„Dřeviny se nacházejí na našich pozemcích a pozemcích statutárního města Teplice, které kácení povolilo. Náhradní výsadbu provedeme po dokončení rekonstruovaného úseku, nejlépe na podzim 2025, kdy je vhodné období pro sázení dřevin,“ říká Dana Zikešová, mluvčí Povodí Ohře.
Téměř čtyři desítky vzrostlých stromů nahradí devět mladých listnatých dřevin a 50 metrů čtverečních keřů, což činí pouze čtvrtinu vykáceného množství zeleně. Magistrát však plánuje několik stromů přidat. „Město vysadí navíc minimálně dalších 15 stromů, ale počítá s nejvyšším možným množstvím, které daný prostor dovolí,“ doplňuje teplická mluvčí Adina Sedláková.
Stromy a keře, které byly vysazeny mezi frekventovanou silnicí a panelovými domy, byly jedinou zvukovou hradbou, která místním alespoň trochu zpříjemňovala trpký úděl hluku v sousedství výpadovky.
„Teď už tu nebude vůbec nic a všechen ten rachot ze silnice nám půjde rovnou do oken,“ zlobí se paní Blanka, která bydlí v paneláku hned vedle vykáceného stromořadí.
Místní neuklidňuje ani plánovaná nová výsadba. „Jak si někdo může myslet, že čtyři desítky vzrostlých stromů může nahradit pár maličkých proutků. Než vyrostou, tak se tu z toho hluku a prachu zblázníme. Snad tu alespoň postaví protihlukovou stěnu,“ rozčiluje se pan Hynek.
Původní dřeviny v Pražské ulici v úseku od křižovatky s ulicí U Hadích lázní směrem k supermarketu Penny byly v minulosti podle mluvčí Teplic nevhodně vysazeny přímo na kryt vodního toku. Bez jejich odstranění by tak nebylo možné provést rekonstrukci.
Chodník se přesune nad potok
„V rámci rekonstrukce krytu potoka, kterou připravuje Povodí Ohře, bohužel není možné zachovat stávající dřeviny, protože jejich kořenové systémy jsou v konfliktu s konstrukcí krytu. Náhradní výsadba zeleně na původním místě by byla technicky neproveditelná. Proto jsme hledali jiné řešení, které by umožnilo nejen obnovu zeleně, ale i zlepšení veřejného prostoru,“ uvedl v lednu tehdejší náměstek primátora Hynek Hanza (ODS).
V důsledku revitalizace tak dojde ke změně uspořádání ploch. Tam, kde je nyní zeleň, vznikne chodník a cyklostezka, zatímco na místě současného chodníku vyroste nový pás zeleně.
„Podařilo se nám najít elegantní kompromis: kryt potoka přeměníme na nový chodník a výsadbu nové zeleně přesuneme do plochy současných chodníků. Tento přístup nám umožní vytvořit funkční a esteticky hodnotné prostředí, které bude přínosné pro obyvatele i přírodu,“ dodal Hanza.
Po vykácení stromů stavbaři vymění stropní panely a následnou izolací zajistí ochranu stávajících konstrukcí před jejich degradací. Zároveň proběhne rekonstrukce přilehlých povrchů, parkovacích stání, chodníků i vozovky.
„Ukončení rekonstrukce krytého profilu potoka Bystřice plánujeme v říjnu 2025. Zhotovitelem stavby s předpokládanou cenou téměř 19 milionů korun jsou Vodohospodářské stavby. Město Teplice se finančně podílí na obnově asfaltových povrchů, opravě chodníků, obnově parkovacího stání včetně obrub a popelnicových stání a dalších vedlejších nákladech v celkové hodnotě přibližně 3,2 milionu korun,“ dodává Zikešová.
Práce na rekonstrukci Bystřického potoka v Teplicích však říjnem neskončí. Povodí Ohře se do úseku v Pražské ulici plánuje vrátit ještě v roce 2026, kdy by tam chtělo opravit rámový propustek u supermarketu Lidl.