držitelé cen World Press Photo a dalších dvaceti prestižních ocenění.

Vernisáž proběhne v sobotu v půl dvanácté po tradičním svěcení pramenů, jímž slavnosti oficiálně začínají.

Pro děti jsou připravené soutěže

Proč zrovna v Teplicích? "V Praze se nechytáme, protože nepracujeme s konexemi. Ale od teplického primátora Jaroslava Kubery jsme dostali nabídku a tady k nám byli neskutečně vstřícní," říká ředitel soutěže, fotoeditor Lidových novin Radek Burda.

Součástí zahájení lázeňské sezony je každý rok průvod v kostýmech z dob, kdy do Teplic jezdila šlechtická smetánka.

Letos jde o první ročník a rád by z něho udělal tradici. Panely zůstanou na místě ještě zhruba měsíc. Do Teplic se tak po AniFestu, původně pořádaném v Třeboni, dostává v době kolem lázeňských oslav další zajímavá akce.

Na Zámeckém náměstí, v kolonádě domu kultury a v přilehlých ulicích vyloží na pulty desítek stánků své zboží prodejci i řemeslníci. V Krupské ulici budou korzující bavit tanečnice a žongléři.

Na náměstí Svobody se zájemci mohou zúčastnit streetballového maratonu nebo si za hotelem Prince de Ligne zacvičit zumbu. V Beuronské kapli bude koncert studentských kapel Gymnázia Teplice.

Páteční předkrm

Pro nedočkavé je připravený program už v pátek, kdy začínají pivní slavnosti ve velkých stanech.

U restaurace U Koziček zahraje skupina 1202 Station. Naproti na Ptačích schodech je v dalším stanu tradiční diskotéka.

V muzeu proběhne Benátská muzejní noc a podle počasí na terase nebo uvnitř Zahradního domu se uskuteční koncertní provedení barokní opery.

Za Zahradním domem, v Šanovském parku, na malém zámeckém nádvoří i v Zámecké zahradě jsou připraveny soutěže pro děti a řada divadelních představení. Na náměstí Svobody a kolem domu kultury se děti mohou svézt na kolotočích, autíčky a vláčky nebo si zaskákat v nafukovacím hradě.

Zaparkovat bude problém, lepší je přijet vlakem nebo autobusem

Kdo přijede vozem, bude mít potíže s parkováním. Dříve se totiž mohla nechat auta na okraji města na prázdném parkovišti u nevyužívaného obchodního domu OBI. Ten se však již otevřel a plochu plní vozy kupujících.

Další místa na rozsáhlém parkoviště u fotbalového stadionu obsadí auta fanoušků, kteří budou v sobotu odpoledne sledovat poslední letošní ligový zápas a zároveň loučení ikony teplického týmu Pavla Verbíře s kariérou.

Parkovacích mít proto nebude moc. Dům kultury navíc v pátek v pět hodin odpoledne jako obvykle uzavře náměstí Svobody, Dlouhou a Rooseveltovou ulici.

"Doporučujeme, aby lidé z okolních měst - Ústí, Mostu - přijeli raději autobusem nebo vlakem. Má to dva důvody, nemusí zoufale hledat místo k parkování a může si dát k pití také něco jiného než limonádu," uzavírá Šoba.

Na pořádek v ulicích budou dohlížet desítky policistů. "Jak v uniformách, tak kriminálka v civilu. Dorazí i hlídka ze saského Dippoldiswalde, protože do Teplic přijede i mnoho německých návštěvníků," říká mluvčí teplické policie Ilona Novotná.

Co vás čeká

Hudební část slavností se již tradičně odehrává na pěti scénách. Na hlavní u Ptačích schodů zazpívá třeba Meky Žbirka, Kamil Střihavka, Aleš Brichta, Ilona Csáková, zahraje Eddie Stoilow, Sto zvířat, Severočeská filharmonie představí své podání písní skupiny Pink Floyd.

Druhá scéna je za domem kultury, na ní zazpívá například SuperStar Miro Šmajda nebo vyhledávaný Banjo Band Ivana Mládka. Je zajímavé, že jeho "ilegální revival" už na slavnostech v Teplicích vystupoval, Ivan Mládek sem jede poprvé.

Na oddychové scéně za zámkem se představí Tomáš Klus, Marián Varga, na náměstí Svobody X-Left To Die či David Deyl. V Mušli zazpívají folklorní soubory, dechovky a žáci základních uměleckých škol.

Kompletní program naleznete ZDE.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Další z rubriky

Školáci si snímali na Palachovu počest masky, fakulta zažehla svíčky

Žáci ústecké ZŠ s učitelkou Ludmilou Laubovou  vytvořili z alobalu masky v...

Žáci ústecké Základní školy Palachova zamířili do školy s květinou a připnutou trikolórou. Připomínali si výročí...

V Lovosicích opraví bazény, podepsal se na nich čas, ale i povodně

Spolu s rekonstrukcí bazénů dostane i skluzavka (na snímku) nový povrch.

Léto je sice ještě daleko, ale městské koupaliště v Lovosicích se už musí začít připravovat na nadcházející sezonu....

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz