Úřad si stěžuje na audit, kvůli kterému může přijít o stamiliony z EU

  9:47aktualizováno  9:47
Kontrola ministerstva financí zjistila velká pochybení při čerpání evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Přestože kontroloři svou práci ještě neskončili, úřad regionální rady, který peníze z Evropské unie na severozápadě Čech rozděluje, už nyní průběh a výsledky auditu zpochybňuje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

"Úřad regionální rady zaslal ministerstvu financí podrobné stanovisko, ve kterém rozporuje jak předběžné výsledky, tak i postup a způsob provedení auditu," informoval dotační úřad na webových stránkách.

Problémy kolem dotací EU

Audit zahájila firma Deloitte loni v listopadu. Firma pověřená ministerstvem financí kontroluje 35 projektů, které namátkou vybrala přímo Evropská komise. Výsledky auditu podmiňuje Brusel další fungování dotačního programu.

Bývalý ředitel úřadu Petr Kušnierz je v souvislosti s rozdělováním dotací souzený z několika trestných činů včetně braní úplatků, hrozí mu až 12 let vězení.

Policie současně na příkaz Nejvyššího státního zastupitelství vyšetřuje pro podezření ze tří trestných činů rekonstrukci ústeckého muzea. Kriminalisté pracují s verzí, že oprava mohla být předražená až o 182 milionů korun.

Audit si kvůli sporným projektům vyžádala přímo Evropská komise a ministerstvo si na ni najalo společnost Deloitte. Kontrola má skončit tento týden, podle informací MF DNES auditoři našli pochybení ve většině kontrolovaných projektů.

Prohřešky se týkají špatného způsobu čerpání peněz, podivně nastavených výběrových řízení a konečných cen projektů. Podle kontroly patří mezi nejproblémovější projekty rekonstrukce městských sadů v Ústí nad Labem, stavba hotelu u zámečku Větruše a rekonstrukce ústeckého muzea.

Úřad regionální rady už nyní ví, že se po skončení auditu odvolá. "Pokud námitky ministerstvo neuzná, obrátíme se přímo na Evropskou komisi," sdělila mluvčí úřadu Marcela Klíchová.

Hrozí vracení dotací

Výsledky auditu předá ministerstvo Bruselu ještě v květnu. Pokud se Evropská komise s jeho závěry ztotožní, v krajním případě hrozí, že dotace za stovky milionů korun bude nutné vrátit. Pro žadatele a celý operační program by to bylo likvidační.

"Způsob auditu firmy Deloitte je zaujatý, určitě to nenecháme být a podáme proti tomu stížnost," řekl člen výboru regionální rady a současně náměstek hejtmanky Pavel Kouda.

Podle kritiků auditu firma Deloitte řádně nezná systém přidělování dotací, ignorovala již odstraněné nedostatky při čerpání peněz a při kontrole vycházela i z článků a reportáží v médiích o problémových projektech.

Samo ministerstvo spor zatím nechce komentovat. "Audit stále probíhá a tudíž není možné komentovat závěry," řekl jen Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva.

Autor:
  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

Krupka prodala firmě pozemky za stovku, po zahrádkářích chce trojnásobek

Na dvacet zahrádkářů přišlo protestovat na jednání zastupitelstva v Krupce proti plánovanému prodeji zahrádek v Dolním...

Premium

Vždycky Most! Jak si první Angličan v české lize znovu zamiloval fotbal

Nejdřív nevěřil, že ho shánějí v Česku: „Děláte si srandu?“ Záhy s rozhovorem souhlasil. Zvedl telefon a řekl: „Hello,...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Na rekultivacích přežilo 85 procent stromů, podle odborníků je to úspěch

Na rekultivacích u severočeských dolů ČSA a Vršany budou smíšené lesy. První tisíce stromků už tu rostou od loňského...

Za výchovu chlapce rozpálenou žehličkou dostal otčím 16 let, dítě utýral

Ústecký soud poslal na šestnáct let do vězení otčíma, který v Lounech utýral dítě. Podlehlo jeho několik měsíců...

V lázeňské restauraci skladovali prošlé maso a žíraviny vedle potravin

Špinavé stěny pokryté pavučinami, žíraviny uložené společně s potravinami, v prostoru skladu potravin prach a nečistoty...

Mezi gottofily převažují muži, říká ústecká prodavačka hudebnin

Otázka ještě skoro ani nestačí zaznít celá, když prodavačka v obchodě s hudebními nosiči v ústecké Bílinské ulici začne...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz