Za vraždu novorozence z popelnice v Teplicích dostala matka 15 let

  11:57aktualizováno  13:23
Ústecký krajský soud poslal na patnáct let do vězení jednatřicetiletou ženu z Teplic. Uznal ji vinnou z toho, že loni v dubnu porodila doma zdravého chlapečka, jehož následně zabalila do pytle na odpadky a hodila do popelnice. Miminko se udusilo. Žena přitom věděla, že v nedaleké nemocnici se nachází babybox.

Žena byla ohrožena sazbou od patnácti do dvaceti let, případně výjimečným trestem. Rozsudek není pravomocný. Obhajoba i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou pro podání případného odvolání.

Fotogalerie

Od žalobce však odvolání patrně nelze očekávat, protože přesně takový trest, tedy na samé spodní hranici, ve své závěrečné řeči navrhoval.

„Obžalovaná se částečně doznala, svého jednání litovala, nikdy nebyla soudně trestána. Soud také přihlédl k závěru znaleckého posudku z odvětví psychologie, podle kterého dosahují její inteligenční schopnosti hlubšího podprůměru,“ uvedla předsedkyně trestního senátu Kamila Krejcarová.

„Hraničí až s lehkou mentální retardací. S ohledem na tuto skutečnost má soud za to, že ukládání vyššího trestu by nepřineslo žádný další efekt,“ dodala Krejcarová.

Žena porodila chlapečka doma ve vaně, zatímco její partner spal ve vedlejší místnosti. Dítě měřilo 54 centimetrů a vážilo 3,6 kilogramu.

„Pitva jasně prokázala, že se narodilo živé a životaschopné,“ uvedla znalkyně z oboru soudního lékařství Andrea Vlčková.

Následně žena podle spisu dítě zabalila do noční košile, do povlečení a zabalila do pytle na odpadky. Pak ho donesla do nedalekého kontejneru. Tělíčko našel o několik hodin později bezdomovec.

Obžaloba původně uváděla, že porod nastal v neděli, přičemž muž dítě našel ve čtvrtek. Podle znalkyně Vlčkové to však není možné. „Stav tělíčka odpovídá tomu, že k porodu došlo ve středu. Po mém příjezdu na místo v ten čtvrtek byla ještě patrná posmrtná ztuhlost,“ podotkla Vlčková.

K činu přiznala s tím, že prý nevěděla, že je těhotná

Žena před soudem původně odmítla vypovídat a soudkyně tak četla její výslech z přípravného řízení. Při něm se k činu přiznala s tím, že prý nevěděla, že je těhotná. Dnes se rozhodla před trestním senátem promluvit.

Při pláči ze sebe vysoukala několik vět. „Byla jsem nějak mimo sebe. Zdálo se mi, jako kdyby mi někdo říkal, ať to udělám. V tu chvíli jsem to nebyla já,“ řekla.

Vyslechnutí znalci se shodli na tom, že je extrémně nepravděpodobné, aby o těhotenství nevěděla. Žena již měla za sebou dva porody. Má syna a dceru mladšího školního věku. Dceru má s mužem, s nímž čekala i zavražděného chlapečka. Ani on si podle svých slov nevšiml, že je těhotná.

„Nechápu, proč ho neodnesla do babyboxu. Je pravda, že jsme se dříve bavili o tom, že už další dítě nechci, ale kdyby přišla s tím, že ho čeká, tak bych to samozřejmě přijal,“ řekl dříve před soudem.

„Když jsem viděl v televizi, že někdo našel nedaleko našeho baráku mrtvé dítě, říkal jsem, že je to hrozné. Ona říkala to samé. Dvakrát u nás byla policie, když pátrala po pachateli. Ona nic neřekla, chovala se úplně normálně. Když jsem se pak všechno dozvěděl, byl jsem v šoku,“ vypověděl muž.

Žena doma porodila i zmíněnou dceru. Jak vyplynulo ze soudního jednání, při dosud žádném ze svých těhotenství nechodila na prohlídky.

„Obhajoba paní obžalované byla vyvrácena. Těhotenství si byla vědoma už jen z toho důvodu, že měla za sebou dva porody. Věděla také, jak se s dítětem zachází. S dcerou, kterou také porodila doma, si byla schopná poradit, uměla s ní zacházet,“ uvedla soudkyně Krejcarová s tím, že obžalovaná jednala zcela racionálně, nikoli z rozrušení.

Podle znalkyně z oboru psychologie žena to, co s dítětem udělá, neplánovala. „Takto její jednoduchá osobnost zareagovala na zátěžovou situaci v podobě nechtěného těhotenství. Potlačovala řešení té situace, že to zkrátka nějak dopadne. Pak zareagovala takto,“ prohlásila psycholožka Štěpánka Tůmová.

Nejčtenější

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí klubu hrát. Ale ani po...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Že vejce na špičce nestojí? Ženě z Děčína se to povedlo desetkrát

Jarmila Čajkovská použila kámen, dřevo, list z lípy, mušli, ale třeba i lžíci....

Devětatřicetiletá Jarmila Čajkovská postavila na deseti různých předmětech vejce na špičku. Dostala se díky tomu do...

Peníze nemám, ale na Piráty se nevybodnu, zavázal se srdcař Chrpa

Chomutovský hokejista Jakub Chrpa během kondičního tréninku

Žije na dluh, ale i tak jeho srdce bije za hokejové Piráty. Útočník Jakub Chrpa je chomutovským patriotem i ve zlých...

Teplice se připravují na po čertech natěšený Kabát, zahraje už v sobotu

Příprava pódia pro teplický koncert Kabátů

Kapela Kabát se po třech letech koncertně vrací domů do Teplic. V sobotu večer zahraje na zdejším fotbalovém stadionu...

Další z rubriky

Úplatný soudce Knotek opustil vězení, na svobodě je o patnáct měsíců dřív

Odsouzený bývalý soudce Josef Knotek u Obvodního soudu pro Prahu 6 (9. 1. 2019)

Městský soud v Praze potvrdil podmíněné propuštění bývalého litoměřického soudce Josefa Knotka odsouzeného za korupci....

U Lovosic spustili na Labe nový tanker, cestě do Nizozemska brání sucho

Ve Lhotce u Lovosic na Labe spustili nový tanker pro přepravu jedlých olejů.

Nový ocelový trup lodi spustili na vodu v loděnici Barkmet ve Lhotce nad Labem poblíž Lovosic. Takzvané kasko vytvořili...

Kraj platí desetitisíce korun za rady pro náměstka hejtmana Martina Kliku

Radní Ústeckého kraje pro bezpečnost a sociální věci Martin Klika

Nejen opoziční zastupitelé Ústeckého kraje, ale i sám hejtman Oldřich Bubeníček se hodlají blíže zabývat podobou...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz