Z komínu vysokého 125 metrů zůstalo 2 400 tun suti. Aby spadl na předem určené místo, museli pyrotechnici pomocí diamantových lan vyříznout pádové klíny. Po hlasité detonaci se sesunul k zemi. „Netrefil se na střed náspu, ale o tři stupně doprava, pravděpodobná příčina byla v pevnosti zdiva,“ uvedl Mikula. Firma musí kolejiště nyní prohlídnout a vyklidit. Podle Mikuly větší škoda nevznikla.
Destrukční řez před odstřelem zakryli odborníci tkanou textilií ve dvou vrstvách a dřevěnými deskami s koberci. Tato ochrana zachytila veškerý rozlet úlomků cihelného zdiva. Při odstřelu asistovali hasiči, vytvářeli vodní clonu.
Do průmyslového areálu Tonasa, kde komín stál, kvůli odstřelu v sobotu dopoledne nikdo nemohl. Nežádoucí seismické účinky od dopadu komína utlumil postavený val.
Na odstřel 200 metrů vysokého komína elektrárny padly tři metráky trhaviny![]() |
Bourání továrních komínů pomocí výbušnin je podle Mikuly jedním z nejnáročnějších způsobů destrukce objektů, ale současně i nejrychlejším a nejbezpečnějším. Položením konstrukce komínu na zem se materiál výrazně podrtí, což usnadní další manipulaci při nakládce a odvozu.
„Zcela tak odpadnou rizikové práce ve výškách při postupném ručním rozebírání, neboť právě tento způsob likvidace továrních komínů byl v minulosti největším zdrojem pracovních úrazů,“ sdělil Mikula.
Komín v Neštěmicích byl postaven v roce 1975, sloužil pro odvod spalin z dnes již neexistující kotelny. K rozhodnutí o demolici vedlo to, že se už nevyužívá a zhoršující se stav komína. Na komíně bylo dlouhá léta hnízdiště sokola stěhovavého. U speciální budky ve výšce 100 metrů byly kamery a kdokoli mohl na webu sokoly sledovat. Budku demontovala ornitologická firma ALKA Wildlife. Sokoli nyní hnízdí na Kozím vrchu.