Infekční oddělení ústecké nemocnice dostalo špičkově vybavené operační prostory.

Infekční oddělení ústecké nemocnice dostalo špičkově vybavené operační prostory. | foto: Ondřej Hájek, ČTK

Kvůli koronaviru vznikl v Ústí operační sál přímo na infekčním oddělení

  • 0
Na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice začal kvůli rostoucí epidemii koronaviru fungovat špičkově vybavený operační sál. Nakažené pacienty už proto není nutné převážet v kyslíkových maskách na zákrok na jiná oddělení.

„Je to výjimečná záležitost, takto vybavený infekční pavilon se vším zázemím kromě pražské Nemocnice na Bulovce nikde jinde nenajdete,“ řekl Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení, které má aktuálně k dispozici 93 lůžek, z toho 15 z nich na jednotce intenzivní péče.

„Celý objekt je do značné míry soběstačný a oddělený od ostatních částí nemocnice, což je zvláště nyní velkou výhodou,“ doplnil Dlouhý.

„Celkové náklady na rekonstrukci tohoto pracoviště a jeho vybavení dosáhly 2,5 milionu korun. Financování jsme zajistili z vlastních prostředků,“ uvedl Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, pod niž spadá i ústecký špitál.

Na operačním sálu infekčního oddělení budou operovat lékaři z chirurgie nebo interny a dalších oborů. Mnozí z nich budou pracovat s infikovanými pacienty vůbec poprvé.

„Všichni se bojí, všichni mají své rodiny, všichni mají kolem sebe atmosféru strachu a vyděšené oči. To se nedá nic dělat, někdo se o pacienty postarat musí,“ konstatoval primář.

„My jsme na to trénováni mnoho let a zvyklí, mnohem více než kolegové z jiných oddělení. Ale sžít se s tím musí všichni a daří se to,“ podotkl Dlouhý.

Doplnil, že zásobování nemocnice ochrannými pomůckami se zlepšilo, zejména na všech infekčních odděleních, které mají prioritu.

„Vybavení máme dostatek, ale ani s ním neplýtváme. Základní příkaz dne je: Jedině dobře chráněný lékař i sestra mohou poskytovat péči,“ sdělil Dlouhý.

Na infekčním oddělení v ústecké nemocnici pracuje téměř 100 zdravotníků. „S nynějšími 93 lůžky patří ústecké pracoviště mezi největší infekční oddělení v České republice,“ popsal Dlouhý.

Kvůli rostoucímu počtu pacientů s onemocněním covid-19 se navíc ve všech pěti nemocnicích, jež spravuje Krajská zdravotní, otevřela tzv. covidcentra.

„Jsou určena pro pacienty, kteří jdou na jakýkoliv zákrok nebo operaci, ale neprošli kontrolním stanem před danou nemocnicí a mají například zvýšenou teplotu nebo rýmu. Zde budou hospitalizováni, dokud se nevyloučí infekce. Pokud se potvrdí, přesune se pacient k nám na infekční oddělení,“ přiblížil Dlouhý.

Tyto zóny tak chrání ostatní pacienty i lékaře na odděleních. V Krajské zdravotní tyto stanice mají celkem 181 lůžek. „Vznikají i v dalších nemocnicích. V Litoměřicích je dalších 14 lůžek, celkem jich tak v kraji je 195,“ poznamenal Dlouhý.

19. března 2020

Přetrvávající problém lékařů je velmi pomalé testování lidí. V ústecké nemocnici proto kvůli rychlejšímu prokazování přítomnosti koronaviru vznikla laboratoř, která denně provede 120 až 140 testů.

„Je to velká pomoc. Poptávka po testech stoupá a máme každý den kolem 200 testů, které se hromadí a na jejich výsledek čekáme. Stále panuje zmatek v získávání dat z laboratoří. Je to obrovský problém celého systému,“ poznamenal Dlouhý.