Most v Litoměřicích čeká další oprava, pro pěší se chystají uzavírky

  11:04aktualizováno  11:04
Litoměřický Tyršův most, který nedávno prošel více než roční rekonstrukcí, čeká za několik měsíců další oprava. Chystají se i uzavírky, nepostihnou však řidiče, ale chodce. Pro ně bude na čas nepřístupná vždy jedna strana mostu. Opravy se budou týkat rezavějícího zábradlí.

Tyršův most v Litoměřicích. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Stav zábradlí už dlouhou dobu považuje litoměřická radnice za havarijní. Rozsáhlá oprava klíčové stavby přes Labe, která stála více než 111 milionů korun a trvala od počátku dubna 2015 do poloviny loňského dubna, ale s jeho vylepšením nepočítala (o rekonstrukci jsme psali zde). 

Fotogalerie

Vedení města proto opakovaně upozorňovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je vlastníkem mostu a bylo investorem jeho rekonstrukce, na nevyhovující stav.

„Po celou dobu stavby jsme se každých čtrnáct dní zúčastňovali kontrolních dnů na mostě a domlouvali všechny detaily prací jak na mostě, tak na přilehlých chodnících. Nejméně desetkrát jsme se bavili o tom, zda se zároveň s uzavírkou mostu zvládne opravit i zábradlí. Nebylo to však předmětem soutěže,“ sdělila Venuše Brunclíková, vedoucí odboru územního rozvoje.

Ředitelství silnic a dálnic nakonec požadavek města akceptovalo a zadalo zpracování projektové dokumentace. Součástí projektu bude i zakrytí dilatačních spár v odrazné hraně těsně u chodníku. 

Zároveň se odstraní nedodělky

„Řešení tohoto detailu nebylo součástí opravy Tyršova mostu. Problém vyvstal až v rámci provádění stavby. Objednateli se s firmou SDS Exmost (která opravu dělala) na dodatečném zahrnutí prací do stavby nepodařilo dohodnout,“ sdělil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Podle něj budou detaily u dilatačních mostních závěrů, stejně jako další nedodělky odstraněné společně s opravou zábradlí.

S rekonstrukcí se začne v příštím roce. „Už ji máme projekčně připravenou. Je ale nutné zajistit ještě přístup na pozemky, jichž se provádění prací dotkne,“ uvedl Rýdl s tím, že informaci o předpokládané ceně zakázky ještě nejsou k dispozici.

Podle radnice by obnova mohla začít pravděpodobně už v polovině příštího roku. „Střídavě dojde k uzavření vždy jen jednoho z chodníků podél mostu,“ ujistila Brunclíková.

Pro chodce je Tyršův most stejně jako pro řidiče důležitou komunikací. Plánovaná opatření proto počítají s vybudováním provizorního přechodu pro chodce na pravém břehu Labe, tedy na straně centra města.

Díky němu by se lidé mohli snadněji a bezpečněji dostat k té části mostu, která zrovna nebude uzavřená.

Chodníky by měly být širší, namítají chodci

Sami chodci ale chystanou rekonstrukci nevítají s nadšením. „Už tak je chodník docela úzký, že se těžko vyhýbáme s protijdoucími. Chodníky by se při opravě měly rozšířit,“ postěžovala si paní Alena, která po mostě jezdí s kočárkem.

Podle vedoucí odboru územního rozvoje půjde o stavebně náročnou rekonstrukci. 

„Ještě nemáme k dispozici definitivní projekt, ale uvažovalo se například o tom, že zábradlí se bude pískovat. To by znamenalo nejen uzavření chodníku, ale i vybudování lešení a záchytných plachet, aby materiál nepadal do Labe,“ poznamenala Brunclíková.

Komplikace provázely opravu Tyršova mostu i v minulosti. Generální oprava měla původně stát 105 milionů korun, ale vícepráce ji prodražily o šest milionů a místo po tři čtvrtě roce byla ukončena až po necelých třinácti měsících.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Další z rubriky

Zimní hala v Teplicích je hotová, otevření se chystá na polovinu února

Nový zimní stadion

Výstavba nového zimního stadionu v Teplicích je prakticky u konce. Budova za 230 milionů korun, kterou město hradilo...

Tříkrálová sbírka táhne. Aby lidé přispěli, berou si kvůli ní dovolenou

Mezi lidmi se na Ústecku letos vybralo 101 tisíc korun, což je o několik...

Ještě není úplně sečteno, kolik se v letošním roce podařilo na severu Čech vykoledovat dobrovolníkům v přestrojení za...

Ústavní soud odmítl stížnost Romů z Chanova na nenávistnou kampaň

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl stížnost čtyř Romů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před...

Najdete na iDNES.cz