Kamencové jezero má unikátní vodu, přišlo ale o molo a potřebuje údržbu

  16:36aktualizováno  16:36
Kamencové jezero u Chomutova se chlubí unikátním složením vody. Návštěvníci tu najdou řadu atrakcí, spoustu stánků, písčité pláže, nudapláž, ale také špínu, nepořádek a prohnilé dřevěné kabinky a mola.

„Chodím sem padesát let a koupání je tu super. Voda je čistá a léčivá, stačí na jaře přijít a všechny potíže hned zmizí,“ říká na pláži Alena o kamencové vodě v jezeře, která obsahuje sírany, chloridy a železo, a je proto unikátem pro specifické složení vody bez sinic.

Fotogalerie

Vedle jezera kdysi stály lázně, kde se léčily záněty horních cest dýchacích, ženské nemoci, nemoci ledvin i akné.

„Já bych do toho humusu nevlezl. Vysázet hned u břehu stromy, jejichž větve a listí ve vodě tlejí, byl pěkný nesmysl,“ oponuje naopak nedaleko břehu Ladislav.

Voda zde zdaleka není průhledná, ale zakalená usazeninami. Ta lákavá zelenomodrá je uprostřed jezera, kam se lidé ještě nedávno dostali po krásném dřevěném mole. Od konce července je kvůli havarijnímu stavu zavřené. A není jediné, u břehu jsou další menší mola, před kterými je jen páska, protože jejich prkna jsou prohnilá a polámaná.

„Nikdo se o mola nestaral roky. Zavřít v plné sezoně to největší je pěkný nesmyl, ten měsíc by ještě vydrželo,“ myslí si Ladislav.

Velký test koupališť

Zavřít molo okamžitě však po prohlídce doporučil statik. V posudku uvedl, že molo hrozí zřícením, protože dřevěné trámy jsou shnilé a napadené houbami, někde i propadlé a z kovových částí se odlupují pláty rzi. Molo podle něj nejde ani opravit, město ho proto po sezóně zlikviduje.

Areál Kamencového jezera patří městu, které ho před lety pronajalo společnosti CV Relax. Novému vedení radnice se pronájem ani zanedbaný stav areálu nelíbí. Hodlá do něj začít investovat a změnit správce. „Kritika stavu je oprávněná,“ řekl již dříve MF DNES primátor Daniel Černý z hnutí PRO Chomutov.

Minulý týden město alespoň nechalo nedaleko zavřeného velkého mola nainstalovat provizorní pontonové, dlouhé dvanáct metrů.

Z avizovaných vodních atrakcí zbyly jen lodičky a šlapadla

Všechno v areálu ale není špatné. Lidé v něm najdou nové toalety, několik sprch, nafukovací trampolínu, ne všude obvyklou nudapláž, koše na basketbal, tenis, dětský areál s pirátským hřištěm a řadou atrakcí od houpaček po prolézačky, lezeckou stěnu. Nevznikly však díky investicím nájemce, ale energetické společnosti.

Hodnocení

kvalita vody: 1,5

poskytované služby: 2,5

občerstvení: 3

toalety: 1,5

atrakce: 2

parkování: 1,5

celková známka: 2

„Zakopaný pes je v nevýhodném pronájmu, který je jen na vydělávání peněz, ne na investice,“ říká další z návštěvníků Jiří Jeníček.

„Je tady zavlažování za miliony korun, ale nikdo ho nepustí. Kdo ví, zda funguje. A tak místo na trávě ležíte jen v prachu,“ přidává se jeho soused.

Jedna z mála vodních atrakcí, které v areálu zbyly, jsou loďky a šlapadla. Vodní lyže, slibované na webu, nefungují, stejně jako plovoucí bary, vodní houpací hřiby či lezecké nafukovací stěny na hladině.

Zato stánků s občerstvením je na každém rohu plno. Například grilovaná kukuřice stojí 35 korun, klobása 50, langoš 50, pizza 180, půl litru točené limonády 35, piva 27, točená zmrzlina 30, dvě deci ledové tříště 24 korun. V Grill baru si lze dát i pražmu za 300 korun, krevety za 200 nebo humra za 1 500 korun.

Kamencové jezero

Otevřeno do 15. září každý den od 9 do 19 hodin

Vstupné dospělí 60 korun, senioři nad 60 let 40 korun, děti do 15 let 30 korun, do 3 let zdarma. Od 17 hodin všichni 30 korun. Pronájem dřevěné kabinky na den stojí 70 korun.

„Odebíráme nejvíce čerstvých ryb v celém kraji. Vozí nám je z Chorvatska, Francie, Švédska a připravuje je tu kuchař z Cannes,“ pochlubil se číšník Pavel Martin.

Padesát korun zaplatí děti za návštěvu Dětského světa plného různých nafukovacích atrakcí. V ceně je malování na obličej, jízda na býkovi, střílení z paintballové pistole, pískoviště či bazének. Zvlášť se platí boxovací koule, stolní fotbal a air hockey.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Imunita skončila a začal soud. Expolitičce z Ústí nad Labem hrozí 10 let

Bývalá poslankyně Kailová u ústeckého okresního soudu

Ústecký okresní soud opět řeší údajně zmanipulovaný projekt vítání občánků. Loni nepravomocně zprostil obžaloby...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz