Vedoucí oddělení dopravních přestupků Marcela Rosenkrancová a její zástupce Josef Mansfeld (uprostřed) dostali za své jednání podmínky a zákaz činnosti. | foto: MF DNES

Za neřešené přestupky soud úředníky potrestal, do vězení ale nemusejí

  • 6
Soud potrestal trojici úředníků ústeckého magistrátu za to, že neřešili přestupky řidičů za nezaplacené parkování. Dvojici hlavních aktérů uložil podmíněné tresty, třetímu pak zákaz činnosti. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní i státní zástupce se na místě odvolali.

Nejpřísněji soud potrestal vedoucí oddělení dopravních přestupků Marcelu Rosenkrancovou, která dostala podmíněný trest 18 měsíců s odkladem na tři roky a zákaz činnosti na pět let. Její zástupce Josef Mansfeld pak od soudu odešel s trestem ročního vězení s odkladem na 2 roky a zákazem činnosti v délce tří let.

Oba se podle soudu v roce 2013 dopustili zneužití pravomoci úřední osoby, když nevyřídili na 1300 přestupů za nezaplacené parkování. Neevidovali je a bez dalšího založili. „Kdyby se to rozkřiklo, z povinného placení za parkování by se stalo dobrovolné,“ podotkl soudce Pavel Kuděla.

Obhajoba obou úředníků spočívala v tom, že přestupky za nezaplacené parkování měly vyřizovat úřady městských obvodů, nikoliv magistrát. „Necítím se vinen. Tyto přestupky měly být řešeny městskými obvody, my jsme nebyli příslušný úřad,“ vypověděl Mansfeld.

Přestupky jste měli předat, řekl úředníkům soudce

Obžalovaní se hájili i tím, že jejich odbor byl přetížený. Soudce Kuděla argumenty obžalovaných ale nepřijal, protože úředníci ohledně přestupků nepodnikli vůbec nic. „Přetíženost je nezbavuje odpovědnosti postupovat podle zákona,“ poznamenal soudce.

Vedoucí odboru kontroly Jana Sokolová říká, že o neřešení dopravních přestupků nevěděla. Soud ji potrestal tříletým zákazem činnosti na vedoucích funkcích ve veřejné správě.

Kuděla potrestal i vedoucí odboru kontroly Janu Sokolovou, která byla nadřízená Rosenkrancové s Mansfeldem. Žalobce ji vinil z toho, že na své lidi nedohlížela, čímž měla spáchat maření úkolu úřední osoby.

„Zcela rezignovala na svou povinnost řídit, koordinovat a kontrolovat činnost oddělení přestupků v dopravě,“ stojí v obžalobě státního zástupce Jana Řeháčka. Sokolová dostala „jen“ tři roky zákazu činnosti na vedoucích pozicích ve veřejné správě. „Její role byla v případu okrajová,“ vysvětlil soudce.

Rosenkrancovou části obžaloby soud zprostil

Soud naopak zprostil Rosenkrancovou části obžaloby za to, že v srpnu 2013 nechala odložit přestupek šéfa odboru dopravy a majetku Dalibora Dařílka. Podle žalobce uložila své podřízené, aby odložila bez trestu Dařílkovo parkování v zákazu vjezdu.

Podle soudce Kuděly se však jednání Rosenkracové nepodařilo prokázat bez pochybností, přestupek nakonec po zásahu krajského úřadu navíc magistrát vyřídil.

Verdikt není pravomocný, obžalovaní se proti němu na místě odvolali. Odvolal se i státní zástupce Jan Řeháček, jenž trojici navrhoval i peněžité tresty. Navíc nesouhlasí s osvobozením Rosenkrancové v případu Dařílkova přestupku.

,