První oběť sovětské okupace byla v Ústí. Mladého muže zachytil tank

  11:47aktualizováno  11:47
Nechvalné prvenství drží město Ústí nad Labem v souvislosti s vpádem sovětských vojsk do Československa, od něhož uplynulo 51 let. Byla tu první oběť okupace. Vojáci se ve městě setkali s odporem obyvatel i vedení města.

Centrum Ústí se od ranních hodin 21. srpna 1968 začalo zaplňovat lidmi. Na snímku je Hrnčířská ulice, která ústí na Mírové náměstí. konaly se i protestní pochody. Největší protisovětskou akcí bylo poškození sochy Rudoarmějce, k němuž došlo 28. srpna v Sadech sovětské armády. | foto: ČTK

Město odmítlo Sověty zásobovat potravinami a benzinem, proběhla i generální stávka. „Lidé z obav z války vykoupili zásoby mouky a dalších potravin,“ říká historik ústeckého muzea Martin Krsek.

Jak vpád do města probíhal?
Obsazení Ústí nad Labem okupačními vojsky nijak nevybočovalo ze situace v jiných městech. Sovětští vojáci se ve městě objevili v noci z 20. na 21. srpna 1968. Okupační vojska vnikla na ústecký okres na hraničním přechodu v Petrovicích 20. srpna okolo desáté hodiny večerní. První tanky projely Ústím od Božtěšic před půlnocí 20. srpna, přesuny pokračovaly téměř celou noc. Zásobovací a cisternové vozy projížděly městem ještě celé dopoledne druhý den. Během přesunu došlo k nehodě tanku, ten v Hrbovicích sjel do potoka a převrátil se.

Účastnila se invaze na Ústecku i východoněmecká armáda?
Ačkoliv se srpnové invaze účastnili i vojáci socialistického Polska, Maďarska, Bulharska a Německa, účast německých vojáků a jejich podíl na invazi dodnes oficiální německá místa bagatelizují. Zaznamenal jsem jedno svědectví, že se na území Ústecka pohybovaly i německé jednotky, ale podle oficiálních dokumentů to není prokázáno. 21. srpna hodinu a půl po půlnoci uzavřela německá strana všechny hraniční přechody a přerušila telefonické a poštovní spojení ven z republiky.

Fotogalerie

Byli tu i mrtví?
Ústí drží jedno smutné prvenství. Je hlášena první oběť okupace, už 20. srpna v nočních hodinách sovětský tank zachytil v Předlicích mladého muže, který na následky zranění o dva dny později v ústecké nemocnici zemřel.

Jak se stavěli Ústečané k okupaci?
Lidé je rozhodně s otevřenou náručí nevítali, dávali najevo svoji nelibost. Pamatuji si na vystoupení válečného veterána Nikolaje Kubariče, který bojoval na východní frontě. Předtím strávil tři roky v gulagu. Se sovětskými vojáky měl stejnou bojovou zkušenost. Velitelé byli většinou váleční důstojníci, se kterými Kubarič vstup na naše území probíral a vysvětloval jim, že v Československu rozhodně žádná kontrarevoluce není. Sám byl rozčarovaný a svoje kolegy ve zbrani upozorňoval, že tohle není přátelská pomoc, ale okupace.

Jak vnímali okupaci tehdejší představitelé města?
Už ve čtyři hodiny ráno se sešla rada městského národního výboru a všichni vedoucí odborů. Na narychlo svolaném mimořádném zasedání ve 13 hodin odsoudili intervenci a odmítli zásobovat ruské vojsko potravinami a benzinem. Proběhla generální stávka a lidé z obav z války vykoupili zásoby mouky a dalších potravin.

Docházelo i později k incidentům?
V březnu 1969 při oslavách vítězství nad hokejisty Sovětského svazu na mistrovství světa ve Švédsku došlo k útoku na sovětskou komandaturu v Ústí nad Labem. Ta se stala místem, kam přišli lidé skandovat a projevit radost z toho, že jsme alespoň tímto způsobem porazili tu sovětskou moc. Existuje několik verzí, jak se následně rozpoutal útok na komandaturu. Někdo říká, že sovětský velitel chtěl situaci uklidnit a připít si s lidmi na vítězství, ale před demonstranty zakopl a přitom vystřelil z pistole, kterou měl v ruce. To samozřejmě zní trošku nepravděpodobně. Druhá verze je, že si velitel myslel, že výstřelem do vzduchu demonstranty rozežene, což bylo bráno jako útok. Komandatura sídlila v nynější Vaníčkově ulici v blízkosti parku, takže lidé začali na budovu házet drny trávy, kameny a nakonec zapálili i vozidla, která před budovou stála. Přivolaní příslušníci tehdejší Veřejné bezpečnosti se snažili dav zklidnit, ale neměli šanci. Došlo i na nějaká zranění v řadách Veřejné bezpečnosti, k zatýkání ale nedošlo. Celou akci ovšem monitorovala STB, teleobjektivem pořizovala fotografie a z celé události vznikl i filmový záznam. K samotnému zatýkání došlo později na základě pořízených fotografií, ale podle dokumentů k žádným drastickým trestům nedošlo nebo o nich nevíme. Dá se říci, že „hokejové protesty“ po celé republice byly tečkou za pražským jarem.

Nejčtenější

Ministryně zažila v ghettu grilování i vyhazování odpadků z oken

Ministryně Jana Maláčová navštívila ústeckou čtvrť Předlice. (18. září 2019)

Říct, že ministryně práce a sociálních věcí přespala jednu noc tam, kam se bojí chodit i policie, je asi nadnesené....

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Koloc skupuje Buggyru. Až bude dceři šestnáct, vyšle ji do závodů tahačů

Dcery Martina Koloce se potatily. Dvojčata Aliyyah a Yasmeen už taky kroutí...

Zakladatel roudnické Buggyry je zpátky na scéně, Martin Koloc se ujal šéfování motoristické stáje, kterou zakládal. A s...

S pacienty přivážejí sanitky v Ústí do nemocnice čím dál častěji i štěnice

Štěnice domácí ve chvíli, kdy saje krev. Jak se krev dostává do štěnice, její...

Záchranáři v Ústí nad Labem vezli v průběhu minulého týdne sanitkou z jedné z místních ubytoven pacienta, na jehož těle...

Místo uhlí by na severu Čech mohla energii vyrábět voda z kaskády jezer

Premiér Andrej Babiš u jezera Milada. Jeho vláda bude hledat peníze na...

Po postupném ukončení těžby uhlí by na severu Čech mohla vzniknout propojená kaskáda jezer s přečerpávacími vodními...

Další z rubriky

Polil a surově zmlátil řidiče ústecké MHD, nyní mu hrozí až osm let

Ilustrační snímek

Hned ze šesti trestných činů viní policie muže, který podle vyšetřovatelů na začátku července surově zmlátil řidiče...

Nanečisto se stěhoval dům, říká šéf inženýrů o přesunu kostela v Mostě

Lubomír Junek už takřka 30 let pracuje v instituci, která se podílela na...

Je to 44 let, kdy stroje začaly nadzvedávat konstrukci kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. 15. září 1975 tím...

S pacienty přivážejí sanitky v Ústí do nemocnice čím dál častěji i štěnice

Štěnice domácí ve chvíli, kdy saje krev. Jak se krev dostává do štěnice, její...

Záchranáři v Ústí nad Labem vezli v průběhu minulého týdne sanitkou z jedné z místních ubytoven pacienta, na jehož těle...

Kvůli tisícům na výstavu o Němcích může Ústí přijít o miliony, tvrdí opozice

V ústeckém muzeu mají být nejen tradiční expozice a příležitostné výstavy, ale...

Společnost Collegium Bohemicum, která má nejpozději příští rok představit expozici Naši Němci, dostala od zastupitelů...

Najdete na iDNES.cz