Ústí bude vládnout ČSSD sama, vypověděla ODS koaliční smlouvu

  12:14aktualizováno  12:14
Ústecký magistrát povede pouze ČSSD. Po čtvrtečním odvolání dvou náměstků primátora za ODS vypověděla svému dosavadnímu partneru ve vládě nad městem koaliční smlouvu. "Pokusíme se pracovat v režimu menšinové vlády," říká ústecký radní a předseda severočeské ČSSD Arno Fišera.

ODS nás nebrala jako partnera, říká ústecký radní a předseda krajské ČSSD Arno Fišera (na snímku). | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Je definitivně koaliční smlouva s ODS mrtvá?
Vystupování ODS v posledních týdnech nás utvrdila, že nás nebrali jako partnera a my je už dnes také ne. (o vyjednávání ODS o sesazení primátora ČSSD čtěte zde)

Převrat na magistrátu

ČSSD ve čtvrtek prosadila odvolání dvou náměstků z ODS (Heleny Kubcové a Jan Řeřichy), pomohly jí k tomu hlasy zastupitelů za KSČM a TOP 09.

Po změnách ve vedení města už v radě nesedí 11 lidí. ČSSD, TOP 09 a komunisté odhlasovali snížení počtu radních na devět.

V dnes již rozpadlé koalici (ČSSD, ODS, SZSP) to vřelo delší dobu. Strany začaly za zády ČSSD vyjednávat o nové koalici, v níž by ČSSD nahradili zastupitelé za TOP 09. Ti to ale ve středu večer odmítli. (více zde)

Jak tedy bude vypadat další vláda nad městem? Chystáte novou koalici s TOP 09 a s tichou podporou komunistů, kteří vám ve čtvrtek pomohli schválit rozpočet a odvolat dva radní za ODS?
Koaliční smlouva s TOP 09 není na stole. Pokusíme se nějaký čas pracovat v režimu menšinové vlády, i když to nebude jednoduché. Pokud ale zastupitelé projevili vůli, schválili rozpočet a shodli se na změně, myslím že budou podporovat i nové řízení města. Pokud se to dařit nebude, může vzniknout nová koalice. I bez nás. My prostě chceme pracovat jinak než nyní.

Po čistce v radě zůstává Blanka Vraspírová za Sdružení pro zdraví sport a prosperitu. I tahle strana vás chtěla odstavit od moci. Vraspírová zůstat může?
Paní doktorku Vraspírovou zvolilo hodně lidí, je to známé jméno a chová se velmi konzistentně a korektně. Pokud bude jejím přáním zůstat v radě, určitě ji nikdo vyhánět nebude.

Podle ODS jsou vaše čtvrteční kroky porušením koaliční smlouvy. 
To říká pan Tomáš Kraus, šéf ústecké ODS. To je podle mne neuvěřitelné a nepřijatelné, pan Kraus se Zdeňkem Kubcem (SZSP) za našimi zády již měsíce přemlouvá zastupitele a domlouvají personální obsazení nové koalice, v okrese vytváří podvratné činnosti... Já to jinak nazvat neumím.

Do čtvrtečního večera to vypadalo, že ODS a SZSP z magistrátu vyšachují vás. Vy jste byli v klidu, věděli jste dlouho předem, že TOP 09 vás podpoří?
To vůbec ne. Můj klid vycházel z toho že, partyzánské akce pana Kubce a jeho rodiny (Kubec je předseda SZSP, jeho manželka byla radní ODS - pozn. red.) nemám rád. Věřil jsem, že zastupitelé nepřistoupí na to, aby rodina Kubců a panem Krausem řídili město. A měli jsme informace, že se řadě zastupitelů tato podvratná jednání nelíbí a nejsou ochotni na ně přistoupit. Jinak jsme byli připraveni odejít do opozice. Pan Kraus (šéf ústeckého Dopravního podniku) si tady začal v poslední době dělat, co chtěl. Bez podpory rady města zdražil jízdné, půjčuje si pro podnik 300 milionů... Moc mu zřejmě zakryla vnímání světa.

Zatím v radě města zůstal jeden náměstek primátora a rada je devítičlenná. Dostane nějaké místo TOP 09?
V politice nic není definitivní. Ale je to úspora a uvidíme, jak bude schopna fungovat devítičlenná rada, jak zvládne svoji roli. Potom se uvidí, zda se bude vyjednávat nějaká koalice. Nechci ale předjímat. Ve čtvrtek jsme řekli, že pro naše kroky budeme muset vyjednávat podporu s politickými kluby. Zejména s těmi, které podpořily rozpočet. Zkusíme to dělat jinak, jinou politiku, než tu, která zde byla od roku 1993 pod vládou jedné strany - ODS. Ta cesta se otevřela.

Nejčtenější

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Zhasněte světelné efekty, nakázali Chomutovu. Proč, diví se v klubu

Potemnělá chomutovská aréna před derby s Litvínovem.

Hokejoví Piráti z Chomutova musí přiškrtit svoji předzápasovou show. Ředitel extraligy jim po stížnosti rozhodčích...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další z rubriky

Mordparta v Ústeckém kraji loni řešila deset vražd, všechny objasnila

Zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel obžalovaní z vraždy u Bitozevsi před ústeckým...

Na severu Čech se během loňského roku stalo 11 vražd či pokusů o ně. Vyšetřovatelé jich úspěšně vyřešili deset, jeden...

Za úspěch považuji, že se začnou vybírat pokuty na D8, říká primátor Ústí

Nový ústecký primátor Petr Nedvědický

Přesně 100 dní uplynulo v úterý od podpisu koaliční smlouvy v Ústí nad Labem a dohody ANO, UFO, PRO Zdraví a Sport a...

Případ obchodníků souzených za daňový únik 360 milionů míří k rozsudku

Jeden z obžalovaných Ladislav Mandík

Po roce a půl se Krajský soud v Ústí nad Labem vrátil k případu rozsáhlých daňových podvodů, v němž je obžalováno...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz