Příprava expozice o soužití Čechů a Němců finišuje šest let po termínu

  16:32aktualizováno  16:32
Příští rok by už konečně po mnoha letech mohla společnost Collegium Bohemicum veřejnosti představit expozici nazvanou Naši Němci. Ta si bere za cíl přiblížit 800 let soužití Čechů a Němců na českém území. Podle ředitele Collegia Petra Koury jde příprava do finále.

V ústeckém muzeu mají být nejen tradiční expozice a příležitostné výstavy, ale i obří stálá výstava mapující soužití Čechů a Němců u nás. Pokud by nebyla, musí Ústí vrátit stovky milionů, které dostalo na opravu. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Momentálně dokončujeme obsahovou aktualizaci výstavního konceptu. V horizontu několika týdnů ji předáme architektům a ti nám mají dle smlouvy připravit dokumentaci, na základě které vypíšeme výběrové řízení na generálního zhotovitele výstavy,“ sdělil Koura.

„Když půjde vše podle plánu, v létě bychom ho už mohli mít. Pokud se neobjeví žádné další komplikace, mohla by výstava být hotová na konci roku 2019 a na začátku příštího bychom ji mohli otevřít,“ dodal ředitel.

Měla by to být největší expozice v České republice, která se tématu soužití Čechů a Němců věnuje. Bude se rozkládat bezmála na 1 500 metrech čtverečních ústeckého muzea.

Návštěvníci uvidí přibližně 500 exponátů. Vědecká a kulturně-vzdělávací společnost Collegium Bohemicum na výstavě pracuje už víc než 10 let. Vznikla na konci roku 2006.

Samotná expozice pod patronací Collegia měla být hotová již před sedmi lety, konkrétně její první část. Kompletně měla být veřejnosti představena v roce 2014.

Fotogalerie

Její vznik byl i jednou z podmínek, aby krajské město získalo dotaci na opravu muzea. Důvodů zdržení je víc – nejasnosti ve financování, ale i personální neshody.

V roce 2016 přišlo „zemětřesení“ na vedoucí pozici. Vnitřní spory mezi členy Collegia vyvrcholily odchodem tehdejší ředitelky Blanky Mouralové. Rada společnosti k jejímu odvolání uvedla, že chtěla „dodržet transparentnost celého projektu“. Petr Koura na její místo nastoupil v roce 2017.

„Ke zdržení došlo patrně kvůli financím, které byly na projekt alokovány na ministerstvu kultury, ale systém jejich čerpání je složitý. Před mým nástupem se podařilo z této dotace vyčerpat částku v řádu desítek tisíc,“ zmínil Koura s tím, že doufá, že po dokončení výstavy bude Collegium dál pokračovat ve vědecké činnosti.

Expozice přiblíží řadu málo známých skutečností

Podle Koury se návštěvníci díky expozici dozvědí, jaký přínos mělo pro naše dějiny německy mluvící obyvatelstvo.

Collegium Bohemicum

  • Je to vědecká a kulturně-vzdělávací společnost.
  • Vznikla na konci roku 2006 a fungovat začala v létě následujícího roku. 
  • Hlavním úkolem Collegia je vytvořit expozici dějin a kultury německy mluvících obyvatel českých zemí s názvem Naši Němci. Ta by měla být letos dokončena. 
  • Její vznik byl klíčovou podmínkou, aby Ústí získalo z EU 336 milionů korun na rekonstrukci budovy muzea. 
  • Expozice měla být původně otevřena v roce 2014. Pokud nebude hotová do roku 2022, město bude vracet část dotace ve výši bezmála 300 milionů korun.

„Kolik lidí třeba ví, že první pražský biskup byl Němec, že zakládající listina Národního muzea je psána německy nebo že jediný umělec pocházející z českých zemí, který spolupracoval s Beatles, byl ústecký rodák Heinz Edelmann?,“ přiblížil ředitel.

„Zajímavé určitě bude i to, že výstava je založena na moderním interaktivním přístupu, bude v ní řada audiovizuálních prvků. Podařilo se nám získat řadu cenných exponátů ze zahraničí,“ uvedl Koura.

„Třeba nedávno objevené fragmenty prvního filmu natáčeného na českém území na konci 19. století. Žádná jiná instituce v republice tento film nemá, donedávna byl považován za nezvěstný,“ doplnil ředitel Koura.

Část sbírky, kterou postupně dávali zaměstnanci dohromady z toho, co koupili například v antikvariátech, dostali nebo našli, už návštěvníci městského muzea mohou vídat během nejrůznějších výstav.

Momentálně například v rámci přehlídky Schichtovy epopeje nebo v nově otevřené expozici, která mapuje historii trpaslíků od pravěku do současnosti.

Hlavní finanční příjmy plynou Collegiu z ústeckého magistrátu, který na provoz společnosti dává každý rok přes milion korun. Nyní ale vedení města jedná s ministerstvem kultury o možnosti, že i ono by přispívalo na provoz.

„Jednání vedou náměstek Tomáš Vlach a primátor Petr Nedvědický, bylo jim přislíbeno, že ministerstvo zváží možnosti financování fungování Collegia. To nyní vede pan Koura, který je skvělý odborník a dělá, co může. Zdá se nám, že některé věci v přípravě trochu váznou, ale jsou k tomu jistě objektivní důvody,“ uvedla náměstkyně primátora Věra Nechybová.

Peníze na výstavu dostává Collegium i z jiných zdrojů, například od Goethe Institutu Praha nebo ministerstva kultury. Kolik už ale fungování dohromady za téměř třináct let stálo, je podle Koury těžko vyčíslitelné.

„Z dotace od magistrátu je hrazen provoz. I když to nejsou přímo peníze určené na výstavu, bez jejich přidělení by nebylo možné na ní pracovat. Vedle přípravy výstavy máme ještě další aktivity, především kulturní, jako je festival Dny české a německé kultury. Na výstavu je momentálně na ministerstvu kultury vyčleněno 52 milionů korun,“ vysvětlil ředitel.

Autor:

Nejčtenější

Teplice - Plzeň 2:1, další selhání mistra, hosté nevyužili mraky šancí

Tepličtí fotbalisté se radují z gólu proti Plzni, zleva střelec Jakub Hora,...

Plzeňští fotbalisté podruhé za sebou selhali. Po čtyřgólovém debaklu na Spartě nezvládli ani předehrávku 25. kola...

V Ústí žebrala dvanáctiletá dívka, strážníky upozornili šokovaní lidé

Nedaleko ústeckého Mírového náměstí udivila kolemjdoucí teprve dvanáctiletá...

Plačící dvanáctiletá dívka, která žebrala nedaleko ústeckého Mírového náměstí, natolik udivila kolemjdoucí, že...

Politik slíbil, že bude žít v ghettu. Místo bytu chce koupit vilu

Zastupitel Petr Globočník vhodný byt v Janově podle svých slov nenašel, svou...

Litvínovský zastupitel Petr Globočník dosud nenaplnil slib, že pokud jeho uskupení uspěje v komunálních volbách,...

Mladík chtěl znásilnit dívku na zastávce. Matka ji bránila, dostala pěstí

Ilustrační snímek

Mladý cizinec se v Roudnici nad Labem o víkendu pokusil znásilnit dvě ženy. Policie jej v pondělí dopadla a soud ve...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Další z rubriky

Nadřízení prověří postup soudců v kauze promlčené nehody náměstka hejtmana

Martin Klika před mosteckým soudem.

Vedení mosteckého soudu musí prověřit postup dvou soudců, kteří řešili kauzu tragické dopravní nehody náměstka hejtmana...

Radnicí v Moldavě cloumá politická bouře, do vedení obce chce opozice

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Politická bouře se v posledních dnech rozpoutala v obci Moldava na Teplicku. Dosavadní starosta Marcel Münzberger z...

Mladík chtěl znásilnit dívku na zastávce. Matka ji bránila, dostala pěstí

Ilustrační snímek

Mladý cizinec se v Roudnici nad Labem o víkendu pokusil znásilnit dvě ženy. Policie jej v pondělí dopadla a soud ve...

Najdete na iDNES.cz