V Ústí vznikne kancelář architekta, bude se věnovat rozvoji města

  10:03aktualizováno  10:03
Krajské město má naději, že se bude architektonicky a urbanisticky rozvíjet s dlouhodobou odbornou vizí. Do poloviny září má být na stole koncepce Kanceláře architektury města, kterou má vypracovat architekt Jan Hrouda. Na svém posledním zasedání záměr schválili městští zastupitelé.

Architekt Jan Hrouda | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Město se už dlouho marně snaží sehnat architekta na odbor územního plánování a investic. Dnes tu funguje městský architekt, ale jde spíš o úřednickou funkci bez pravomoci zasahovat například do soukromých staveb, navíc jednotlivé odbory často mívají protichůdné postoje. To by se díky Kanceláři architektury města (KAM) mělo změnit.

„Vznik kanceláře architektury je hodně důležitá věc. A protože to vždy byla vlajková loď hnutí PRO! Ústí a chceme dát šanci i dobrým nápadům opozice, koncepci kanceláře vytvoří jejich zastupitel, architekt Jan Hrouda. Je to člověk na svém místě, který úkol zvládne,“ řekl už dříve primátor Petr Nedvědický (ANO).

Zmíněná část opozice to vítá, protože opakovaně zdůrazňovala, že městu tento typ odborné práce jednoznačně chybí.

„To se podepisuje na kvalitě veřejného prostoru, udržitelnosti záměrů a investic i na stavu přípravy územního plánu. Podobné hlasy zaznívají opakovaně i od odborné veřejnosti. Věřím, že dobře připravená koncepce kanceláře a kvalitní výběrové řízení na jejího ředitele by mohly přilákat do Ústí zkušené odborníky a architekty,“ komentoval rozhodnutí Hrouda.

Rozvoj města, územní plán i veřejný prostor

Kancelář architekta má i řada jiných českých měst. „Úkolem kanceláře bude věnovat se širokému rozvoji města, územnímu plánu, veřejnému prostoru, investičním plánům a dlouhodobému rozvoji města, a to bez politických vlivů,“ přiblížil primátor Nedvědický.

Minimalistická varianta kanceláře může mít 5 zaměstnanců a jednoho architekta, maximalistická až 40 zaměstnanců a náklady 30 milionů korun za rok. Pro srovnání, třeba v Praze stojí 100, v Plzni 60 milionů.

Podle Hroudy velikost kanceláře a s tím související rozpočet budou záviset na rozsahu úkolů a pravomocí, jimiž bude pověřena – od několikačlenného týmu připravujícího především koncepční dokumenty a koordinujícího rozvoj města po velkou organizaci zabezpečující třeba i zpracování nového územního plánu či konkrétních projektů a studií.

„Mělo by se jednat o tým odborníků v čele s ředitelem – městským architektem. Koordinoval by koncepční rozvoj města, spolupracoval na přípravě staveb i rekonstrukcí veřejného prostoru a v neposlední řadě by tato témata prezentoval veřejnosti a zapojoval občany do procesů přípravy a plánování města,“ poznamenal Jan Hrouda.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Další z rubriky

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

Za vraždu novorozence z popelnice v Teplicích dostala matka 15 let

Ústecký krajský soud poslal na 15 let do vězení 31letou ženu za vraždu...

Ústecký krajský soud poslal na patnáct let do vězení jednatřicetiletou ženu z Teplic. Uznal ji vinnou z toho, že loni v...

Chudé „špinavé“ kraje chtějí více z miliard vybraných za emisní povolenky

Elektrárna Prunéřov II je nejmladší uhelnou elektrárnou  energetického gigantu...

Změnit dosavadní systém, kdy z nejchudších regionů odcházejí do státního rozpočtu miliardy, chce skupina senátorů z...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz