Nové sochy na ústecké univerzitě rozpoutaly spory umělců a vedení školy

  7:07aktualizováno  7:07
Umělci a vedení školy se přou o kvalitu tří soch za 292 tisíc korun, které koupila ústecká univerzita od sochaře Ivana Záleského. Nevelké kovové sousoší je asi metr široké a vysoké do půl metru.

Čtyři chodci jsou odlití tak, jak to známe ze severočeských sídlišť, kde se v osmdesátých letech podobné věci objevovaly – bez rysů, detailů, s důrazem na pohyb.

Fotogalerie

A tohle malé dílo severočeského sochaře Ivana Záleského (71), které odhalil rektor v pondělí, způsobilo na ústecké univerzitě velkou rozepři. Spolu se sousoším Chodci koupila za bezmála 300 tisíc univerzita i dvě další menší sošky umístěné v interiéru.

Proti instalaci v prostorách ústecké UJEP se postavil akademický senát respektované a progresivní Fakulty umění a designu. Díla nepovažuje za kvalitní a ohrazuje se proti nákupu, který „podléhá pouze osobnímu vkusu vlivného jednotlivce“.

„Ve středu 11. 9. 2019 jsme z mailu podepsaného Jaroslavem Zukersteinem, prorektorem pro rozvoj a kvalitu, s překvapením zjistili, že se rektorát UJEP následující pondělí 16. 9. chystá v ‚relaxační zóně kampusu‘ instalovat ‚dílo významného severočeského umělce‘ Ivana Záleského...,“ píší studenti a pedagogové školy.

„Respektujeme díla ve veřejném prostoru, která vznikala v kontextu své doby, v případě Ivana Záleského v době komunistické normalizace, ale není žádný důvod zaštiťovat a legitimizovat jejich vznik v současnosti. Obzvláště ne na půdě sebevědomé vzdělávací instituce,“ dodávají studenti a pedagogové školy.

Studenti a pedagogové dále upozorňují na to, že díla mají kromě „sporné dekorativní funkce“ i symbolický význam.

„Celá tato politováníhodná událost vytváří dojem, že se vedení UJEP snaží podřídit normalizačním snahám mocenských struktur a vyhovět části tragicky rozdělené společnosti ve vytváření falešného obrazu minulosti a budování naivních a nebezpečných sentimentů,“ píší.

Dikci prohlášení považuji za zbytečně vyhrocenou, říká rektor

Rektor Martin Balej byl textem zástupců umělecké fakulty překvapen.

„Dikci prohlášení považuji za zbytečně vyhrocenou. Zároveň jsem překvapen touto reakcí poté, co dvě díla Ivana Záleského jsou již od počátku listopadu 2018 instalovaná na veřejných místech univerzity,“ uvedl rektor pro MF DNES.

„Připomínám, že v roce 1989 mi bylo dvanáct let, a že bych se osobně snažil ‚podřídit normalizačním snahám mocenských struktur‘, považuji za zcela nepatřičné vyjádření a taktéž nesmyslné podsouvání politického podtextu,“ dodal Balej s tím, že Záleského práce, které univerzita koupila, vznikly v rozmezí let 1995 až 2007.

A Ivan Záleský? Spolupráci si chválí. „Zvláštní poděkování věnujeme panu rektorovi doc. RNDr. Martinu Balejovi, Ph. D.; panu prorektorovi pro rozvoj a kvalitu PhDr. Jaroslavu Zukersteinovi, Ph. D., a rovněž paní kancléřce Mgr. Janě Kasaničové,“ uvedl autor v prohlášení k instalaci svých soch.

„Je nezapomenutelným počinem, když se noblesa a profesionalita těchto tří ústeckých patriotů a zástupců významné severočeské univerzity snoubí se zájmem o umění význačného českého umělce,“ dodal autor.

Autor:
  • Nejčtenější

Napadení mladíka na koupališti v Dubí míří k soudu, obžalovaných je šest

Teplické státní zastupitelství podalo k okresnímu soudu obžalobu na šest lidí v souvislosti s loňskou rvačkou na...

Afričana soudí za znásilnění dívky u Lukavce, sperma na jejím těle nevysvětlil

Litoměřický okresní soud řeší případ červnového znásilnění šestnáctileté dívky v poli u Lukavce. Obžalovaný třicetiletý...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

Sparta převedla obrat proti Litvínovu a slaví výhru v prodloužení

Hokejisté pražské Sparty se po téměř měsíci vrátili na domácí led. V dohrávce 6. kola dlouho zaostávali za hostujícím...

Premium

Vždycky Most! Jak si první Angličan v české lize znovu zamiloval fotbal

Nejdřív nevěřil, že ho shánějí v Česku: „Děláte si srandu?“ Záhy s rozhovorem souhlasil. Zvedl telefon a řekl: „Hello,...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Klenbě hrozí pád, oprava muzea v severočeské Krupce se opět odkládá

Plánovaná rekonstrukce muzea v Krupce, které je už od loňského února zavřené, ale pracovat se tu dosud nezačalo, se...

Za výchovu chlapce rozpálenou žehličkou dostal otčím 16 let, dítě utýral

Ústecký soud poslal na šestnáct let do vězení otčíma, který v Lounech utýral dítě. Podlehlo jeho několik měsíců...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Správkyně už sčítá pohledávky vůči Lužické nemocnici, pak určí, co s ní

Pro věřitele Lužické nemocnice v Rumburku, která je kvůli předluženosti v insolvenci, vypršel 12. října termín, do kdy...

Najdete na iDNES.cz