Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

  8:19aktualizováno  8:19
Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou přitom cenné svým stavebním řešením. Radnice z nich chce mít součást naučné stezky.

Staré oblečení, matrace, igelity, papírové krabice, ale i velkého plyšového medvěda či použité injekční stříkačky vyhrabali členové chomutovského muzea Na Kočičáku z válečné pevnůstky nacházející se pod hradbami v Lounech.

Fotogalerie

Takzvaný řopík je unikátní svým vstupem, a město ho proto chce nechat zrenovovat. Úklid byl prvním krokem.

„Z přístupové vstupní chodby a bezprostředního okolí bunkru jsme odstranili zhruba půl velkého kontejneru různého nepořádku,“ uvedl Jiří Piramovský, šéf Muzea československého opevnění z let 1936–1938 Na Kočičáku.

V okolí betonového bunkru několik měsíců pobýval bezdomovec. Místo, kde se nachází, bylo donedávna zarostlé křovisky. Před lety tu sice vedla stezka, tu ale ponechalo město svému osudu a postupem času značně zpustla.

Lidé tam proto přestali chodit na procházky. Občas sem zavítají jen rybáři či pejskaři při venčení. Některým lidem pak místo sloužilo i jako „veřejná“ toaleta.

Objekt, který se nachází v ulici Pod Šancemi, je přitom unikátní svou stavební konstrukcí. „Má atypickou oboustranně přístupovou vstupní chodbičku, která měla chránit vstup před zasypáním v případě ostřelování svahu nad objektem. Částečně se tam dochovalo i původní maskování bunkru,“ přiblížil Piramovský.

Dalším krokem záchrany bunkru teď je odstranění navážky zeminy z chodbičky, oprava venkovních střílen, úprava omítky a natření maskovací barvou.

V následující fázi je pak v plánu vybourání betonu, jímž Němci bunkr zalili, aby ho znehodnotili, a následné zpřístupnění veřejnosti.

Pevnůstky zrenovují do podoby, jakou měly v roce 1938

Do renovace se „Kočičáci“ pustili bezprostředně poté, co s nimi radnice uzavřela nájemní smlouvu na užívání celkem tří bunkrů na území města. Louny chtějí pevnůstky nechat zrenovovat do podoby, jakou měly v roce 1938, tedy v době před mnichovskou dohodou.

„Nájemce bude pečovat o údržbu, zpřístupní postupně pevnosti veřejnosti, zajistí jejich prohlídky, včetně průvodců při akcích města, a zároveň připraví v případě zájmu i přednášky o tomto dějinném úseku pro základní a střední školy,“ řekl místostarosta města Vladimír Hons (Unie pro sport a zdraví).

Počítá se také s vybudováním naučné stezky československého opevnění z let 1937–1938, čímž chce město nenásilnou formou popularizovat historii republiky na konci 30. let 20. století.

„Ne nepodstatné bude i zapojení veřejnosti, a zvláště mládeže do této činnosti. Půjde i o další formu zviditelnění našeho města na turistické mapě České republiky,“ podotkl Hons.

Už na podzim 2017 se muzejníci pustili do renovace řopíku na lounském výstavišti. Očistili střílny, instalovali chybějící háky na maskovací střílny a celý ho natřeli kamuflážní barvou. Vybourali také vstup do bunkru. Tím ale práce na nějakou dobu ustaly.

U řopíku na výstavišti vymysleli i ochranu před povodněmi

I tady však plánují, že beton uvnitř bunkru vybourají. Také u tohoto bunkru je zajímavý vchod. Jelikož se nachází na břehu řeky, museli stavitelé vymyslet ochranu proti povodni.

V týlové části u vstupu se nachází zabetonovaná tzv. malá inundační šachta neboli protizáplavová betonová šachta, která sahá zhruba do jedné třetiny vstupu. Třetí pevnost se nachází v areálu lounského koupaliště.

Všechny tři bunkry byly součástí tzv. druhé obranné linie. První objekt lounského úseku, který zahrnuje opevnění od obce Pátek k západnímu okraji Loun a čítal 74 staveb, vyrostl 29. června 1937. Armáda úsek zkolaudovala na jaře 1938.

„Po přijetí mnichovského diktátu se lounské opevnění ocitlo za novou státní hranicí na území tzv. druhé republiky. Objekty byly odzbrojeny, ne však zbaveny vnitřního vybavení, a uzamčeny. V následujícím roce, po německém obsazení zbytku zmrzačeného Československa, začala systematická likvidace lehkého opevnění,“ připomněl Piramovský.

„Většina lounských objektů byla odstřelena v létě 1939. Pevnůstky ležící v blízkosti domů, komunikací či elektrického vedení byly odstřelu ušetřeny a znehodnoceny zabetonováním vnitřku, střílen, periskopů i granátových skluzů. Dodneška se tak dochovalo jen mizivé procento kdysi silné obranné linie bránící Ohři,“ dodal Piramovský.

  • Nejčtenější

Napadení mladíka na koupališti v Dubí míří k soudu, obžalovaných je šest

Teplické státní zastupitelství podalo k okresnímu soudu obžalobu na šest lidí v souvislosti s loňskou rvačkou na...

Afričana soudí za znásilnění dívky u Lukavce, sperma na jejím těle nevysvětlil

Litoměřický okresní soud řeší případ červnového znásilnění šestnáctileté dívky v poli u Lukavce. Obžalovaný třicetiletý...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

Sparta převedla obrat proti Litvínovu a slaví výhru v prodloužení

Hokejisté pražské Sparty se po téměř měsíci vrátili na domácí led. V dohrávce 6. kola dlouho zaostávali za hostujícím...

Premium

Vždycky Most! Jak si první Angličan v české lize znovu zamiloval fotbal

Nejdřív nevěřil, že ho shánějí v Česku: „Děláte si srandu?“ Záhy s rozhovorem souhlasil. Zvedl telefon a řekl: „Hello,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Na rekultivacích přežilo 85 procent stromů, podle odborníků je to úspěch

Na rekultivacích u severočeských dolů ČSA a Vršany budou smíšené lesy. První tisíce stromků už tu rostou od loňského...

Historická budova školy dostala prosklený výtah. Neruší, je ve dvoře

Po pěti letech příprav a hledání peněz uvedla litoměřická základní škola Boženy Němcové do provozu nový bezbariérový...

Afričana soudí za znásilnění dívky u Lukavce, sperma na jejím těle nevysvětlil

Litoměřický okresní soud řeší případ červnového znásilnění šestnáctileté dívky v poli u Lukavce. Obžalovaný třicetiletý...

Napadení mladíka na koupališti v Dubí míří k soudu, obžalovaných je šest

Teplické státní zastupitelství podalo k okresnímu soudu obžalobu na šest lidí v souvislosti s loňskou rvačkou na...

Najdete na iDNES.cz