Příprava expozice o soužití Čechů a Němců finišuje šest let po termínu

  16:32aktualizováno  16:32
Příští rok by už konečně po mnoha letech mohla společnost Collegium Bohemicum veřejnosti představit expozici nazvanou Naši Němci. Ta si bere za cíl přiblížit 800 let soužití Čechů a Němců na českém území. Podle ředitele Collegia Petra Koury jde příprava do finále.

V ústeckém muzeu mají být nejen tradiční expozice a příležitostné výstavy, ale i obří stálá výstava mapující soužití Čechů a Němců u nás. Pokud by nebyla, musí Ústí vrátit stovky milionů, které dostalo na opravu. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Momentálně dokončujeme obsahovou aktualizaci výstavního konceptu. V horizontu několika týdnů ji předáme architektům a ti nám mají dle smlouvy připravit dokumentaci, na základě které vypíšeme výběrové řízení na generálního zhotovitele výstavy,“ sdělil Koura.

„Když půjde vše podle plánu, v létě bychom ho už mohli mít. Pokud se neobjeví žádné další komplikace, mohla by výstava být hotová na konci roku 2019 a na začátku příštího bychom ji mohli otevřít,“ dodal ředitel.

Měla by to být největší expozice v České republice, která se tématu soužití Čechů a Němců věnuje. Bude se rozkládat bezmála na 1 500 metrech čtverečních ústeckého muzea.

Návštěvníci uvidí přibližně 500 exponátů. Vědecká a kulturně-vzdělávací společnost Collegium Bohemicum na výstavě pracuje už víc než 10 let. Vznikla na konci roku 2006.

Samotná expozice pod patronací Collegia měla být hotová již před sedmi lety, konkrétně její první část. Kompletně měla být veřejnosti představena v roce 2014.

Fotogalerie

Její vznik byl i jednou z podmínek, aby krajské město získalo dotaci na opravu muzea. Důvodů zdržení je víc – nejasnosti ve financování, ale i personální neshody.

V roce 2016 přišlo „zemětřesení“ na vedoucí pozici. Vnitřní spory mezi členy Collegia vyvrcholily odchodem tehdejší ředitelky Blanky Mouralové. Rada společnosti k jejímu odvolání uvedla, že chtěla „dodržet transparentnost celého projektu“. Petr Koura na její místo nastoupil v roce 2017.

„Ke zdržení došlo patrně kvůli financím, které byly na projekt alokovány na ministerstvu kultury, ale systém jejich čerpání je složitý. Před mým nástupem se podařilo z této dotace vyčerpat částku v řádu desítek tisíc,“ zmínil Koura s tím, že doufá, že po dokončení výstavy bude Collegium dál pokračovat ve vědecké činnosti.

Expozice přiblíží řadu málo známých skutečností

Podle Koury se návštěvníci díky expozici dozvědí, jaký přínos mělo pro naše dějiny německy mluvící obyvatelstvo.

Collegium Bohemicum

  • Je to vědecká a kulturně-vzdělávací společnost.
  • Vznikla na konci roku 2006 a fungovat začala v létě následujícího roku. 
  • Hlavním úkolem Collegia je vytvořit expozici dějin a kultury německy mluvících obyvatel českých zemí s názvem Naši Němci. Ta by měla být letos dokončena. 
  • Její vznik byl klíčovou podmínkou, aby Ústí získalo z EU 336 milionů korun na rekonstrukci budovy muzea. 
  • Expozice měla být původně otevřena v roce 2014. Pokud nebude hotová do roku 2022, město bude vracet část dotace ve výši bezmála 300 milionů korun.

„Kolik lidí třeba ví, že první pražský biskup byl Němec, že zakládající listina Národního muzea je psána německy nebo že jediný umělec pocházející z českých zemí, který spolupracoval s Beatles, byl ústecký rodák Heinz Edelmann?,“ přiblížil ředitel.

„Zajímavé určitě bude i to, že výstava je založena na moderním interaktivním přístupu, bude v ní řada audiovizuálních prvků. Podařilo se nám získat řadu cenných exponátů ze zahraničí,“ uvedl Koura.

„Třeba nedávno objevené fragmenty prvního filmu natáčeného na českém území na konci 19. století. Žádná jiná instituce v republice tento film nemá, donedávna byl považován za nezvěstný,“ doplnil ředitel Koura.

Část sbírky, kterou postupně dávali zaměstnanci dohromady z toho, co koupili například v antikvariátech, dostali nebo našli, už návštěvníci městského muzea mohou vídat během nejrůznějších výstav.

Momentálně například v rámci přehlídky Schichtovy epopeje nebo v nově otevřené expozici, která mapuje historii trpaslíků od pravěku do současnosti.

Hlavní finanční příjmy plynou Collegiu z ústeckého magistrátu, který na provoz společnosti dává každý rok přes milion korun. Nyní ale vedení města jedná s ministerstvem kultury o možnosti, že i ono by přispívalo na provoz.

„Jednání vedou náměstek Tomáš Vlach a primátor Petr Nedvědický, bylo jim přislíbeno, že ministerstvo zváží možnosti financování fungování Collegia. To nyní vede pan Koura, který je skvělý odborník a dělá, co může. Zdá se nám, že některé věci v přípravě trochu váznou, ale jsou k tomu jistě objektivní důvody,“ uvedla náměstkyně primátora Věra Nechybová.

Peníze na výstavu dostává Collegium i z jiných zdrojů, například od Goethe Institutu Praha nebo ministerstva kultury. Kolik už ale fungování dohromady za téměř třináct let stálo, je podle Koury těžko vyčíslitelné.

„Z dotace od magistrátu je hrazen provoz. I když to nejsou přímo peníze určené na výstavu, bez jejich přidělení by nebylo možné na ní pracovat. Vedle přípravy výstavy máme ještě další aktivity, především kulturní, jako je festival Dny české a německé kultury. Na výstavu je momentálně na ministerstvu kultury vyčleněno 52 milionů korun,“ vysvětlil ředitel.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Páchnou i firmy západně od české hranice, překvapí Sasy výsledek studie

Krušné Hory v okolí Měděnce.

Pro Němce ze saské strany Krušných hor, kteří si roky stěžují na zápach z Česka způsobující zdravotní problémy, to bude...

Za vraždu novorozence z popelnice v Teplicích dostala matka 15 let

Ústecký krajský soud poslal na 15 let do vězení 31letou ženu za vraždu...

Ústecký krajský soud poslal na patnáct let do vězení jednatřicetiletou ženu z Teplic. Uznal ji vinnou z toho, že loni v...

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

Najdete na iDNES.cz