Dobeš do funkce nastoupil v roce 2009 a s ním přišly pro soudce nepříjemné změny. "Někteří soudci nebyli zvyklí dodržovat pracovní řád," řekl Dobeš.
Nový předseda obnovil evidenci docházky a soudci s jinak pružnou pracovní dobu nyní musí být v budově soudu od osmi hodin ráno do dvou odpoledne. "Některým se to nelíbilo," poznamenal předseda soudu. Konkrétní jména ale říct odmítá. "Nechci rozdmýchávat vášně," podotkl.
Válka na teplickém soudě se skládá ze spousty drobných naschválů. Minulý pátek se například na chodbě, kam nemá veřejnost přístup, objevila recesistická nástěnka. Její autor využil shody jmen předsedy soudu a ministra školství Josefa Dobeše a přišpendlil na ni vystřižené titulky z novin typu: Dobeš se směje rezignaci nebo Dobeš se stýká s extremisty.
Některé schválnosti jsou zvlášť nechutné. Jako třeba když na dámských záchodcích, kam chodí jen zapisovatelky a soudkyně, najednou leželo na zemi lejno.
Vadí mu pruhované tričko i mé obrazy, stěžuje si soudce
Jedním ze soudců, o kterém se ví, že má s Dobešem spory, je Pavel Kras. Do loňského 21. dubna byl místopředsedou soudu, pak ale Dobeš jeho pověření zrušil.
"Několikrát jsem ho upozornil na nevhodné oblečení. Vyzval jsem ho, aby si uklidil nepořádek a zbytky jídla na stole v kanceláři. Nevhodná jsou podle mě rovněž schémata splachovacích zařízení na stěnách jeho kanceláře," popsal Dobeš.
Kras kvůli tomu posílal na Dobeše stížnosti na krajský soud a stěžoval si na jeho autoritativní řízení soudu.
"Předseda soudu bez mého vědomí chodil do mé kanceláře fotit právě použité talíře. Písemně mi nařídil sejmout ze zdí mnou malované obrazy kopírující schémata vodních zařízení, jinak visících v každém vagoně Českých drah. To jsem odmítl," předložil svou verzi Kras.
Diví se také, že předsedovi vadí, když chodí v práci v pruhovaném tričku. "Předseda soudu se ani netají tím, že si na mne vede soukromou složku jakýchsi domněle kompromitujících materiálů zřejmě zachycujících zejména mé působení na hudební scéně. Název naší kapely Spolčení hlupců jsme vskutku nemohli vybrat lépe," zareagoval Kras.
Na Dobeše chodí udání kvůli hospodaření
Na Dobeše přicházejí na různá místa udání. Jeden ze zaměstnanců soudu si například v dopise, který zaslal do redakce MF DNES, stěžoval na to, že Dobeš utratil za vybavení kanceláře nejméně 200 tisíc korun v době, kdy neměl na výplaty.
"To je nesmysl. Výplaty se platí úplně z jiných peněz, navíc jsme nikdy nikomu mzdu nedlužili. Bylo nutné pořídit nábytek, protože před tím tu byl jen jeden stůl, sedací souprava a dvě židle. Při poradách soudci seděli i na zemi," brání se Dobeš. Nicméně připouští, že kvůli snižování nákladů na mzdy musel propustit tři doručovatelky soudních obsílek.
Na Dobeše už také někdo podal trestní oznámení kvůli údajné zpronevěře a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Kdo oznámení podal, policie nezveřejní, ale podle toho, jaké měl informace, to musel být někdo ze soudu.
Trestní oznámení vyústilo v mimořádnou kontrolu hospodaření soudu. Při ní se zjistilo, že jeho vedení porušilo pravidla, když si Dobeš do kanceláře koupil za 42 tisíc korun obraz od místního malíře Vladimíra Šavla. Finanční úřad nařídil, aby soud vrátil 42 tisíc korun a navíc zaplatil penále 16 410 korun.
"K žádné zpronevěře ale nedošlo. Udělali jsme účetní chybu. Peníze jsme použili z položky na běžné výdaje, správně jsme měli použít peníze z položky investice," řekl ředitel správy soudu Jiří Balabán. Finanční úřad proto soudu nakonec pokutu i penále prominul.
Dobeš má štěstí v jednom, stojí za ním vedení Krajského soudu v Ústí nad Labem. "V jeho manažerských schopnostech neshledalo žádných pochyb," uvedla mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková.