„Základní práce probíhají v kynetách, což jsou původní otevřené kanály odvádějící dešťovou vodu z pevnosti. Kynety jsou sice vydlážděné, ale je potřeba odstraňovat náletové dřeviny, bahno a nečistoty,“ říká Vendula Bláhová, ředitelka sdružení Terezín-město změny, které dobrovolnický projekt pořádá ve spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit.
Náplň práce dobrovolníků však podle ní musí být různorodá. „Proto se dále budou podílet na údržbě pevnostních podzemních chodeb, jejichž další část bychom rádi zpřístupnili. A protože dobrovolníci mají velký zájem o práci se zvířaty a my na Kavalíru 2 (část pevnosti, pozn. red.) máme minizoo, budou se další práce odehrávat také tam,“ doplňuje Bláhová.
Dobrovolníci přijeli do Terezína na dva týdny. Denně pracují šest hodin a pak je čekají různé aktivity a výukové programy věnované historii Terezína a blízkého okolí.
Na začátku workcampu (dobrovolnického pobytu, pozn. red.) je historik Jiří Hofman provedl po pevnosti a představil jim celý unikátní systém, aby důkladně poznali místo, na jehož záchraně se podílejí. Dále se mladí lidé seznámí se vznikem pevnosti, navštíví muzejní expozici námořníků La Grace a zúčastní se workshopu ukázky řemesel a života v 18. století.
„Studenti přijeli do Terezína na vlastní náklady. Finance na stravu pokrývá dotace Evropské unie. Snídaně i večeře si dobrovolníci vaří sami, ale obědy jsme jim zajistili v hotelu a snažíme se, aby mohli poznávat českou kuchyni,“ popisuje Bláhová.
Památník Terezín ukazuje předměty, které dávaly vězňům naději |
Bezplatný nocleh mají studenti zajištěný v Dělostřeleckých kasárnách, které sdružení Terezín-město změny spravuje a nabízí veřejnosti jako ubytování. „Z našich zdrojů vkládáme do projektu pouze cenu ubytování,“ dodává Bláhová.
Dobrovolníci jsou univerzitní studenti různých oborů, většinou medicíny nebo podnikového managementu. Dohromady je pojí touha poznávat nové kultury a pomáhat něčemu smysluplnému. „Chci dobrovolničit, protože si myslím, že to je dobrý způsob, jak se seznámit s novými lidmi a poznat jejich kultury,“ říká osmnáctiletá Léa z Francie. Dvaadvacetiletý Španěl Pau se těší, že zde díky lidem z jiných zemí dokáže lépe porozumět globálním problémům.
Dalším důvodem je také touha zlepšit si angličtinu, která je zde základním komunikačním jazykem. „Dobrovolnictví je pro mě příležitost objevovat nové způsoby života, nové hodnoty a především možnost setkávat se s novými lidmi. Navíc mě táhne renovace historických budov a památek,“ doplňuje jedenadvacetiletá Belgičanka Sophie.
Malý tým, mnoho objektů
Dobrovolnický projekt se v Terezíně realizuje už podruhé a navazuje na loňský zkušební, který trval jen jeden týden. Pokračování projektu sdružení Terezín-město změny uvítalo s vděčností.
„Jsme totiž poměrně malý tým, ale máme mnoho objektů, o které se staráme. Máme ve správě městský pevnostní systém z 18. století a takováto jednorázová pomoc je pro nás velkou výhodou,“ vysvětluje Bláhová s tím, že letos budou dobrovolníci v Terezíně pomáhat do 20. července.
Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím zabývá od roku 1991. Na letošní sezonu má naplánováno celkem 26 workcampů po celém území republiky, na něž přijede přibližně 300 dobrovolníků z celého světa. Organizace také vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí.