Je to pitomec, prohlásila školačka oceněná za zákrok proti lupiči

  12:42aktualizováno  12:42
Třináctiletá Eliška Holakovská z Ústí nad Labem se před pár týdny stala svědkem přepadení. Muž chtěl na ulici oloupit nevidomou seniorku. Dívka se zachovala hrdinsky. Zakřičela na něj a rozeběhla se důchodkyni pomoci. Pachatele tak přiměla k útěku. Za skutek nyní dostala policejní ocenění.

„Že se Eliška rozhodla takto zakročit, je něco úžasného. Mám z toho husí kůži,“ řekl šéf ústecké policie Vladimír Danyluk. 

„Eliško, jste vzorem. Klobouk dolů před vámi. Poděkování patří bezesporu i vaším rodičům, že z vás vychovali takového člověka,“ pronesl policista směrem k dívce.

„Jsem ráda, že jsem mohla pomoci,“ okomentovala samotná Eliška. „Co si o tom pachateli myslím? Podle mého je takový člověk pitomec,“ podotkla na první pohled nenápadná dívka.

Stalo se to 25. června odpoledne v Klíšské ulici. „Muž zezadu přistoupil k třiaosmdesátileté paní se slepeckou holí. Z ruky se jí snažil vytrhnout kabelku a látkovou tašku s nákupem,“ popsala policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Po pachateli policie pátrá

Důchodkyni, která začala křičet o pomoc, srazil zloděj na zem. „Ta paní šla zrovna z nákupu. Byla svému manželovi, který je také zdravotně handicapovaný, koupit bonboniéru k narozeninám,“ popsal Danyluk.

V tu chvíli se ozvala Eliška. „Zakřičela jsem na něj, ať toho nechá, a rozeběhla jsem se,“ uvedla dívka. Když ji muž zahlédl, utekl. Bez lupu. 

„Přišla jsem k ní a řekla, že už je to v pořádku. Pak přišla ještě jedna paní a zavolala policii a dala té staré paní také napít. Byla jsem ráda, že je tam se mnou ještě někdo, protože jsem byla taková zmatená,“ pokračovala školačka.

Po pachateli kriminalisté stále pátrají. „Doufám, že se ho podaří dopadnout,“ řekl policejní šéf Danyluk. V případě, že muž stane před soudem, hrozí mu až desetileté vězení.

Eliška pochopitelně poskytla policii jeho popis. Neviděla mu však do obličeje. Podle jejího odhadu byl ve věku maximálně kolem třiceti let.

Seniorka si z přepadení neodnesla žádné těžké poranění. Útok ji však poznamenal po psychické stránce. Stále je v péči odborníků.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Nejvyšší soud zpřísnil Němci trest za pokus o vraždu české expřítelkyně

Obžalovaný Němec před Krajským soudem v Ústí nad Labem.

Nejvyšší soud v Brně zpřísnil trest muži z Německa za pokus o vraždu Češky. Místo osmi let si má odsedět devět roků....

Paruky střídám podle nálady a oblečení, říká dívka, která trpí alopecií

Agáta Ulrichová trpí alopecií universalis, nemocí, při které pacient přijde...

Jeden den dlouhovlasá zrzka, druhý den hnědovláska, dopoledne vyrazí na ulici s kadeřemi v šedém odstínu a večer je z...

Najdete na iDNES.cz