Utekli jsme před těžbou a teď tu staví větrníky, zlobí se lidé v horách

  12:27aktualizováno  12:27
Obyvatelé Hory Svatého Šebestiána a okolních obcí se postavili proti záměru vybudovat na hřebeni Krušných hor větrný park. Protestní petici podepsalo 350 lidí. Nyní čekají, jak rozhodne krajský úřad.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Bydlím blízko stávající větrné elektrárny a doma to hučení slyším. Bojím se, aby sem někdo nepřivezl staré repasované elektrárny z Dánska, které budou hučet ještě víc. A jelikož jich bude několik, hluk se znásobí," řekl autor petice Martin Burian.

Větrný park Křimov

Investorem je firma APB Plzeň, která chce v Krušných horách nad Chomutovem postavit 39 nových větrných elektráren typu Vestas V90 o výkonu 2 MW, vysoké mají být od osy rotoru 105 m a celkově 150 m (variantou je typ Vestas V112 o výkonu 3 MWa celkové výšce 161 metrů).

Firma upravila záměr někdejšího Větrného parku Chomutov, který počítal s budováním až 149 větrných elektráren, později ubral na 83 strojů. S výstavbou souhlasila již v minulosti obec Křimov a Hora Svatého Šebestiána, proti bylo Výsluní a Blatno, nesouhlasí ani různé místní spolky a řada obyvatel.

S větrnou elektrárnou v sousedství má špatných zkušeností víc. Když zapadá slunce, lopatky mu ze slunečních paprsků vytvářejí v obýváku rychle blikající světlo podobné diskotékovým stroboskopům.

Burian se na to snažil upozornit hygieniky a vrtuli chtěl nechat zastavit, ale marně. Dozvěděl se jen, že na stroboskopický efekt tohoto typu nejsou žádné normy ani limity.

Firma APB Plzeň má nyní v plánu mezi Křimovem a Horou Svatého Šebestiána, tedy opět kousek od jeho domu, postavit větrný park s dalšími 39 vrtulemi.

"Pokud větrný park vznikne, bude na hřebenu Krušných hor od Hory Svatého Šebestiána po Klínovec prakticky jednolitý pás větrníků. Ať nikdo netvrdí, že to není změna krajinného rázu. Proč by sem pak někdo jezdil do přírody, když tu místo klidu najde stejně hučící vysoké stroje," upozornil Miroslav Finda ze sdružení Krušno, které proti budování dalších větrníků na hřebeni Krušných hor také protestuje.

Elektrárny přinesou obcím peníze, namítá investor

Zástupce investora Pavel Březina, prokurista APB Plzeň, však záměr brání. "Elektrárny budou přínosem pro obecní rozpočty. Veřejně se o nich jednalo na zastupitelstvech, nešlo o nic tajného. Je to podnikatelský záměr. To je vše," uvedl.

Pavlína Linhartová, která se zabývala vlivem stroboskopického efektu na zdraví lidí, zase uklidňuje, že software strojů má v sobě informaci o časech, kdy by k efektu mělo dojít, a vždy před nimi točící se vrtuli vypne. Zapne ji opět, až bude Slunce pod jiným úhlem, tedy bez "domácího stroboskopu".

Místní ale takové argumenty nepřesvědčily. "Dole udělali díru kvůli těžbě. A nám, co jsme utekli do hor, tu teď postaví tohle. Není kam utéct," rozčiluje se jeden z nich Mojmír Hošek.

Velkou roli při snaze investora získat na elektrárny územní rozhodnutí a stavební povolení bude hrát stanovisko krajského úřadu. Úřad ho vydá během dvou měsíců. Musí nejdřív zpracovat připomínky, které se k projektu sešly.

Například inspekci životního prostředí vadí, že větrníky mají stát v přírodním parku. Další odborníci upozorňovali na to, že některé jsou přímo v oblasti, kde žije vzácný tetřívek obecný.

Nejčtenější

Za zbytek na talíři se v restauraci „sněz, kolik chceš“ platí pokuta

V restauraci zaplatíte padesátikorunovou pokutu za zbytky

V restauraci v Dobroměřicích na Lounsku si zákazník může za jednotnou cenu nandat jídla, kolik chce. Když ale nechá na...

Zabil jsem ji, ale neznásilnil, tvrdí muž souzený za vraždu prostitutky

Muž ubil ženu kamenem. Hrozí mu výjimečný trest

Ústecký krajský soud začal projednávat loňské znásilnění a vraždu prostitutky. Na lavici obžalovaných stanul Ukrajinec...

Hradec se trefil osmkrát, Zbrojovka znovu remizovala. Vede Jihlava

Momentka ze zápasu Brno - Ústí nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové rozdrtili ve 4. kole druhé ligy Varnsdorf 8:0 a připsali si nejvyšší výhru v domácích...

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem se snažil věnovat...

Hadí lázně už nejsou kulturní památkou, rozhodl před odchodem ministr

Hadí lázně v Teplicích chátrají už dlouho, řešení jejich opravy je stále v...

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk vydal ještě před svým odchodem z funkce rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně v...

Další z rubriky

V Děčíně znovu rozšířili zónu bez doplatků, zasáhne dalších 38 ulic

Vchod problematického děčínského paneláku v Zelené ulici.

Město Děčín znovu rozšířilo zóny, kde už nově příchozí obyvatelé nedostávají doplatek na bydlení. Opatření se týká pěti...

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

V obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem napadla skupinka výtržníků dva chlapce. Ústečtí policisté žádají veřejnost o...

Mladého orla z Litoměřicka někdo postřelil, uhynul ještě před operací

Letu neschopný mladý orel se musel s bolestivým zraněním pohybovat místem...

Jedno ze dvou letos okroužkovaných mláďat kriticky ohroženého orla mořského na Litoměřicku se stalo obětí střely...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz