V ústecké MHD cestující nově zaplatí i kartou či mobilem a navíc ušetří

  16:38aktualizováno  16:38
Cestující v ústecké hromadné dopravě mohou ode dneška zaplatit jízdné přímo ve vozech bezkontaktní platební kartou či mobilním telefonem. Dopravní podnik rozšířil možnosti placení o moderní rychlý elektronický způsob. Výhodou navíc je, že elektronické jízdné je o deset procent nižší než základní tarifní cena.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem představil nový elektronický odbavovací systém. Cestující mohou platit bezkontaktní bankovní kartou přímo ve vozech MHD. Na jízdném v takovém případě ušetří deset procent. Karty mají časem vytlačit klasické papírové jízdenky. | foto: Ondřej Hájek, ČTK

„Máme teď moderní elektronický odbavovací systém podobný tomu, jaký si lidé pochvalují v Ostravě, ale funguje třeba i v Londýně. Město udělalo obrovský krok kupředu. Jedineční navíc budeme v tom, že do konce roku se systém propojí i s krajskou dopravou,“ řekl primátor Petr Nedvědický (ANO).

Zatím je systém ve zkušebním provozu a cestující mohou kartou a mobilem platit pouze jednorázové základní jízdné. Další varianty jízdenek budou přibývat postupně.

Jak systém funguje? Stačí kartu či mobil přiložit k terminálu a tím označit nástup do vozu. Při výstupu se pak stejným způsobem odhlašuje.

„Při přestupu je třeba se v novém voze opět přihlásit a odhlásit. Totéž platí, kdyby přijel náhradní spoj. Systém pak zpětně vyhodnotí, zda jste s přestupem projeli jízdenku za 18 nebo 21 korun,“ přiblížil ředitel dopravního podniku Libor Turek.

Ten zároveň upozornil, že kdo takzvaný check-out při výstupu neudělá, tomu systém odečte jízdu až do konečné zastávky. Místo 16,20 se pak může strhnout 18,90 korun, pokud se přetáhne čas jízdenky nebo pokud spoj končí v jiném tarifním pásmu.

Vedle platebních karet, nálepek, přívěsků a mobilu je možné použít i předplacenou kartu, kterou lze pořídit a nabít v dopravním podniku.

„Jde o multikanálový odbavovací systém, jehož základem je bezkontaktní platební karta, ale přináší více možností, jak se cestující může odbavit. Je to revoluční změna proti současnému systému, který byl v provozu čtvrt století. Odbavování teď je jednodušší a také to bude prostředek v boji proti černým pasažérům,“ uvedl Turek.

Papírové jízdenky by časem chtěl dopravní podnik zcela zrušit

Ředitel dopravního podniku podotkl, že papírové jízdenky se někdy padělaly nebo se na jednu jelo několikrát. Časem by je chtěl podnik zcela zrušit. Zatím ale klasické jízdenky nezmizí, přechod bude postupný.

Při platbě kartou už ale cestujícím žádný papírový doklad z terminálu nevyjede. Případná kontrola se bude provádět tak, že se karta přiloží k revizorově přenosné čtečce a ten na jejím displeji uvidí, zda se pasažér odbavil.

Nový systém podle Turka možná zpočátku některým lidem zabere víc času. Navíc mezi platbami je dvacetisekundová pauza, aby se nestalo, že zákazník při manipulaci s kartou u terminálu zaplatí dvakrát. Tvorbu front ale kvůli tomu nepředpokládá, jelikož odbavovací terminály jsou u každých dveří do vozu.

Ze stejného důvodu Turek nepředpokládá ani takový výpadek, kdy by nefungoval žádný z terminálů ve voze. Pokud by ale k němu přece jen došlo, lidé musejí dát pozor na to, že přepravce problém nevezme na sebe a nesveze pasažéry zdarma.

Je nutné zaplatit jinak, například hotově u řidiče či SMS jízdenkou. Vždy je tak potřeba mít s sebou pro jistotu i záložní platební prostředek. „Je to rozšíření platebních možností, nikoli náhrada stávajících,“ poznamenal k novince Turek.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Roudnický most čeká oprava, spojení by mohla zajistit provizorní lávka

Lidé z Vědomic přes most denně dojíždějí do práce nebo k lékaři a děti přes něj...

Obce v okolí Roudnice a Ústecký kraj se začaly připravovat na dopravní komplikace spojené s opravou historického mostu...

Nic neovlivnilo světové hornictví tak jako Krušné hory, říká geolog

Od roku 2014 působí Michal Urban jako ředitel obecně prospěšné společnosti...

Michal Urban je někdy označován za otce projektu „UNESCO pro Krušné hory“. Ovšem zcela jistě o Krušnohoří ví ohromné...

Lidé z Vroutku na Lounsku se bojí dopadů plánované těžby kaolinu

Kaolinový lom v Kaznějově na severním Plzeňsku.

Společnost Kaolin Hlubany chce nedaleko Vroutku na Lounsku vytěžit až 1,78 milionu tun kaolinu, suroviny, která se...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz