V UNESCO už jsou, obcím ale chybí jazykově vybavení průvodci i ubytování

  7:27aktualizováno  7:27
Radost i starosti navíc, tak reagují starostové obcí a měst Hornického regionu Krušnohoří/Erzgebirge, které jsou nově součástí Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Díky světoznámé značce se jim nyní zvýší prestiž, zároveň však musí dobudovat infrastrukturu i síť informačních center.

Hornické památky Krušnohoří jsou od soboty nově na seznamu UNESCO. Turisté si jistě budou hledat cestu i k barokní kapli svatého Wolfganga, která se nachází pod Komáří vížkou a je součástí zapsaných památek v Krupce a jejím okolí. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Řada ze starostů navíc upozorňuje i na špatnou jazykovou vybavenost pracovníků v turistickém ruchu či celkově slabou síť služeb.

„Pro nás byla velká čest dostat se na ten seznam a obrovská šance nalákat sem turisty, zároveň je to ale velký závazek. Je zapotřebí každodenní práce, služby a aktivity s tím související musí být v perfektním stavu,“ popsal zkušenosti s fungováním Pavel Pacal, starosta Třebíče.

„Jakékoliv zásahy v území, které je památkou UNESCO, jsou pod přísnými regulativy a je potřeba si to ohlídat. Myslím si ale, že pozitiva jednoznačně převažují,“ dodal Pacal.

Právě Třebíč byla na dlouhých 16 let posledním českým městem, jejíž památky - židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa - se na Seznam světového dědictví dostaly.

Od soboty už to neplatí, Českou republiku zde nově reprezentují i Národní hřebčín v Kladrubech a Hornický region Krušnohoří/Erzgebirge. Rozhodl o tom Výbor světového dědictví na svém 43. zasedání v ázerbájdžánském hlavním městě Baku.

„Samozřejmě z toho máme radost, na druhou stranu to bude přinášet i určitá negativa, na která se musíme připravit, ať už jde o realizaci parkovišť, další stavební práce nebo dojednání podmínek s CzechTourismem. V tuto chvíli je to ale moc čerstvé, zatím nemáme vytvořený žádný harmonogram toho, co všechno budeme muset udělat,“ přiznal starosta Jáchymova Bronislav Grulich.

Fotogalerie

„Očekáváme větší návštěvnost celého regionu a doufáme, že značka UNESCO přinese zvýšení cestovního ruchu v této oblasti,“ přidala se Jana Müllerová, starostka Loučné pod Klínovcem.

Na větší zájem turistů se její radnice připravovala déle. „Máme zpracovaný nový územní plán, ve kterém se kladl důraz na plochy, jež budou v budoucnu zastavěné a na kterých budou chtít developeři stavět,“ sdělila. Sama počítá se stavbou apartmánových domů nebo penzionů.

Podle starosty Třebíče Pavla Pacala se zájem turistů v roce 2003, kdy byla Třebíč zapsána na Seznam světového dědictví, zvýšil o desítky procent.

„Přesná čísla nyní před sebou nemám, ale šlo převážně o turisty ze zahraničí. Město pro ně vybudovalo informační centra, doprovodnou infrastrukturu cestovního ruchu a nezbytná byla samozřejmě i propagace,“ sdělil s tím, že potřebná byla i jazyková vybavenost pracovníků informačních center.

„Musí být schopní obsloužit všechny výpravy, které sem zamíří. Samozřejmostí je angličtina, němčina a důležitá je i francouzština,“ podotkl Pacal.

Jazyková bariéra je velký problémem

Právě jazyková bariéra pracovníků ve službách a pohostinství by podle starostů obcí z Krušných hor mohla být problémem.

„Máme u nás hory, lázně a hornické památky. Region Jáchymovsko funguje, ale vstup do UNESCO vytváří předpoklad, že ho budou navštěvovat i jiní hosté než lyžaři a cyklisté. Zatím netušíme, co všechno to bude obnášet,“ připustil Grulich. 

„Nevíme, kolik lidí může dorazit. Infrastruktura sice vybudována je, ale služby a průvodci, na to se ještě budeme muset připravit. Řada lidí se tady domluví německy, angličtina je ale, jak se říká, pole neorané. Čeká nás hromada práce,“ zmínil Grulich.

Podle něj bude třeba posílit rozpočet infocentra a zajistit i propagaci. „A nejspíše sehnat i anglicky hovořící průvodce,“ dodal starosta Jáchymova.

V Božím Daru už jsou na všechno připraveni

To v sousedním Božím Daru už jsou prý na všechno připraveni. „Máme vybudovaná infocentra, naučné stezky, a dokonce i novou vyhlídkovou věž,“ sdělil místostarosta Jaroslav Formáček.

„Jestli nás něco trápí, tak je to stav hotelového komplexu na Klínovci. Už dnes jsme poměrně významným centrem cestovního ruchu a to, co jsme dříve zažívali jen v zimě, v posledních letech zažíváme i v létě. Je tedy otázka, jestli nakonec nebudeme muset cestovní ruch u nás spíše regulovat a ve spolupráci s Abertamy, Horní Blatnou a Jáchymovem tlačit turisty spíše tímto směrem. I díky vazbě na Klínovec u nás totiž nemáme o turisty nouzi v žádném období,“ dodal Formáček.

Autor:

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Prodavač gyrosu skladoval syrové maso ve špinavém kufru auta vedle stánku

Ve znečištěném úložném prostoru osobního automobilu vedle prodejního stánku...

Krajští hygienici objevili u stánku s rychlým občerstvením potraviny a pokrmy neznámého původu. Maso bylo navíc uložené...

Další z rubriky

Nová železniční vlečka v Děčíně budí pozornost, mnohem víc se jich ruší

V Děčíně otevřeli novou železniční vlečku

Jedna z největších evropských opraven nákladních železničních vozů, firma Ryko z Děčína, vybudovala a v pátek také...

Ústecký kraj chce převzít nemocnici v Rumburku, ale ne její dluhy

Rumburská nemocnice, areál V Podhájí

Ústecký kraj chce nadále poskytnout pomoc při zajištění zdravotní péče ve Šluknovském výběžku, odmítá však převzít...

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz