ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Nádoby na bioodpad byly plné plastu i skla, město je proto z ulic stáhlo

  • 10
Město Ústí nad Labem po necelých čtyřech letech stáhlo z ulic nádoby na bioodpad. Mohou za to nepořádní obyvatelé, kteří do popelnic házeli nevhodný odpad. Mnohdy v nich končil třeba plast nebo sklo. Lidé nyní mohou bioodpad vozit už jen do sběrného dvora ve Všebořicích.

Nádoby na bioodpad byly v počtu 200 kusů rozmístěny na stanoviště v jednotlivých obvodech města Ústí nad Labem v červenci roku 2017. 

„Jejich využívání bylo součástí projektu a monitorováno ve spolupráci s UJEP Ústí nad Labem. Další informace a poznatky byly získávány v průběhu trvání projektu od svozové společnosti AVE Ústí nad Labem,“ uvedla mluvčí města Romana Macová.

Projekt ukázal, že obyvatelé do nádob ukládají vedle slupek od brambor, čajových pytlíků či květin také plasty, sklo nebo směsný komunální odpad.

 „To vedlo ke znehodnocení obsahu nádob. Ten pak nebylo možné využít na kompostárně. Vzhledem k faktu, že v průběhu doby trvání projektu nedocházelo ke zlepšování situace, ale naopak spíše ke zhoršování, což s sebou neslo i dodatečné náklady na zajištění této služby, bylo rozhodnuto o ukončení projektu a o odstranění nádob bez náhrady,“ dodala Macová. 

Nádoby se nyní vrátí firmě AVE, od které je mělo město pronajaté.

Podle Macové házeli obyvatelé nevhodný odpad do biopopelnic ve všech částech města. 

„Tam, kde bylo znečištění největší, jsme nádoby zrušili a přesunuli je na jiné lokality. Ani to však nepomohlo,“ popsala mluvčí města s tím, že množství nádob, ve kterých byl opravdu jen bioodpad, bylo jen několik.

I když projekt neskončil podle představ města, smysl prý měl. „Získali jsme informace potřebné pro další nakládání s odpady a studenti získali praktické zkušenosti v oblasti odpadového hospodářství,“ zmínila Macová.

Ti, kteří by chtěli biologicky rozložitelný odpad nadále třídit, jej mohou odvézt do sběrného dvora ve čtvrti Všebořice. 

„Lze ho zde zdarma odevzdat šest dní v týdnu, a od března do listopadu pak dokonce každý den včetně neděle,“ poznamenala Macová s tím, že k odložení biologicky rozložitelného odpadu ze zahrad je kromě sběrného dvora Všebořice možné 1× za pololetí využít sběru do vaků. 

„Ty jsou distribuovány podle harmonogramů uvedených v kalendáři svozu odpadů uveřejněného na webu města,“ podotkla Macová.

Magistrát také v minulosti obyvatelům bezplatně zapůjčil 1 200 kompostérů a 100 vermikompostérů.