Náklad z lodi, která blokuje dopravu v Drážďanech, přeloží do aut

  10:32aktualizováno  16:23
Česká loď Albis s nákladem 800 tun soli, která v pondělí večer uvázla napříč všemi pilíři Albertova mostu v Drážďanech, bude ještě nějakou dobu blokovat říční dopravu. Nejdřív se totiž musí alespoň část zboží z lodi vyložit, aby se odlehčila a zmenšil se jí ponor. Pak teprve nastane další pokus o její vyproštění.

Loď uvázla napříč všemi mostními pilíři. | foto: iDNES.cz

„Čím víc vyložíme, tím lépe,“ uvedl ve středu Lukáš Hradský, spolumajitel společnosti EVD, jíž loď patří. „O vykládce od časného rána jednám s německými úřady,“ řekl.

Podle listu Sächsische Zeitung vysaje náklad z lodi speciální bagr. Sůl se nejprve přepraví do dočasného skladu v přístavu a odtud kamiony a vlakem do Česka.

Fotogalerie

Dopoledne zasedal v Drážďanech Úřad pro lodní dopravu, kde se havárie řešila. Mimořádné schůze se účastnila společnost EVD i policie. Proč loď uvázla (o havárii jsme psali zde), se podle Hradského stále vyšetřuje.

Sächsische Zeitung píše, že nejpravděpodobnější verzí je, že lodi po průjezdu oblouky Albertova mostu selhal motor. Loď se patrně pokoušela manévrovat, ale dostala se na mělčinu. Jestli je následkem nehody Albertův most poškozený, se zatím neví.

V úterý proběhly dva neúspěšné pokusy o vysvobození Albisu, který u mostu blokuje lodní dopravu. Remorkéry však hodně naloženou loď neutáhly.

Majitelé lodí přicházejí kvůli zablokované plavební dráze o zisky

Albis blokuje všechny plavební dráhy pod pilíři mostu a lodní doprava stojí. Kromě pokuty za samotnou nehodu by tak česká plavební společnost mohla platit i škodu majitelům lodí, kteří přichází o zisky. Kromě desítek nákladních lodí v Drážďanech je to třeba i Saská paroplavba, která nemůže plout do Pilnitz a Bad Schandau.

Pro případ nehod musí mít každá loď ze zákona pojištění.

„Minimální výše je v řádech stovek tisíc. Třeba u osobní lodě je to 40 tisíc korun za každou osobu. Když je kapacita lodi sto lidí, tak si to vynásobte čtyřiceti,“ přiblížil Martin Klein, ředitel děčínské Státní plavební správy, která vyšetřuje nehody na české straně Labe.

Přestože k nehodám vyjíždí často a kolegy v Německu zná, výši pokut u sousedů si netroufl odhadnout. Pro představu, v Česku je jen za nenahlášení nehody pokuta až 100 tisíc korun, v případě podobné nehody by mohla být 50 tisíc až půl milionu korun. Záleží na příčině.

„Vzhledem k tomu, že běžné postihy jsou v Německu vyšší, troufnu si tvrdit, že případné sankce by byly vyšší než u nás,“ dodal Klein.

Podobná havárie loni v prosinci

Není to první nehoda české lodě v Drážďanech. Loni na konci roku uvázlo pod jedním z pilířů Mariánského mostu devedesátimetrové plavidlo, jež vezlo do přístavu v Ústí 1 100 tun sojového šrotu (psali jsme zde).

Tehdy ho vysvobodila vlna vypuštěná ze střekovských zdymadel, která zvedla hladinu ze 180 na 210 centimetrů. Tentokrát by však vlna uvázlé lodi nepomohla.

  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

Krupka prodala firmě pozemky za stovku, po zahrádkářích chce trojnásobek

Na dvacet zahrádkářů přišlo protestovat na jednání zastupitelstva v Krupce proti plánovanému prodeji zahrádek v Dolním...

Premium

Vždycky Most! Jak si první Angličan v české lize znovu zamiloval fotbal

Nejdřív nevěřil, že ho shánějí v Česku: „Děláte si srandu?“ Záhy s rozhovorem souhlasil. Zvedl telefon a řekl: „Hello,...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Tuny odpadů firma „roztřídila“ za minutu, od inspekce dostala pokutu

Třídírna druhotných surovin Ekoselect se sídlem v Chomutově dostala od České inspekce životního prostředí pokutu 220...

V lázeňské restauraci skladovali prošlé maso a žíraviny vedle potravin

Špinavé stěny pokryté pavučinami, žíraviny uložené společně s potravinami, v prostoru skladu potravin prach a nečistoty...

Zapomenuté židovské pohřebiště u Loun opět získá zpět svou důstojnost

Zarostlý vrch Mělce, který se nachází asi tři kilometry západně od Loun, ukrývá zapomenuté a teprve nedávno...

Mezi gottofily převažují muži, říká ústecká prodavačka hudebnin

Otázka ještě skoro ani nestačí zaznít celá, když prodavačka v obchodě s hudebními nosiči v ústecké Bílinské ulici začne...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz