Ústí opraví plavecký areál Klíše, na zoo peníze ještě vyčleněny nejsou

  8:04aktualizováno  8:04
Část z dvoumiliardového rozpočtu Ústí nad Labem půjde na rekonstrukci venkovní části plaveckého areálu Klíše, opravy silnic, vyprojektování multifunkčního sportovního centra u zimního stadionu či rozšíření kamerového systému ve městě. Opozici však vadí, že rozpočet nepočítá s více penězi i pro zoo.

Ústí nad Labem bude hospodařit se schodkovým rozpočtem. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Primátor Petr Nedvědický (ANO) by byl navíc rád, kdyby se podařilo najít a vyčlenit peníze na nákup budovy bývalého rektorátu od ústecké univerzity v ulici Hoření. 

Tu už chtělo koupit minulé vedení města, zastupitelé ale jejich záměr neschválili. Primátor by rád v budově viděl například kombinované bydlení pro seniory a matky s dětmi.

„Už jsme jednali s rektorem Martinem Balejem, ale ještě nemáme představu o ceně za tento objekt. Myslíme si, že je to pro město a jeho budoucnost budova důležitá. Co se týče investic, asi tou největší pro letošní rok bude oprava klíšského bazénu. Další investice jsou spíše udržovací,“ shrnul primátor.

Výše zmíněná oprava plaveckého areálu Klíše bude stát zhruba 90 milionů korun. Dokončena by měla být do března příštího roku. Areál projde kompletní obnovou.

Město plánuje hospodařit se schodkovým rozpočtem

Celkové příjmy jsou plánované ve výši 1,866 miliardy a výdaje 2,025 miliardy korun. Z toho 400 milionů půjde na investice a 1,649 miliardy korun na provoz magistrátu a obvodů nebo svoz odpadů či údržbu parků a komunikací.

Rozdíl zhruba 186,5 milionu korun pokryjí nevyčerpané zdroje z minulého roku. Hlavní část příjmů do pokladny krajského města, téměř 66 procent, tvoří daňové příjmy.

„Rozpočet nemá žádnou vizi. Samozřejmě je potřeba opravovat chodníky a vyměňovat zastaralé vybavení, ale to nám další generaci ve městě neudrží,“ říká opoziční zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí).

„Zaujalo mě, že schválený rozpočet neplní ani udržovací roli, protože v zásobníku investic zůstaly položky jako výměna hygienicky nevyhovující pánve v MŠ Pomněnka nebo nákup průmyslové pračky s komentářem Naléhavé,“ zdůrazňuje Blažej.

Podle něj by však tyto výdaje bylo možno uhradit například namísto padesátitisícové měsíční odměny, kterou dostává neuvolněný radní Michal Ševcovic (PRO Zdraví a Sport) jako bonus ke svému platu ředitele školy.

Zoologická zahrada je ve špatném stavu

Během schvalování rozpočtu na prosincové schůzi městských zastupitelů opozice kritizovala, že rozpočet nepočítá s více penězi pro zoologickou zahradu. Ta je ve špatném stavu a je zde riziko, že nebude moci do budoucna chovat některé vzácné druhy zvířat, mimo jiné slony či orangutany.

„Město má získat o 155 milionů korun více než loni. Tato částka ale není zohledněna v investicích do majetku a infrastruktury, která je zanedbaná. Například do zoo, ačkoli víme, že je v havarijním stavu. Pokud se do ní nezačne investovat, přijdeme o nejoblíbenější zvířata,“ upozornila opoziční zastupitelka Yveta Tomková (Vaše Ústí).

Podle slov primátora to neznamená, že město neplánuje do zoo vůbec během roku investovat.

Musí ale počkat, až je Roman Končel, ředitel zoologické zahrady, seznámí se svým generelem, kde upozorňuje na nelichotivý stav objektu.

„Nemá v současné době cenu stanovit a vyčlenit peníze, když neznáme podrobnosti. Musíme se poradit s odborníky. Je to odrazový můstek, až potom můžeme uvažovat o investicích,“ vysvětlil Nedvědický.

Nejčtenější

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Děti hodily psa do zazděného sklepa paneláku, vysvobodili jej strážníci

Ilustrační snímek

Strážníci v Litvínově vyprošťovali malého psa uvězněného v zazděném sklepě. Hodila jej tam parta sídlištních dětí....

Ústavní soud odmítl stížnost Romů z Chanova na nenávistnou kampaň

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl stížnost čtyř Romů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před...

Další z rubriky

Kvůli sesuvu zdi u zámku se v Děčíně evakuovalo šest studentů

U děčínského zámku se v pátek večer sesunulo zhruba 30 metrů opěrné zdi. Nikdo...

Kvůli sesuvu části opěrné zdi u děčínského zámku muselo být v pátek večer evakuováno šest lidí z vysokoškolské koleje...

Soud zrušil další „protivysedávací“ vyhlášku, města se cítí bezbranná

Ústavní soud v Brně nařídil obnovení případu, ve kterém byl odsouzen muž ke...

Ústavní soud vyškrtl z vyhlášky Postoloprt na Lounsku zákaz sezení mimo lavičky. Vyhověl tak návrhu ministerstva vnitra...

Nechá to spadnout, obávají se Tepličané o osud chráněných Hadích lázní

Hadí lázně v Teplicích stále chátrají.

Hadí lázně v Teplicích, které od roku 2006 patří zdejšímu developerovi Jaroslavu Třešňákovi, začínají být životu...

Advantage Consulting, s.r.o.
SMĚNOVÝ MISTR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz