Ústecký kraj si chce letos půjčit dvě miliardy, nejvíc půjde školství

  11:06aktualizováno  11:06
S více než půlmiliardovým schodkem, přesně 553 milionů korun, bude v letošním roce hospodařit Ústecký kraj. Rozpočet navržený vládnoucí koalicí KSČM, ČSSD a SPD počítá s příjmy 18,081 miliardy korun, tedy o dvě miliardy více než loni. Schodek pokryje přebytek z minulých let a úvěry.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Podle opozice je financování kraje neefektivní, zrušit by se podle ANO měl například Fond Ústeckého kraje a jeho 26 milionů by mohlo putovat například na rozvoj venkova nebo obnovu památek. 

„Deficit krajského rozpočtu nejde na zvýšení investic, ale peníze ‚projídáme‘ v běžných výdajích,“ kritizoval například Petr Urbánek z ANO.

S největším balíkem – 9,8 miliardy korun – bude hospodařit odbor školství. Miliardy zahrnují příspěvky středním školám a dalším školským zařízením zřizovaným krajem. 

Proti minulému roku je letošní objem peněz tohoto odboru vyšší o 942 milionů korun a souvisí zejména se zvýšením platů učitelů. 

Letos poprvé také kraj vstoupil do celostátního programu obědů do škol pro žáky ze sociálně slabých rodin financovaného z evropských fondů. Kraj zároveň podpoří podobnou akci nadace Women for Women. 

Záchytka, sanitky, kardiocentrum

Díky investicím kraje se letos na severu Čech zase o něco zlepší i péče o pacienty v pěti největších nemocnicích regionu, které spravuje Krajská zdravotní (KZ). Ta je v kraji i největším zaměstnavatelem, pracuje zde 7 039 lidí, z toho 963 lékařů a 2 634 sester.

KZ získá od kraje například 165 milionů korun na investice do obnovy vysloužilého či pořízení nového majetku nebo k rozvoji kardiochirurgie a vzniku komplexního kardiovaskulárního centra.

Už v prvním čtvrtletí se v teplické nemocnici po letech otevře krajská záchytná protialkoholní stanice, kterou bude provozovat právě KZ. Sever Čech už tak nebude jediným regionem v zemi, kde toto zařízení chybělo. Otevřením záchytky s ročním provozem zhruba za 14 milionů korun se uleví jednotkám akutního příjmu neboli emergency v ostatních nemocnicích KZ, které dnes přebírání opilců zatěžuje.

Vedení kraje také 14 miliony přispěje na nákup čtyř nových sanitek pro zdravotnickou záchrannou službu, na jejíž chod ročně dává 404 miliony korun. Další miliony stojí provoz pohotovostí ve městech. 

Druhý největší tok peněz směřuje na odbor dopravy. Ten bude hospodařit s 2,8 miliardy korun. Proti loňsku si polepší o 334 milionů korun. Peníze půjdou na zajištění veškeré dopravy i na stavbu i opravu silnic. 

Zatímco doprava na železnici bude kraj stát 52 milionů korun, autobusová 195 milionů korun. 

Nově vybudovaná krajská Dopravní společnost kraje se musí připravit na to, že od července od dalších soukromých dopravců převezme dopravu v polovině kraje

„Doprava měla vždy jeden z největších rozpočtů a víc peněz bychom potřebovali, i kdyby dopravu zajišťovaly soukromé společnosti. Už máme vybrané autobusy i úvěr a můžeme kalkulovat ceny, za které jsme schopni opravdu jezdit,“ řekl krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek (KSČM).

Loni v září po problémech v dopravě kraj převzal od společnosti TD Bus dopravu na Ústecku a Děčínsku, od ledna na Litoměřicku a Lounsku. Letos převezme dalších pět oblastí. 

„To nejhorší už máme za sebou, ale ani přebírání dalších oblastí nebude bez komplikací,“ upozornil Komínek. 

Kraj také objednal více pravidelných turistických a mimořádných plaveb lodí na dolním toku Labe. Například do Roudnice na místní košt či akci nazvanou Historici v Roudnici a Podzimní otevřené sklepy.

Na stavby a opravy silnic směřují dvě miliardy korun, a to díky dotacím od státu i kraje. Největší investicí je obchvat Chomutova za 588 milionů korun, který se začal stavět už minulý rok. Obchvat má vyvést tranzitní dopravu z města. Současně výrazně uleví také nedaleké obci Otvice, kterou nyní denně projíždí až 15 tisíc aut.

Stavět se bude za 320 milionů korun obchvat Roudnice, dostavovat areál teplické Střední školy stavební, což vyjde na 278 milionů, most ve Štětí (178 milionů) a depozitář vědecké knihovny v Ústí (132 milionů korun).

Dotaci deset milionů korun dostane ústecká Univerzita J. E. Purkyně. Rektor Martin Balej řekl, že peníze chce použít na podporu vzdělávání v technických a zdravotnických oborech a na zvýšení stipendií pro doktorandy.

Autoři: ,

Nejčtenější

Teplice - Plzeň 2:1, další selhání mistra, hosté nevyužili mraky šancí

Tepličtí fotbalisté se radují z gólu proti Plzni, zleva střelec Jakub Hora,...

Plzeňští fotbalisté podruhé za sebou selhali. Po čtyřgólovém debaklu na Spartě nezvládli ani předehrávku 25. kola...

Politik slíbil, že bude žít v ghettu. Místo bytu chce koupit vilu

Zastupitel Petr Globočník vhodný byt v Janově podle svých slov nenašel, svou...

Litvínovský zastupitel Petr Globočník dosud nenaplnil slib, že pokud jeho uskupení uspěje v komunálních volbách,...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Zdražení lanovky na Komáří vížku je příliš velké, kritizují turisté

Nejstarší lanová dráha vede na Komáří vížku

Nejstarší lanová dráha v Česku vedoucí z krupské části Bohosudov na Komáří vížku loni přepravila rekordních 42 tisíc...

Další z rubriky

Tajná schránka v růžici kostelní věže v Jiřetíně ukrývala mince i noviny

Ve schráně byly uloženy drobné mince, bankovky, dobové noviny a pamětní zápisy.

Památné listiny napříč celým staletím ukrývala tajná schránka nalezená při demontáži hvězdice na kostelní věži v...

Policisté dopadli zloděje z teplického klenotnictví, sebral víc než lupiči

Muž podezřelý z krádeže šperků ve zlatnictví ve středu města měl odcizit šperky...

Soudce teplického okresního soudu poslal do vazby muže, který je podezřelý, že o víkendu vykradl klenotnictví v Krupské...

V Teplicích budou mít dvě dialýzy. Může být ale problém sehnat personál

Naproti teplické nemocnice vzniká nové dialyzační středisko

Firma, která dosud provozovala dialyzační středisko v teplické nemocnici, se nedohodla na prodloužení nájmu. Staví...

Najdete na iDNES.cz