Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Na Slovensku děti chodily „do osobitnej“ školy. V Mojžíři řeší, co s nimi

  7:07
Do Základní školy v Mojžíři v Hlavní ulici chodí zhruba 450 dětí a převládají ty z romských rodin, které žijí na nedalekém sídlišti. Rodiče z okolních rodinných domů i ti poslední, žijící na sídlišti a snažící se odejít, postupně děti z této školy odhlašují.

Ústecké sídliště Mojžíř už není, co bývalo. Hlavně v posledních dvou letech nastal rychlý pád a lokalita se mění v jedno z nejhorších ghett na severu Čech.

Z ústecké čtvrti Mojžíř se rychle stává ghetto

Byť se radnice situaci snaží dlouhodobě řešit, přeprodávání bytů obchodníkům s chudobou a mezi nimi samotnými nemůže efektivně čelit. Podle Yvety Tomkové, starostky ústecké čtvrti, zhruba 70 procent majitelů bytů v Mojžíři na sídlišti nežije a byty má na byznys.

Byť vládní Agentura pro sociální začleňování na začátku léta vydala zprávu o tom, že slovenští občané se do sociálně vyloučených lokalit v České republice za účelem čerpání vyšších sociálních dávek nestěhují, Mojžíř to nepotvrzuje.

„Nevím, z čeho vychází, i když už problémoví lidé, často velmi početné rodiny ze Slovenska nepřichází v takové míře jako dřív, stále sem proudí. Láká je jediné – štědrý sociální systém, který doma nemají. Se vší vážností říkám, že z Ústí se stalo ,smetiště‘ Česka. Nově příchozích jsou stovky. Prakticky není dne, aby se nám nové rodiny nehlásily k trvalému pobytu. A my se nemáme jak bránit,“ říká Yveta Tomková.

A to se projevuje i na zdejší škole.

„Jakmile počet romských dětí přesáhne třetinu počtu dětí, následuje nezadržitelný pád do ,romské‘ školy,“ říká Vít Kučera, ředitel ústecké pobočky organizace Člověk v tísni.

To se v Mojžíři už dávno stalo a práce zdejších učitelů je složitější. Prakticky zde nefungovala v jarní vlně koronaviru výuka přes počítač ani jarní elektronický zápis do škol. Většina sociálně slabých rodičů nezvládne internetovou komunikaci, nemají počítač.

„Nejen to, dětem ze sociálně slabých rodin chybí i vybavení do školy. Letos navíc přišlo minimálně 30 dětí, které jsou ze Slovenska a k nám přišli přes nějakou ,přestupní stanici‘ v Česku. Dalších asi dvacet dorazilo do školy po začátku školního roku,“ říká Karel Bendlmajer, ředitel školy.

„U nich je problém, že chodili, jak říkají ,do osobitnej školy‘, což je naše speciální a praktická škola, ale jejich rodiče o docházce nemají žádné doklady. My nyní musíme doklady dohledávat a řešit se speciální školou, kam budou zařazeni,“ dodává Bendlmajer.

Ve vzdělání dětí rozhoduje sociální postavení rodiny

Podle něj ve vzdělání dětí nezáleží na tom, do jaké školy děti chodily, zda je to Čech nebo Slovák, ale rozhoduje sociální postavení rodiny.

„Když je sociálně slabá, často jsou i rodiče na hranici gramotnosti, pak je problém i s dětmi. Až budeme mít všechny potřebné dokumenty a děti tu zůstanou, využijeme možnost přesunout je do přípravné třídy a dát tak dětem ještě rok šanci na přípravu,“ přiblížil ředitel.

Přípravné třídy jsou na škole dvě, jedna od 90. let a druhá od roku 2002. Když probíhají normální zápisy do škol, už v dubnu je jasné, které dítě je slabší a půjde do přípravné třídy nebo má nárok na odklad nástupu do školy.

„Jsou ale rodiče, kteří si vzpomenou na začátku prázdnin nebo na začátku školního roku, že dítě by mělo jít do první třídy. Pak už se s tím nedá nic dělat a do první třídy musí nastoupit i slabší dítě. V úvahu pak přichází dodatečný odklad. To se také stává,“ přiblížil Bendlmajer.

V přípravné třídě by mělo být maximálně 15 dětí, protože tento počet bývá ve škole naplněn velmi často, škola má stabilně povolenou výjimku, aby zde mohlo být více dětí.

Komunikovat elektronicky byla schopna čtvrtina žáků

„Při zápisu sem většinou přijmeme 13 až 14 dětí a pak čekáme na dodatečné odklady. Někdy výjimku využijeme, někdy se do maximálního počtu dětí vejdeme,“ přiblížil ředitel.

Mnohem větší zátěží pro školu byla i jarní elektronická výuka dětí, protože kvůli onemocnění covid-19 byly školy zavřené. Tady tento systém nefungoval.

„Komunikovat elektronicky byla schopna čtvrtina žáků a rodičů, což je velmi málo. Celé jaro jsme papírové materiály předávali ve vestibulu školy rodičům a ti je zde zase odevzdávali. Nebo s tím pomáhala organizace Člověk v tísni. Klasická elektronická komunikace s velkým množstvím rodičů tady nefunguje. Vše je na učitelích a situace je tak složitější,“ sdělil šéf školy.

Zatímco většina základních škol se může pochlubit tím, že jejich děti odcházejí na gymnázia, průmyslové nebo zdravotnické školy, zde je situace jiná, protože vzdělání pro řadu negramotných rodičů není důležité.

„Velká většina dětí odchází na učiliště, část i na jejich maturitní obory. Máme ale i žáky, kteří splní povinnou školní docházku, ale nezískají základní vzdělání a vyjdou v osmé nebo sedmé třídě. A nejsou to jednotlivci. V každém školním roce to je 5 až 10 dětí, někdy i více,“ dodal Bendlmajer.

  • Nejčtenější

Život v Berbrstánu. Všichni jsme se těšili, až to praskne, říká Bania

Kdo se vzpouzel, toho rozhodčí chladnokrevně řezali. Těžko se žilo v českém fotbalovém Berbrstánu. V zemi Náčelníka,...

Pokud vyhrajeme, přesuneme výrobní kapacitu k Ústí nad Labem, říká zbrojař

Německá zbrojovka Rheinmetall se svým vozidlem Lynx KF41 je od loňského podzimu v užším výběru tří firem na dodávku 210...

Desítky let chátrající zámek má nového majitele, hned se pustil do oprav

Třicet let opuštěný a poničený barokní zámek v obci Poláky na Chomutovsku má znovu ožít. Do čtyř let ho chce částečně...

Pole u Roudnice vydalo stovky mincí z husitské doby, poklad odkryla orba

Na tři sta mincí, které ukryl v první polovině 15. století neznámý člověk pod zemí kdesi na Roudnicku, představilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teplice chtějí demisi fotbalové vlády: Strkali jste hlavu do písku a nás urážíte

Odstupte! Prvoligové Teplice vyzývají výkonný výbor fotbalové asociace v čele s předsedou Martinem Malíkem k demisi....

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Liberecký kraj odmítl péči o covidové pacienty ze Šluknovska, nemá kapacity

Liberecký kraj odmítl žádost z Ústeckého kraje, aby převzal péči o covidové pacienty ze Šluknovského výběžku. Nemocnice...

Porouchaná cisterna v tunelu za Ústím blokovala dálnici D8 do Německa

Dálnice D8 byla ráno na Ústecku na 86. kilometru ve směru do Německa neprůjezdná. V tunelu Panenská uvázla cisterna s...

Turisté se v Lužických horách dočkají nové lávky přes rušnou silnici

Na Stožeckém sedle nedaleko Jiřetína pod Jedlovou na Děčínsku vzniká nový turistický most pro pěší a cyklisty. Umožní...

Rychlotrať do Drážďan? Hodně citlivé téma, říká budoucí ústecký hejtman

Po komunistovi Oldřichu Bubeníčkovi usedne do křesla hejtmana Ústeckého kraje, pokud se tedy nestane něco...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...