„Po celou dobu odchov probíhal standardně, ale v sobotu nám návštěvníci hlásili, že je mládě malátné a že se ani samo nedrží matky,“ popisuje mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová.
Chovatelé pavilon okamžitě uzavřeli, samici oddělili do zázemí a prosincové mládě z výběhu vyjmuli. Přivolaný veterinář ale už jen konstatoval, že je mrtvé.
Protože na těle mláděte nebyly vidět žádné známky poranění či jiný problém, vyžádala si zoo jeho pitvu. Na její výsledky si musí počkat několik dnů.
Odborníky neúspěch odchovu mrzí o to víc, že každé mládě orangutanů je vzácné.
„Navíc v případě ústecké zoo oba rodiče pocházejí z volné přírody. Jejich potomci jsou proto geneticky cenní pro evropskou populaci orangutanů bornejských chovaných v lidské péči,“ vysvětluje mluvčí.
Mládě bylo z pěti sourozenců
Uhynulá samička byla pátým mládětem Ňuninky a Ňuňáka, narodila se po jejich příchodu do ústecké zoo. Orangutaní rodiče zplodili tři samičky a dva samce, ti jsou už v jiných evropských zoologických zahradách.
Dnes již sedmnáctiletý samec Ámos pobývá v zoo v holandském Apeldoornu a narodila se mu tři mláďata. Jeho sedmiletý bratr Budi žije v Zoologické zahradě v Kolíně nad Rýnem.
Jako první se Ňunince a Ňuňákovi narodila v roce 1998 samička Raja, ale zemřela v roce života v důsledku náhlé infekce. V pořadí čtvrtá samička Cantik, které bude šest let, je dosud pohromadě se svými rodiči v Ústí.
„Nepříjemnou ztrátu tak vyvažuje velká naděje, že se v ústecké zoo v budoucnu dočkáme ještě dalšího mláděte orangutana bornejského,“ dodává Vrabcová.
Orangutani patří v ústecké zoo mezi nejoblíbenější zvířata. Samce Ňuňáka znají lidé i z filmu, v roce 1989 si jako malý zahrál v rodinné komedii Marie Poledňákové Dva lidi v zoo.