Územní rozhodnutí a stavební povolení pro elektrárnu vydala tehdejší vedoucí stavebního úřadu Květuše Kvasničková v srpnu 2009, povolení vypracovala její zástupkyně Lenka Puschová (dnes Brejchová). Obec přitom neměla územní plán (závazný dokument určující využitelnost pozemků), dané pozemky navíc nebyly ani vyňaty ze zemědělského půdního fondu.
„Obžalované si musely být vědomy, že pro vydání uvedeného rozhodnutí nebyly splněny podmínky dle zákona o územním plánování a stavebním řádu a zákona o ochraně zemědělského půdního fondu,“ sdělila MF DNES mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.
Soud ženy potrestal za zneužití pravomoci veřejného činitele podmíněným trestem šesti měsíců s odkladem na jeden rok, současně jim uložil i profesní sankci. „Oběma se jim ukládá trest zákazu činnosti spočívající v zákazu výkonu funkce ve státní správě a samosprávě spojené s rozhodovací činností ve výměře dvou let,“ dodala Trejbalová.
Nejednaly úmyslně, argumentovali advokáti
Krajský soud tak rozhodl stejně jako předloni Okresní soud v Teplicích, proti jehož rozsudku se obě ženy odvolaly. Aktuální verdikt krajského soudu je tak pravomocný. Druhá část trestu o zákazu činnosti však na Kvasničkovou nedopadne, protože mezitím odešla do důchodu.
Advokáti obou žen u krajského soudu namítali, že nejednaly úmyslně. „Zcela jednoznačně chybí důkaz, že by jejich jednání bylo úmyslné. Nenasvědčuje tomu ani žádná indicie. Stavební řízení proběhlo naprosto standardním způsobem, nebylo urychlované a všechny lhůty byly dodržené,“ argumentovala advokátka Kvasničkové Alena Kojzarová.
Právní zástupce Brejchové Dominik Hiner šel ještě dál, podle něj vůbec k soudu nemělo dojít. „Nebyly k tomu splněny zákonné podmínky. Nebyla prokázána otázka úmyslu. Obě konaly svou činnost podle svých možností,“ řekl u soudu Hiner. Advokáti jen připustili, že se Kvasničková s Brejchovou nanejvýš dopustily profesního pochybení.
Elektrárna dnes platné stavební povolení nemá
Krajský soud ale obhajobě neuvěřil. „Jako veřejní činitelé v úmyslu opatřit jinému neoprávněný prospěch vykonávaly svou pravomoc způsobem odporujícím zákonu,“ poznamenala mluvčí Trejbalová. Kvasničková k soudu nepřišla, Brejchová se pak v soudní síni omezila na stručný komentář. „Shoduji se s názorem svých obhájců,“ pronesla tiše.
Elektrárnu postavila firma Talwin v letech 2010 a 2011, stavba byla zkouladována v červnu 2011. Tehdy firmu z nadpoloviční většiny vlastnil jeden z nejsilnějších zákulisních hráčů ODS Alexandr Novák, který dnes sedí za korupci v jiné kauze ve vězení. Podíl ve firmě měli i další známí členové severočeské ODS Daniel Ježek a Ahmad Raad. Dnes je většinovým majitelem firmy společnost Lombaroy Limited, která má sídlo na Kypru.
Elektrárna v současnosti dnes platné stavební povolení nemá, protože ho na základě žaloby někdejšího ombudsmana Pavla Varvařovského loni na podzim zrušil krajský soud. Městský úřad v Duchcově už zahájil nové stavební řízení, v němž se rozhodne o (ne)vydání nového povolení. „Vše se ukáže v průběhu řízení,“ podotkla tajemnice úřadu Renata Kounovská.
Aktuální rozsudek nad úřednicemi přivítala Ivana Ježková z občanského sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy, které stavbu dlouhodobě kritizovalo. „Jsem ráda, že po tak dlouhé době došlo k potrestání. Je to důležitý vzkaz pro všechny úředníky, kteří budou o podobných stavbách rozhodovat. Potvrdilo se to, na co jsme upozorňovali od začátku,“ podotkla Ježková.