Uhynulé ryby z modlanské nádrže.

Uhynulé ryby z modlanské nádrže. | foto: Pavel Přibyl, MF DNES

Ve znečištěné nádrži masivně uhynuly ryby, převážně trofejní candáti

  • 0
Smutný obrázek skýtá v těchto dnech vodní nádrž Modlany. Vodu místního rybníka, jednoho z nejvýznamnějších rybářských revírů na Teplicku, znečistila dosud neznámá látka. Výsledkem je masivní úhyn ryb, převážně na škodliviny citlivých vzácných candátů, ale i sumců, cejnů či tolstolobiků.

„Znečištěná voda se pravděpodobně držela u dna, to vysvětluje, že uhynuli hlavně candáti, sumci a cejni. Naopak mezi nimi není žádný kapr, přestože je to v rybníku nejhojnější druh,“ říká hospodář Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu (ČRS) Václav Jelínek.

Od počátku týdne rybáři vytahují z vody stovky mrtvých ryb. První odhady byly, že jich uhynulo 500 kilogramů. Už nyní jsou však rybáři na dvojnásobku a stále z hladiny loví další kusy.

„Už je to přes tunu a to jsme ještě neposbírali snad ani polovinu,“ posteskl si Jelínek.

„Ryby se v nádrži pravděpodobně kvůli nedostatku kyslíku udusily. Uhynulé kusy budeme z vody odstraňovat ještě jeden až dva týdny,“ odhaduje jednatel teplické místní organizace ČRS Josef Djakov.

O důvodu znečištění vody mohou lidé z rybářského svazu zatím jen spekulovat. Domnívají, že na něm se podepsaly kaly a splašky, které přitekly do nádrže z přečerpávací stanice v nedalekých Sobědruhách.

Zda tomu tak opravdu je, mají ukázat laboratorní rozbory. Povodí Ohře i odbor životního prostředí teplického magistrátu na místě odebraly vzorky vody. Krajská veterinární správa zase zkoumá vzorky uhynulých ryb.

Podobný úhyn před sedmi lety

„Všechny informace jsme předali sekretariátu Severočeského územního svazu ČRS. Ten vyvolá jednání s domnělým původcem o náhradě škody. Výsledek ale předjímat nelze,“ říká Jelínek.

Škody půjdou podle rybářů do statisíců. „Jedná se hlavně o generační ryby, přes deset let staré. Především trofejní candáty. Teď můžeme jen smutně koukat a sbírat,“ krčí rameny Zdeněk Štuler, hospodář místní organizace ČRS.

Podle Jelínka bude trvat zhruba deset let, než se rybník vrátí do původního stavu.

Podobný masivní úhyn ryb nastal v modlanské nádrži v roce 2010. Tehdy vznikla Severočeskému územnímu svazu ČRS škoda přes 400 tisíc korun, zejména úhynem stovek kusů velkých rybáři vysoce ceněných candátů.

„Kilogram candáta vyjde na 300 korun a ve vzorku uhynulých ryb je zastoupen zhruba poloviční podílem. Ostatní ryby vyjdou přibližně na stokorunu za kilogram,“ vypočítává současné škody Jelínek.

Policie se úhynem ryb v Modlanech nezabývá. „Případ nám dosud nikdo nenahlásil,“ sdělil iDNES.cz teplický policejní mluvčí Daniel Vítek.

,