Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Justiční palác by se mohl začít stavět příští rok, Ústí čeká už 17 let

  7:07
Justiční palác v ústecké části Bukov, kde jsou připravené pozemky o rozloze 7 597 metrů čtverečních a o jehož stavbě se hovoří od roku 2003, by se měl začít budovat už příští rok. Cena překročí 1,7 miliardy.
Současná nevyhovující budova ústeckého soudu.

Současná nevyhovující budova ústeckého soudu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Pokud by ke stavbě tentokrát opravdu došlo, velmi by to pomohlo ústeckému krajskému soudu, který roky sídlí v nevyhovujících podmínkách ve čtvrti Střekov. Jeho stavbu už slíbilo několik ministrů spravedlnosti a soudci v minulosti viděli i maketu justičního paláce.

„Projektová dokumentace se nyní finalizuje. Financování výstavby je zajištěno stále platným usnesením vlády z července 2016. I přes časovou prodlevu vyvolanou pandemickou situací je snahou dodržet časový harmonogram,“ řekla MF DNES mluvčí ministerstva spravedlnosti Lucie Machálková.

„V roce 2021 by měl být vybrán zhotovitel stavby a zahájena výstavba, která by měla trvat zhruba 2,5 roku. Stále se jedná o prioritu ministerstva,“ dodala Machálková.

Od počátku 21. století, kdy se o novém justičním paláci, v němž má být krajský a okresní soud, státní zastupitelství a probační a mediační služba, začalo hovořit, výrazně stoupla jeho cena.

Jak šel čas

 • Září 2003 – Podle odborníků neodpovídá budova ústeckého soudu současným požadavkům a tehdejší ústecký primátor Petr Gandalovič chtěl nákupem pozemku ve čtvrti Bukov pomoci justici se stavbou. Podle tehdejších předpokladů se měli soudci do nového stěhovat v roce 2007.
 • Květen 2007 – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil prohlásil, že nový justiční palác by měl stát do 3 let.
 • Září 2013 – Podle tehdejší ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešové přislíbil ministr financí 850 milionů korun na ústecký justiční palác a dodala, že dostal přednost před plánovaným justičním domem v Brně.
 • Říjen 2013 – Prezident Miloš Zeman při návštěvě kraje poklepal na základní kámen paláce, který se musel velmi narychlo sehnat.
 • Leden 2015 – Ministryně spravedlnosti Helena Válková oznámila, že vznikne pracovní skupina složená ze zástupců ministerstva spravedlnosti a ústeckého krajského soudu, která měla připravit stavbu justičního paláce.
 • Listopad 2016 – Ministr spravedlnosti Robert Pelikán sdělil, že resort má zajištěných 1,7 miliardy korun a stavba má začít v roce 2019. 
 • Srpen 2018 – Ministerstvo spravedlnosti tvrdilo, že stavět se začne v roce 2020 a palác bude dokončen do poloviny roku 2023, náklady by neměly přesáhnout 1,7 miliardy.
 • Červenec 2020 – Ministerstvo spravedlnosti předpokládá, že s budováním justičního paláce se začne příští rok, hotov má být zhruba o 2,5 roku později. Cena bude zřejmě vyšší než naposledy plánovaných 1,7 miliardy.

Třeba v roce 2013, kdy na základní kámen plánované budovy poklepal prezident Miloš Zeman, se hovořilo o sumě 850 milionů korun. V roce 2018 už se však předpokládané náklady vyšplhaly k 1,7 miliardy.

Tehdy ministerstvo počítalo s tím, že se palác začne stavět letos a dokončen bude do poloviny roku 2023.

„Cena určitě bude ovlivněna růstem cen stavebních prací a materiálů,“ dodala Machálková. Dá se tedy předpokládat, že bude vyšší než naposledy plánovaných 1,7 miliardy.

Podpořit stavbu a spolupracovat s resortem se snaží i krajský soud. „Bohužel, v tomto ohledu jsou možnosti krajského soudu omezené. Ale stále aktivně komunikujeme s ministerstvem, které je zadavatelem projektu, a snažíme se napomoci co nejhladšímu průběhu realizace,“ sdělila předsedkyně krajského soudu Lenka Ceplová.

Základní kámen už máme

„Samozřejmě, historie ukazuje, že tyto plány se mohou snadno změnit či posunout, ale základní kámen už máme a věřím, že se jednou dočkáme i zbytku stavby,“ doplnila Ceplová.

Současná budova krajského soudu leží v záplavové zóně, což už několikrát jeho práci velmi zkomplikovalo, stejně jako to, že kvůli starým rozvodům elektřiny nemůže mít klimatizaci.

„Soudci i zaměstnanci soudu jsou za ta léta zvyklí na ledacos a k práci ve ztížených podmínkách přistupují svědomitě a profesionálně. Ovšem je pravdou, že obsazovat kanceláře čím dál více lidmi nejde donekonečna. Kvůli postupnému nárůstu soudních agend jsme momentálně ve stavu, kdy kanceláře původně určené pro jednu osobu sdílí i čtyři lidé,“ přiblížila Ceplová.

Vlivem nedostatku místa si také krajský soud musí pronajímat řadu dalších prostor.

Soud nyní využívá budovy na obou stranách Labe

Nyní tak využívá část Paláce Zdar na ústeckém Mírovém náměstí, kam byl přesunut celý správní úsek a kvůli tomu zde byla zřízena vedle kanceláří i jednací síň.

Další objekt v centru města krajský soud sdílí s okresním soudem a jsou zde kanceláře a spisovny.

„Tyto nájmy provoz soudu znatelně prodražuje, ale naštěstí se nám daří celý chod dobře logisticky zvládat, takže ani práce z oddělených pracovišť nepůsobí další komplikace,“ uvedla Ceplová.

Krajský soud zároveň pracuje na projektu vytvoření velkokapacitní jednací síně, jež by měla vzniknout na okresním soudu v Litoměřicích. Sloužit by měla všem soudům v regionu.

 • Nejčtenější

Druhý Chanov? Z ústecké čtvrti se rychle stává ghetto, úřady si neví rady

Premium Kdysi normální sídliště jako každé jiné, dnes se z ústecké čtvrti Mojžíř stává jedno z nejhorších ghett na severu Čech....

Na Slovensku děti chodily „do osobitnej“ školy. V Mojžíři řeší, co s nimi

Do Základní školy v Mojžíři v Hlavní ulici chodí zhruba 450 dětí a převládají ty z romských rodin, které žijí na...

Nemocnice odmítla pacientku s bolestmi, ředitel řeší postupy na příjmu

Se silnými bolestmi v boku a zádech, vysokou horečkou, bolestí hlavy a kloubů hledala Alena Wittmannová pomoc v...

Slavia - Teplice 5:1, rozhodnuto do půle, hosté v oslabení vůbec nestíhali

Fotbalová Slavia si čtyři dny před vstupem do kvalifikace o Champions League střihla takový menší herní trénink....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Průhledný chanovský panelák jde k zemi, ještě loni byl obydlený

Vybydlený panelový blok 3 na chanovském sídlišti, které patří k nejznámějším vyloučeným lokalitám v Česku, se stává...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

 • Další z rubriky

Nejrizikovější úsek Česka je v Ústí, na 200 metrech jde o život hlavně pěším

Nejrizikovější silniční úsek v Česku byl za uplynulé tři roky ve Všebořické ulici v Ústí nad Labem. Na 200 metrech mezi...

Ukončeme tunel kraje a nastartujme jeho rozvoj, říká lídr Pirátů Karika

Po letošních volbách by Piráti rádi získali vliv na dění v kraji. Strana, která dokázala prorazit v posledních letech...

Severočeské velkolomy jsou největším nalezištěm třetihorních zkamenělin

Nejbohatší lokalitou třetihorních nálezů v Evropě se v posledních třiceti letech staly severočeské velkolomy, kde...

Nemocnice odmítla pacientku s bolestmi, ředitel řeší postupy na příjmu

Se silnými bolestmi v boku a zádech, vysokou horečkou, bolestí hlavy a kloubů hledala Alena Wittmannová pomoc v...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...