Virus H5N8 byl potvrzen u mrtvé divoké kachny nalezené v půli minulého týdne u jezera Cospudener See blízko Lipska. V neděli tam byly objevené další dvě mrtvé kachny, u nich se zatím čeká na laboratorní rozbory.
Veterináři v Sasku už přijali přísná opatření, aby zabránili šíření viru. Krizový štáb vyhlásil desetikilometrové rizikové pásmo kolem jezera, 22 tamních farem testují na nákazu, psi a kočky v Lipsku a okolí nesmí běhat volně.
Nákaza se v nedávné době objevila i ve spolkových zemích Meklenbursko-Přední Pomořansko, Bavorsko, Bádensko-Württembersko a ve Šlesvicku Holštýnsku, kde bylo v neděli na farmě Grumby vybito 30 tisíc kuřat.
V pondělí pak německý ministr zemědělství Christian Schmidt zakázal venkovní chov drůbeže.
Virus i v okolních zemích
Kromě Německa už se virus objevil i v Rakousku, Nizozemsku, Polsku, Chorvatsku a v pěti obcích v Maďarsku. Některé země proto zakázaly dovoz drůbeže z této země. Nikde v Česku zatím nebyl hlášený případ nákazy.
„Z minulých let stále platí mimořádná veterinární opatření pro chovatele drůbeže. Musí hlásit snížený příjem krmiva, nižší snášku vajec, vyšší úmrtnosti v chovu,“ říká šéf krajské veterinární správy v Ústeckém kraji Petr Pilous.
Veterináři také vyšetřují veškeré uhynulé vodní ptáky a rizikové jsou i nálezy více než pěti jakýchkoli opeřenců v jednom místě.
„Pokud je lidé najdou, měli by to hlásit nám, strážníkům či radnicím. Hlavně ať s nimi nic nedělají a nedotýkají se jich. Nákaza by pro člověka mohla být nebezpečná,“ varuje Pilous.
Přenos tohoto viru na člověka zatím nebyl prokázaný, ale nelze ho vyloučit.
„Tyto ptačí chřipkové viry jsou schopné mutace. Proto jsou opatření proti šíření nákazy namístě,“ potvrzuje krajský hygienik Josef Trmal.
Vzdálenost jezera Cospudener See (označené šipkou) od české hranice.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz