Ústí prodá exradnímu parcelu čtyřikrát levněji, než ji oceňují makléři

  8:23aktualizováno  8:23
Bývalému radnímu Ústí nad Labem a exřediteli tamní nemocnice Jiřímu Madarovi zastupitelé centrálního ústeckého obvodu schválili prodej stavební parcely za 300 korun za metr čtvereční. Oslovené realitní kanceláře jeho hodnotu odhadují až čtyřikrát vyšší.

Jiří Madar je vlivný muž, který se angažoval v ústecké politice. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Já jsem se letmo poptal v realitních kancelářích, které takové pozemky nabízejí a ta cena je obvykle tisíc až tisíc pět set korun. Domnívám se, že řádně nehospodaříme s majetkem města," řekl na plénu zastupitel Miroslav Florian ze Strany zelených.

Takových hlasů se ozývalo víc. "Ta cena mi připadá oproti jiným pozemkům na stejné úrovni a ve stejné oblasti velmi nízká," přidal se například zastupitel Josef Dyrynk z KSČM.

Kdo je Jiří Madar

Jako lékař ortoped platí za velkého odborníka. Pečoval třeba dvakrát na olympiádě o českou výpravu, nyní působí na soukromé klinice Tornero, které šéfuje jeho žena Kamila.

Zastával i manažerské pozice. Dvakrát řídil ústeckou nemocnici, šéfoval nemocnici v Jihlavě a působil i jako náměstek pro zdravotní péči v Krajské zdravotní.

V politice zakládal hnutí SZSP, v letech 1998 až 2005 pak seděl v městské radě Ústí nad Labem. Jeho politickou kariéru ukončil alkohol, s nímž ho v krvi opakovaně chytili za volantem. Madar se za to veřejně omluvil.

Pře se týkala 864 metrů čtverečních pozemku v Hynaisově ulici v ústecké čtvrti Bukov pod Střížovickým vrchem. Hned pod tímto pozemkem má Madar dům. S manželkou chtěl parcelu koupit, aby na ní mohl postavit opěrnou zeď, která by zabránila stékání vody při deštích ze svahu na jeho pozemek s domem.

"Už deset let, kdykoliv zaprší, to bahno zaleje silnici. A když kolem projede auto, tak nám to cáká až na dům," přiblížila motivaci ke koupi parcely Madarova manželka Kamila. Současně chtějí manželé na parcele posekat několik stromů, jejichž listí jim na podzim na pozemku u domu končí také.

Ze sedmi makléřů souhlasí jeden

Kromě několika zastupitelů se nad cenou pozastavilo i šest ze sedmi realitních makléřů, které MF DNES oslovila a poslala jim k pozemku podklady.

"Pokud by mě klient oslovil a požádal o prodej takového pozemku v této lokalitě, rozhodně bychom se nebavili o ceně tři sta korun za metr," řekl třeba Aleš Čížek z realitky Remax. Podle něj by cena byla 1 200 korun.

"Je to skvělá lokalita, kde jste v klidu, přírodě a do města to je co by kamenem dohodil," doplnil Jaroslav Sentenský z realitky M&M. Ten by cenu tipoval na 1 000 korun za metr.

Za odpovídající označil cenu z oslovených makléřů jen Zoltán Modróczki z realitní kanceláře Finosa. Zastupitelé nakonec prodej pozemku schválili 16 hlasy z 22.

"Kdyby to byl tak lukrativní pozemek, tak to skoupí každá realitka. To není žádný lukrativní pozemek, je tam krpál a je to tam pěkně hnusný," bránil cenu zastupitel Vlastimil Doucha z ČSSD.

Pozemky někdy lidem musíme skoro nutit, říká starosta

Původně obvod nabízel pozemek za 400 korun za metr. Manželé Madarovi pak jako jediní zájemci radnici požádali, zda by cenu mohla ještě snížit. Obvodní rada žádosti vyhověla a nabídku srazila ještě o stokorunu.

"I když je cena pro naše záměry vysoká, tak souhlasíme," odepsali na to radě manželé Madarovi.

Starosta obvodu Jan Tvrdík z ODS vysvětloval, že prodejní cena je takto nastavená proto, že se obvod v posledních pěti letech snažil pozemek prodat už dvakrát, a zájemci se nakonec pokaždé stáhli. Poprvé za něj obvod chtěl 700 korun, podruhé 300 korun za metr.

"My se tu kolikrát zbavujeme pozemků, kdy to spíš lidem nutíme, aby si to koupili," tvrdí starosta.

Zastupitelé se o ceně přeli skoro dvacet minut. "U jiných bodů, kde se taky snižovala cena, takhle dlouhou diskusi nepamatuji. Když chce někdo pozemek, o který není kdovíjaký zájem, protože kdyby byl, tak byl už prodán za jinou cenu, tak proč mu v tom bránit," reagovala radní Irena Jílková z ODS.

Město o údržbu svahu žádáme roky marně, tvrdí Madarová

Odpůrce prodeje kromě ceny zarazil i důvod koupě, tedy postavení opěrné zdi zabraňující stékání vody ze svahu. "Já v tom vidím nějakou kulišárnu, snad si z nás nedělá nikdo srandu," řekl zastupitel Florian.

"Proč nechtějí po městu jako majiteli pozemku, aby zabránil stékání vody k nim? To je přece jejich právo," uvažuje i makléř Sentenský.

Kamila Madarová zdůraznila, že o údržbu svahu žádá s mužem město už roky marně. "Kdyby se o to město staralo, tak my vůbec nemáme zájem to kupovat. Vždyť jsou to vyhozené peníze," dodala.

Autor:

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Zimní hala v Teplicích je hotová, otevření se chystá na polovinu února

Nový zimní stadion

Výstavba nového zimního stadionu v Teplicích je prakticky u konce. Budova za 230 milionů korun, kterou město hradilo...

Policista vysoudil necelých dvě stě tisíc za stíhání, stát se brání

Soud (ilustrační foto)

Policistu obžalovali ze znásilnění dívky z Duchcova na Teplicku, soudy ho ale očistily. Sám se loni začal soudit kvůli...

Soud zrušil další „protivysedávací“ vyhlášku, města se cítí bezbranná

Ústavní soud v Brně nařídil obnovení případu, ve kterém byl odsouzen muž ke...

Ústavní soud vyškrtl z vyhlášky Postoloprt na Lounsku zákaz sezení mimo lavičky. Vyhověl tak návrhu ministerstva vnitra...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz